GNS Network

Sandbox Filtresi Nedir Tüm Detayları

Sandbox Filtresi Nedir Tüm Detayları
Google Sandbox sistemi kısaca zararlı ve son kullanıcıya faydadan çok zarar getireceğini düşündüğü siteleri arama sonuçlarından kaldırma sistemidir. Sandbox a giren bir site özetle arama sonuçlarında artık yer almazlar. Buna domain ban da denilmektedir.

Son zamanlarda yayınladığım makalelerde artık arada sırada hakkında güncellemeler yapılmış tanımların güncel hallerine arada sırada yer vereceğime değinmiştim. Google Sandbox sistemi de güncellemeler kapsamında bu tanımı güncellenen terimler arasında yer almaktadır. Önceleri kabaca 2012 ye kadar bir sabah uyandığınızda siteniz Sandbox a girmiş olabiliyordu ve bu durumdan kurtulmak biraz zor hatta imkansız olabiliyordur. 2012 yılı sonrası özellikle sinek kuşu güncellemesi ardından etkilenen fazla sayıda kurumsal domain (değişmesi marka değerinin düşmesine neden olabilecek domain) oluşması nedeni ile Google sonraki güncellemelerinde Sandbox sitemini esneterek ve itiraz sistemlerini de çok daha kolay erişilebilir bir duruma getirerek bu sorunlu durumu aşma konusunda yardım elini uzattı denebilir.

Sandbox’a Neden Girilir ?

Bu konuda en sık yapılan hata, yanlış yapılmış SEO veya aşırı SEO’dur. Sitede anahtar kelimeler ardı ardına sıralanabilir, title, meta çok uzun ve spam teşkil eden yapıda olabilir. Aşırı backlink çalışması yapılmış veya belirli bir istikrarda ilerlemeyen duraklamalarla devam eden link alımları yapılmış olabilir.

Diğer bir sebep ise, illegal SEO yani Black Hat SEO’dur. Bu durumda, gizli metinler, aşırı link çıkış veya girişleri, ufak metinler, kopya içerikler ve otomatik oluşturulan içerikler gibi arama motorlarını aldatmaya yönelik taktikler kullanılmasıdır.

Her iki durumda da, sitenin kullanıcılara hizmet etmediği düşüncesi vardır. Bu site arama motorlarına yönelik oluşturulmuş, amacı ziyaretçilerine faydalı olmaktan çok kendisine faydalı olmaktır. Ziyaretçinin memnuniyeti gözetilmeksizin arama motoruna yönelik bir çalışma yapılmaktadır.

Sandbox a Giren Site Nasıl Anlaşılır?

Rekabet değeri düşün olan bir isim taşıyo ise diret site title sinin aratılması ya da rekabet değeri yüksek olan yani eşleşen kelime sayısı çok ise direk daha önceden index aldığını bildiğiniz bir URL nin Google üzerinde aratılması ile tespiti en kolay yöntemidir. Google Sandbox Checker Tool gibi araçlar da kullanılabilinir.

Neler Değişti? Sandbox dan Nasıl Çıkılır?

Sandbox dan kurtulma yöntemlerinden önce web de bulabileceğiniz genel tanımlardan bu yana nelerin değiştiğine değinmeyi uygun gördüm keza bunlardan biri de itiraz yöntemlerinde oldu.

Öncelikle Webspam sistemi aracılığı ile yapılan spam site şikayetleri nedeni ile bir çok site haksız zarar görmüşlerdir. Ancak artık bu sitem şikayet et banlansından ziyade "Google yeni rahatsız edici içerik şikayet sistemi" makalemde detaylıca açıkladığım genel bir site kalite puanı denilebilecek bir sistemde tüm hakkını sıfırlaması gerekir. Bu da çok zor denilebilecek bir durum. Tabi illegal programlardan ziyade legal sitelerden bahsediyorum çok zor derken. Bu yeni sitem ile manual kontrollerin yükü azaltılırken haksız rekabet de bir nebze olsun çamur yöntemlerinden uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Diğer bir gelişme ise tamda 2012 de Google Web Master Tools a eklenen link reddetme aracı sayesinde gerçekleşti. Böylelikle yanlışlıkla yağılan çalışmalarınız ya da rakipleriniz tarafından gerçekleştirilen linklemeler de bu linklerin sorumluluğunu kabul etmiyorum deme şansı ile site sahiplerine rahat bir nefes aldırdı. Bu araçtan hali hazırda haberdar olmayanlar Googlenin yardım sayfasında yer alan Geri bağlantıları reddetme makalesine göz atabilirler. Kullanımı oldukça basit. Link reddetme aracına giriş yaptıktan sonra ken bilgisayarınızda bir .txt dosyası oluşturarak aşağıdaki örneklerde olduğu gibi reddedilecek bağlantıları listeleyerek upload ediyoruz.

Tekil sayfaladan gelen bağlantıları reddetmek için .txt dosyanızın içi aşağıdaki gibi olmalıdır:
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
Eğer bir domainden gelen haddinden fazla bağlantı var ve tekil sayfaları listelemek imkansız bir hale gelmiş ise o domainden gelen tüm bağlantıları aşağıdaki örnekte olduğu gibi reddedebilirsiniz:
domain:shadyseo.com
Dikkat: Sitenize gelen bağlantılar sitenizin kalitesi ve SEO skoru için değerli artılardır. Bu araç tüm bağlantıları reddetmekten ziyade kalitesiz bağlantıları reddetmek için kullanılmalıdır. Örneğin markanız bir haberi sitesinde haber olmuştu. Bu geri bağlantı kaliteli bir bağlantıdır. Ancak sıkça karşılaşılan dns istatistik siteleri ya da oto list siteleri gibi nereden geldiği belli olmayan bambaşka dillerden gelen bağlantılar artıdan çok sitenize zarar verecektir. İşlem yapılırken bu ayrımın farkında olunmalı ve dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle