GNS Network

Google Play Store PEGI Nedir


Google Play Store'da uygulama, oyun vb dökümanları indirirken mutlaka bir çoğumuzun gözüne ilişen PEGI sembol kısaltmaları mevcuttur. Bu kısaltma sembolleri TV'lerde de aşina olduğumuz şiddet, aile, korku vb sembolleri gibi bir işlev üstlenmişlerdir. Özetle PEGI sembollerinin anlamlarını biliyorsanız Google Play'da herhangi bir içerik indirirken hangi alanda kategorize edildiğini kolayca anlayabilirsiniz. "Google Play Store PEGI Nedir?" sorusunun yanıtına bu sembollerin anlamlarını aşağıdan bakarak kolayca öğrenebilirsiniz.

PEGI 3

Bu sembol kategorisinde yer alan uygulama içeriği tüm yaşlar için uygun sayılır. Az miktarda eğlenceli bir ölçüde verilen şiddet (genellikle Bugs Bunny veya Tom ve Jerry gibi çizgi film tarzında) kabul edilebilir niteliktedir. Herhangi bir çocuk, karşılaştığı karakteri gerçek hayattaki karakterlerle bağlantı kurmamalı, karakterlerin gerçek olmadığı net şekilde vurgulanmalıdır. Bu sembolün olduğu uygulama, küçük yaştaki çocukları etkileyecek ses veya resimler barındırmazlar ve ve barındırmamalıdırlar. Argo, kötü söz kullanılmaz.

PEGI 7

Küçük yaştaki çocuklar için etkileyici korkutucu sayılabilecek bazı içerikler veya sesler barındıran uygulamalar bu kategoriye dahil edilirler.  PEGI 7 sembollü uygulamasında, şiddet iması veya ayrıntı verilmeyen ve gerçekçi olmayacak şekilde sadece çok hafif seviyede şiddet barınabilir.

PEGI 12

Hayal ürünü olan karakterlerin barınmasına yönelik biraz daha esnek şiddet veya insana benzer karakterlere ya da hayvanlara yönelik rahatsız edici olmayacak şekilde şiddet görüntüleri, ayrıca biraz daha ayrıntılı gösterilen çıplaklık ve kumara benzer sahneler barındıran oyunlar veya uygulamalar bu  kategoriye girer. Bu kategoride kötü dil kullanımı az düzeyde var olabilir ve cinsel içerik barındırmazlar.

PEGI 16

Şiddet veya cinsellik vurgusu, gerçek hayattakilere benzer yakın bir düzeye ulaştığında bu derecelendirmeye uygundur. Sembolü 16 olan içeriklerin, daha ciddi bir uygunsuz dil kullanımı, suça ilişkin olayların vurguları ve tütün veya uyuşturucu kullanımının teşviki olabilir.

PEGI 18

PEGI 18 şiddet düzeyi fazla olan ve şiddetin vurgulandığı bir noktaya ulaştığında ve/veya belirli türde şiddet unsurlarını (sebepsiz öldürme, savunmasız karakterlere karşı şiddet veya cinsel şiddet) içerdiğinde, yetişkin kategorisidir. Ayrıca grafik türde cinsel içerikler, ayrımcılık veya yasa dışı uyuşturucu kullanımını güzel gösterme gibi unsurlar da barındırabilir.

EBEVEYN REHBERLİĞİ ÖNERİLİR

Belirli içerikler, kullanıcıların seçim yapabileceği çok daha kapsamlı, değişkenleri içeriğinde barındırıyor olabilir. Bu tür içerikler için aile gözetimi sembolünü kullanarak, içeriğin çocuklar için uygun olmayabilecek ögelere erişim sağlayabileceği konusunda ebeveynler karar verirler. Bu işaretin olduğu yerde uygulamanın anne babanın denetiminden geçmesi gerekir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle