GNS Network

Wordpress Özel Alan Nedir Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım

Wordpress Özel Alanları Nedir?

Wordpress in varsayılan olarak ilk kurulumda size sunduğu bir çok özellikten biri de özel alanlar özelliğidir. Pek kullanılmasa da çoğu zaman işlevsel bir çok özellik için tema değiştirmektense çok sevdiğiniz eski temanıza bu özellikleri özel alanlar yardımı ile yeni işlevler kazandırarak özel alanları kullanabilirsiniz.

Basitçe bir fonksiyon olarak temanızın fonksiyon dosyasında tanımlamadığınız bir özelliği özel alan yardımı ile tanımlamanıza gerek kalmaksızın sade çağırma kodları yardımı ile temanıza eklemek mümkün.

Wordpress Özel Alanları Nasıl Kullanılır?

İlk kurulum esnasında pasif olarak gelen özel alanları metin editörü altında göstemek için yeni yazı ekle kısmında üst açılır pencereyi açarak özel alanlar ın yanındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterli.
Artık özel alanlarımız aktif ve metin editörünün hemen altında görüntülenmeye başlandı. Şimdi tek yapmamız gereken her metin girerken kullanacağınız özelliği ve bu özellik değerini bu özel alana girerek yazı sayfamız olan ve çoğu temada single.php ile çalıştırılan sayfamıza eklenmeye hazır hale getirmek.
gibi özel alanlarımızı hazırladıktan sonra bu özel alanların her biri için aşağıdaki örnekte olduğu gibi çağırma kodumuzu yazı sayfamızda özelliği eklemek istediğimiz alana ekliyoruz. Görselde eklenen "fiyat" özel alanını eklemek için;
<?php echo get_post_meta($post->ID, "fiyat", true); ?>
özel alan çağırma kodu kullanarak sayfamıza aşağıda görüldüğü gibi ekliyoruz. 
Görselde örneğin ben herhangi bir ürün için bir div gurubunu son ve sağ olarak ikiye bölerek sağ kısma ilgili içerik görselini ve sol tarafa da li listeleme ile fiyat ve diğer özellikleri özel alanlar yadımı ile çektirmişim. Bu örnekler artırılabilir siz bir film sitesi için tab içlerine embed kodlarını çektirebilirsiniz gibi...

Uyarı: Anlatımda çağırma kodunun ekleneceği php dosyasını single.php vermemin nedeni en sık bu bu şekilde kullanılmasıdır. Gelişmiş bir çok temada bu dosya ismi değişebilmektedir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle