GNS Network

Session Quality (Oturum Kalitesi) Nedir

Google Fred güncellemesinden sonra web site sahipleri sayfa oturum süreleri ve to oranlarına özen göstermeye çalıştığı şu dönemde artık google oturum kalitesi verileriniz konusunda size destek olacak yeni bir uygulamayı hizmete sundu. Reklam verenlerin yeniden pazarlama için sevinçle karşıdadıkları uygulama SEO alanında da şu dönemde yeni verilere ihtiyaç duyacak uzmanlar için kullanışlı ve ciddi derecede faydalı bir hizmet olarak değerlendiriliyor. Türkçe açıklama metnini aşağıda veriyorum ve ingilizce türkçe kaynaklara ihtiyaç duyanlar için konu sonunda kaynak linkleri mevcuttur.

Google Analytics bize artık “Oturum Kalitesi” metriğini veriyor. Peki nedir bu metrik?

Analytics, kullanıcının dönüşüme ne kadar yakın olduğunu tahmin etmek için Oturum Kalitesi ve Ortalama Oturum Kalitesi metriklerini hesaplıyor. Her oturum için kullanıcı etkileşimi değerlendirilir. Ortaya çıkan dönüşüme yakınlık, belirli bir tarih aralığında her oturum için 1 ile 100 arasında bir puan olarak ifade edilir (1 işleme en uzak, 100 ise işleme en yakın demektir). 0 değeri, seçilen zaman aralığı için metriğin hesaplanmadığı anlamına gelir. Bu metrik her oturum için ayrı ayrı hesaplanır.

Oturum Kalitesi metriğine ulaşmak için Kitle > Davranış > Oturum Kalitesi ‘ni seçebilirsiniz. Bu metriği aynı zamanda Özel Raporlar’da da kullanabilirsiniz.
Bu metriğin Analytics görünümünüze yansıması için bazı ön koşullar gerekir. E-ticaret izleme özelliğinin kurulu olması, aylık minimum 1.000 adetlik e-ticaret işlemi ve bu işlemleri modelleyebilmek için gerekli süre, yani 30 gün bu metriği kullanmak için gerekli ön koşullardır.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar ve Öneriler

  • Bu metrik kalite baremine göre 5 ana grupta segmente edilmiş. Bu grupları daha da kırabilmek mümkün. Bu sayede daha dar segmentler elde edilebilir, bu da daha detaylı analiz ve sonrasında da daha detaylı pazarlama yapma imkanı sağlar.
  • Birincil boyut olarak Hazar Kanallar kullanılıyor olsa da bunu da kırabilmek mümkün. İster kaynaklarınızı, ister kampanyalarınızı, ister kelimelerinizi, isterseniz de açılış sayfalarınızı bu metriğe göre analiz edebilirsiniz.
  • Oturum kalitesi yüksek ya da düşük kullanıcıları segmente ederek bu kullanıcıların oluşturduğu dönüşüm yollarını analiz edebilir, bu yollara yönelik iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.
Oturum Kalitesi birçok Dijital Pazarlama çalışanının ve analistinin işini bir nebze olsun kolaylaştıracak bir metrik olmuş. En azından custom bir metriğe ihtiyaç duymadan direkt olarak Google Analytics üzerinde görmek oldukça faydalı.

Kaynaklar:
(TR)  Analytics Turkey
(EN)  Analytics Pros

1 yorum:

seslisohbet

çok güzel teşekkürler

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle