GNS Network

Blogger Özel Domain SSL Kurulumu

Blogger yakın zamana kadar subdomainlerinde SSL özelliğini desteklemekteydi ancak merakla beklenen özel domain kullanıcıları için SSL özelliğini yakın zamanda aktif etti. Durum böyle olunca özel domaine sahip Blogger ler yavaş yavaş SSL e geçmeye başladılar. Kurulum subdomain gibi tek tıkta halledilmese de standart ücretli SSL e göre oldukça kolay.

Lafı fazla uzatmadan hemen kuruluma geçelim, aşağıdaki maddeleri ve uyarıları uygulayarak sırasıyla işlemleri yaparak sitenizi ücretsiz olarak Google Blogger in sunduğu SSL hizmetine taşıyabilirsiniz:

1. Blogger yönetim panelinize girerek Ayarlar altında yer alan Temel kısmına giriyoruz. Buarada "HTTPS Kullanılabilirliği" özelliğini EVET olarak seçiyoruz. Seçim ardından hemen altında senkronize işleminin başlatıldığına ilişkin bir not çıkacak. Bu not kalkana kadar bekliyoruz. Beklerken sitenize erişemeyebilirsinz. Bunun içi 5 dk kadar siteye girmeye çalışmayın ve beklerken 2. adımı uygulayın.
2. Blogger yönetim panelimizde TEMALAR kısmına tıklıyoruz. Açılan ekranda temanızın alt kısmında bulunan HTML'yi Düznle butonuna tıkladıktan sonra açılan kod editöründe CTRL + SHIFT + R ye basıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi editörün sol üst kısmında Replace all alanı çıkacak. Buraya http: yazarak ENTER e basıyoruz. Ardından alanın ismi With: olarak değişecek ve bu kez https: yazarak tekrar ENTER e basıyoruz. Bu işlem ile temamızda yer alan tüm varsayılan http: bağlantılarını https: olarak güncellemiş olduk. Son olarak editör üstünde yer alan Temayı Kaydet butonuna tıklayarak kaydedip çıkabiliriz.
3. Biz 2 nolo işlemi yaparken senkranizasyon işlemi büyük ihtimalle bitmiş olacaktır. Şimdi tekrar Ayarlar altında yer alan Temel kısmına giriyoruz. Açılan ekranda senkranizasyon uyarısı var ise beklemeye devam ediyoruz (bazı durumlarda çerezde kalabiliyor bu sayfada CTRL + F5 yaparak kontrol edebilirsiniz). Uyarı kalkmış ise senkranizasyon işlemi tamam lanmıştır. Şimdi yapmamız gereken yönlendirme işlemini sağlamak. Bunun için aynı sayfada https: seçeneğini aktif ettiğimiz seçeneğin altında HTTPS Yönlendirmesi karşısında yer alan kısmı da EVET olarak seçmek.
Yapmanız gereken tüm işlemler bu kadar. SSL hizmeti aktif olarak artık blogger tabanlı özel domain sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not:
(1) İşlemleri araştırırken tartışma platformlarında gördüğüm kadarı ile senkranizasyon uyarısı 24 saate kadar kalan bloggerler var gibi. Böyle bir durumda panik yapmayın, işlemlerinizi iptal etmeyin ve uyarının kalkmasını bekleyerek işlemlerinizi tamamlayın.
(2) SSL geçiş işleminizin tamamlanmasının hemen ardından bir süre reklamlarınız görünmeyebilir. Yeni URL yapınız ile siteniz indexlendiğinde reklamlar görünmeye başlayacaktır.
(3) İndexlenme hızını artırmak için Google Search Console girerek Özellik Ekle buyonuna tıklayarak https://www.siteadi.com gibi sitenizi ekledikten sonra Tarama altında yer alan Site Haritaları kısmına tıklayarak açılan ekranda sağ üstte yer alan SİTE HARİTASI EKLEME/TEST ETME butonuna tıklayarak hemen altında açılan alana sitemap.xml yazarak Gönder butonuna tıklayabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle