GNS Network

Far CRY 4 Oyun İncelemesi


Ajay Ghale, annesinin küllerini dağıtmak için Himalayaların kurgusal bir bölgesi olan Kyrat'a gider. Ancak, kaderin bir tuhaflığıyla, kendisini geç babası tarafından kurulan bir özgürlük savaşçıları ordusu olan Altın Yol'un hizmetinde bulur. Kyrat'ın despotik hükümdarı Pagan Min ile acımasız bir iç savaşta kilitlenmişler ve onu zulümden kurtarmak sizin için - olağanüstü oğlu - size kalmış. Klasik Far Cry kurulumunda düzgün bir bükülme. Daha önceki oyunlarda olduğu gibi, egzotik, tehlikeli, yabancı bir yerde mahsur kalan bir turistsiniz, ancak şimdi orada olmak için daha kişisel bir nedeniniz var.

Pagan Min, James Bond kalıbında renkli bir kötü adam ve Vaas Karadağ'ın Far Cry 3'teki gibi, oyunun en önemli olaylarından biri. Bir zamanlar Ajay'ın annesiyle bir ilişkisi vardı ve sonuç olarak onunla özel bir ilgi gördü. Evine derinden hoş olmayan bir karakter olduğu gerçeğini çekiçlemek için, erken bir sahne parmağını ıslattığını, urnuna daldığını ve küllerini tattığını görüyor. Evet gerçekten. Ama herhangi bir Bond kötü adamı gibi, karizması ve eksantrikliği, onu yenmek ve daha fazlasını görmek istemek arasında parçalandığınız anlamına gelir.

Ajay çok fazla şey söylemiyor, bu da onu son oyunun sonsuz delinebilir frat oğlan kahramanı Jason Brody üzerinde anında iyileştiriyor. Gerçekten de, Min oyunun gerçek yıldızı ve Ajay oyuncu için anlamlı bir karakterden çok boş bir gemi gibi hissediyor. Ama hala onun hikayesini önemsiyorsun, çünkü Altın Yol, Amita ve Sabal'ın iki sahtekar lideri de dahil olmak üzere unutulmaz bir oyuncu kadrosuyla destekleniyor. Her ikisinin de Kyrat'ı Min'in manşonlarından nasıl geri alacağına dair çılgınca farklı fikirleri var ve ara sıra kararlar almak için adım atmanız gerekecek, bu da belirli görevlerin oynamasını etkiler.
Ama biraz zaman ayırarak Kyrat'ın kendisi hakkında konuşalım. Bu, sis örtülü dağların, ormanlık vadilerin, parıldayan nehirlerin ve yuvarlanan ovaların çarpıcı bir manzarasıdır. Far Cry 3'ün Rook Adası canlı ve parlakken, burada renk paleti sessiz ve sonbahar. Himalaya florası ve faunası ona çok farklı bir his veriyor ve bana birçok yerde Skyrim'i hatırlattı. Harita büyük ve açıktır, ancak yükselen, karla kaplı dağ zirveleri ile çevrilidir ve ovalardan dağlık bölgelere seyahat ederken manzara ve atmosfer ustaca değişir. Var olmak için güzel bir yer.

Aynı zamanda delicesine eğlenceli bir oyun alanı ve burada Far Cry 3'ün tropik takımadalarında olduğundan daha fazla eğlendim. Kyrat saf damlalar, dev dağlar, kayalık uçurumlar ve derin vadilerle doludur. Arazi, hemen hemen bir dükkandan satın alabileceğiniz kanat takımından tam olarak yararlanmanıza izin veren dikkat çekici bir şekilde çeşitlilik ve baş döndürücü. Bir dağın kenarına doğru sıçramak, sıçramak ve zarifçe bir vadiye doğru yüzmek hissi kesinlikle heyecan vericidir.
Gyrocopters da eklendi ve etrafta dolaşmak çok eğlenceli. Hovercraft ve komik cılız tuk-tuklar gibi yeni kara ve su araçları var, ancak seyahat sürenizin çoğunu havada geçireceksiniz. Grappling hook başka bir yeni eklemedir ve Ajay dikey yüzeylere tırmanmak veya aşağı inmek ve boşluklar arasında sallanmak için kullanabilir. Bununla birlikte, sadece önceden tanımlanmış noktalara ekleyebilirsiniz, bu biraz hayal kırıklığı yaratır. Herhangi bir yüzeye yapıştırma yeteneğini çok isterdim. Kyrat'ı dolaşmanın çeşitli yolları, bir yerden bir yere seyahat etmek asla bir angarya gibi hissetmemeniz anlamına gelir.

Yaban Hayatı, Far Cry serisinin önemli bir parçasıdır ve Kyrat, çoğu sizi öldürmek isteyen egzotik yaratıklarla dolup taşmaktadır. Filler, gergedanlar ve kara ayılar gibi devasa canavarların yanı sıra maymunlar, bal porsukları ve kartallar da var. Faunanın bu bolluğu çevrenizin mükemmel bir şekilde canlı hissetmesini sağlar ve rastgele hayvan saldırıları sürekli bir eğlence kaynağıdır. Kaplanlar sana saldıracak, kartallar seni yakalayacak, filler arabanı ters çevirecek ve katil arılar seni sürecek - bazen hepsi birden. Ancak, eşit olarak, hayvanlar düşmanlarınıza saldırır, genellikle sizin yararınıza. Bir keresinde arkanıza yaslandım ve bir filin benim için tüm karakolu temizlediğini izledim.
Far Cry 3 gibi, oyun hikaye görevleri ve karakollar arasında bölünmüştür. Hikaye görevleri, saçma bir aksiyon filmi gibi bombalı, senaryolu ve büyük ölçekliyken, karakollar size oyun sistemleriyle gerçekten oynama fırsatı veriyor. Her ikisi de kendi yollarında eğlenceli, ancak işlerin gerçekten iyi olduğu karakol baskınları sırasında .

Bu düşman kontrollü alanlara nasıl yaklaşacağınızı ve sileceğinizi seçmek size kalmış ve oyun size oynamak için çok sayıda araç sunuyor. Oyunlar genellikle oyuncu özgürlüğü sunma ile övünür, gerçekten tek şey herkesi gürültülü vurmak veya herkesi gizlice vurmaktır, ancak Far Cry 4'teki yaratıcılık özgürlüğü ve kapsamı genellikle sarhoştur - hayal gücünüz varsa. Yeni kaleler mega karakollar gibidir, sert, zırhlı düşmanlar ve alarmlarla doludur ve yöntemsel olarak uzun bir zaman alabilen bir yoldan gizlemek bir heyecandır.

Ancak planlarınız, ne kadar iyi döşenmiş olursa olsun, kaçınılmaz olarak yüzünüze patlayacak ve sizi anında yeni bir şey uyarlamaya ve denemeye zorlayacaktır. Silahlarınızı, becerilerinizi ve araçlarınızı ve yakın saldırılara giren hayvan saldırıları veya Golden Path askerleri gibi rastgele unsurları karıştırmak, bazı parlak, acil anlara neden olur. Harika bir hikaye üreticisi. Jiroskoplar özellikle karakol almak için kullanışlıdır. Keskin nişancı yerlerini bulmak için kullanabilir veya sadece bir muhafazanın üzerine gelip aşağıdaki korumalarda el bombası takabilirsiniz. Oh, ve tamamen saçma, ama gülünç eğlenceli fillere binebilirsiniz.

Ve tabii ki, bu bir Ubisoft oyunu, haritayı kirleten bir milyon başka simge var. Bunlardan bazıları, kontrol noktası yarışları ve koleksiyonlar gibi oldukça standart açık dünya yemekleri, ancak diğerleri ile zaman geçirmeye değer. Ürkütücü bir moda tasarımcısı için nadir hayvanları avladığınızı gören Şifon Evi zorlukları, özellikle C4'ü bir jiroskoptan göle bırakarak 'balık avlamanızı' gören bir zorluktur. Harita ortaya çıkaran kuleler geri döndü (yine de sonuçta bir Ubisoft oyunu) ve her biri benzersiz bir platform oluşturma zorluğu sunuyor. Temelde yapılacak yükler var. Hepsi değerli değil, ancak yan görevlerin çoğunluğu anlamlı ödüllerle geliyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle