GNS Network

Europa Universalis 4 Oyun İncelemesi


Europa Universalis IV'ün geliştiricileri iddialı bir hedefle yola çıktılar: Rönesans dönemi strateji amiral gemilerini, serinin mevcut hayranlarının sevdiği derinlik ve genişlikten ödün vermeden yeni gelenler için erişilebilir ve sezgisel hale getirmek. Bu keşifin sonucu sadece muhteşem değil, aynı zamanda iddialı kaşiflerin ve kolonistlerin aksine, kimseye çiçek vermeyecek.

1444'ten başlayarak, AB IV oyuncuya Dünya'daki herhangi bir önemli ülkeyi seçme fırsatı verir, savaş, hanedan politikası, bilimsel gelişmeler ve Yeni Dünya'nın keşfi arasında 1821'e kadar çaresiz kalır. Bir Paradox Geliştirme Stüdyosu oyunu ile kursa devam etmek için çok şey var. Donanma Geleneği ve Ticaret Direksiyonu gibi değerler, girişimciler arasında kafa çizmeye neden olmaya devam edecektir. Ancak, ülkenizin hükümdarının eksiklikleri telafi etmek için danışmanlar kullanabilmesi gibi, AB IV dünya fatihine geçişinize yardımcı olmak için eşsiz bir müttefik sağladı.

Aydınlanma Komuta Merkeziniz

Bu sırdaş, oyunun, stüdyoda Crusader Kings II gibi daha yeni oyunlardan ne kadar uzakta olduğunu gösteren arayüzdür. İhtiyacınız olan tüm bilgiler temiz, zarif ve (çoğunlukla) aptal geçirmez araç ipuçları ile sunulmaktadır. Şovun yıldızı, size açık bir şekilde "Bu oyunları çok sık oynamıyorum" diye açıklayabilen, içeriğe duyarlı yeni bir ipucu sistemidir. Neden ordu bakımınız şu anda 10 bajillion altına mal oluyor ve “Bogomilist Heretics” adı verilen bir şeyin neden hükümetinizi ele geçirmekten birkaç savaş uzakta olduğunu.

Tüm menüleri bulmanız kolay ve kod çözmeniz kolay. Yapmanız gereken her işlem, büyük, açıkça etiketlenmiş bir düğmeye sahiptir. Önemli bilgiler, bir bakışta kolayca yorumlanabilen büyük, renk kodlu kutularda ve pop-up'larda gösterilir: Yeşil iyi, sarı, ona bakmak isteyebileceğiniz anlamına gelir ve kırmızı, insanlarınızı başarısız yaptığınız anlamına gelir ve kötü hissetmek.

Arayüz daha temiz, daha estetik açıdan hoş ve okunması daha kolay olan tek şey değil. Europa IV'ün dünya haritası, değişen mevsimler, animasyonlu ticaret rotaları ve ayrıntılı askeri birim modelleri ile birlikte canlı ayrıntılarla oluşturulmuştur. Stüdyonun gerçekten modern görünen ve hissedilen ilk oyunu ve görseller, oyunun kalıcı olarak değiştirilmiş bilgi bindirmelerinden biri yerine kendimi çoğunlukla ham arazi görünümünde oynarken bulduğum kadar etkileyici.
Europa IV, zafere giden bir dizi farklı yol sunuyor, ancak önceki oyunlarda olduğu gibi, başarınız Medeniyet tarzı, kampanya sona eren bir zafer koşulu yerine sonunda verilen bir puanla ölçülüyor. Askeri fetih, diplomatik plan ve sömürgeleştirmenin hepsi uygulanabilir yollardır, ancak ikamet ettiği meşhur da Vinci yeni Ticaret sistemidir.

Ticaret, düğümlerin (ulusların dalgalanan ticaret gelirinin bir payı için rekabet ettikleri belirli bölgeler) ve ticaretin bir düğümden diğerine aktığı güzergahlar fikrine dayanır. Bir ticaret ülkesi olarak, tüccarlar olarak adlandırılan özel karakterleri bölgenizdeki bir ticaret düğümünden para toplamak veya başka bir ülkeden ev düğümünüze yönlendirmek için kullanacaksınız. İşte çok oyunculu oyundaki başka bir oyuncuya şu şekilde açıkladım: Para kovasından para alabilir veya diğer kovalardan para kovasına para yatırabilirsiniz.

Yeni Dünya sömürgeleştirildikten sonra, bu sistem, paranın devasa kârlar için Avrupa operasyon üssünüze geri çekilmesini sağlar ve sezgisel olarak ticaretin bu dönemde nasıl çalışacağını modeller. Her şey bir oyun stili sunan kendine özgü bir dinamik haline geliyor. AB IV'ün çoğu gibi, uğraşmak kolaydır, ancak ustalaşması karmaşıktır.

Operasyon tabanınız Avrupa'da değilse, aynı değilse, işler benzer şekilde çalışır. Aztek İmparatorluğu gibi medeniyetler olarak oynayabilirsiniz, ancak oyun açıkça Avrupa güçlerine odaklanmak için tasarlanmıştır (muhtemelen bu yüzden her ülke eşit derecede uygulanabilir evrenseldir). Hiçbir şey Azteklerin dünyayı ele geçirmesini engellemiyor, ancak İspanyollar silahlarla gelmeden önce, teknoloji ağacındaki ilerlemeleri son derece durgun. Ve İspanyollar silahlarla ortaya çıktıktan sonra, kendilerini sık sık vurularak öldürüyorlar. Gerçekten tecrübeli bir oyuncunun zamanına layık bir ikilem, ama o silahlı İspanyolları oynamakla aynı zenginliğe sahip bir kampanya değil.
Europa IV'ün dünya haritasındaki renkli lekeler, bazılarına (Fransa, Rusya, Osmanlılar) benzersiz yetenekler ve elle uyarlanmış tarihi olaylar ve misyonlar şeklinde geliştiricilerin dikkatini çeken katmanlara ayrılmıştır. Geri kalanlar bir süreklilik içine giriyor, en düşük seviye ülkeler benzersiz kültürel birim grafiklere sahip, ancak neredeyse her şey için genel stand-inler. Oynanabilir ulusların çeşitliliği hala çok büyüktür - yalnızca en fazla tasarım sevgisine sahip olanlardan seçseniz bile - ancak haritadaki her başlangıç ​​noktasının aynı seviyede lezzet ve cila sunmasını beklemeyin.

Savaş — Ne işe yarar?

Harp, Paradox'un büyük strateji formülünün hala güçlü bir noktası olmasa da, çok ihtiyaç duyulan bazı iyileştirmeler de gördü. AI orduları genel olarak önceki oyunlardan çok daha akıllıdır. Şimdi daha zayıf müfrezelerini aramak ve yok etmek için “avcı-katil” güçler oluşturacaklar ve oyuncuların güvendiği bazı ortak tuzaklardan kaçınmak için eğitildiler. Moralin çalışma şeklindeki değişiklikler, mega yığınların bir savaşında savaşlara karar verilmesini engelledi, ardından yenilgiye uğrayan ordu, birincisini tamamen aşana kadar bir buçuk yıl kovaladı.

Savaşın siyasi sonuçları da ayarlandı ve militarist uluslar için ilginç ikilemler sunuyor. Kiracılarınızı fethetmek, sonunda komşularınızı size karşı bir koalisyon kurmaya ikna edebilecek bir değer olan Agresif Genişleme üretir. Ancak aynı zamanda, olumsuz itibarınızı azaltmak için huzur içinde kalmak, askerleriniz çiftliklerine geri dönüp şişman ve tembelleşmeye başladığı için Ordu Geleneğinizin bozulmasına neden olacaktır. Bu düşüncelerin dengelenmesi barış ve savaş arasındaki geçişe bir yükseliş ve akış katar ve “Şimdi saldırmalı mıyım yoksa beklemeli miyim?” Sorusuna neredeyse hiçbir zaman% 100 en iyi cevap olmayacaktır.
EU IV ayrıca Paradox Development Studio'nun yayınladığı herhangi bir başlığın en baş ağrısız çok oyunculu deneyimini sunuyor. Çevrimiçi oyun, önceki oyunlardan gelen iffy metaserver'ının aksine Steam'i bir omurga olarak kullanıyor. Bu, oyuncuların oyunu kaydetmek ve yeniden barındırmak zorunda kalmadan bir oturumun ortasında “katılmalarına” izin verir. Hala mükemmel değil ve birlik numaralarının senkronizasyondan çıkması gibi birkaç tuhaf sorunla karşılaştım. Ancak genel olarak, Crusader Kings ve Victoria II'de yaygın olan düşürülen oyuncular ve çökmeler ferahlatıcı nadirdir.

İlan
Europa Universalis IV, bir strateji oyununun şaheseridir. Hala pürüzlü kenarları ve sadece en derinlemesine ve deneyimli oyuncular tarafından anlaşılabilecek kıvrımlı altta yatan sistemler var. Ama çekirdek oyun daha önce hiç büyük bir strateji acemi için bu kadar erişilebilir olmamıştı. Herhangi bir zamanda, neye odaklanmanız gerektiğiyle ilgili olarak arayüzden ihtiyacınız olduğu kadar çok veya az yardım alabilirsiniz. PDS, bazı potansiyel dünya fatihlerini önceki yemlerden uzaklaştıran şeyin tam olarak anlaşıldığını gösterdi ve gerçek bir kıdemli stüdyonun inceliğiyle formülü doğru yönde geliştirme yeteneğini kanıtladı.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle