GNS Network

SEO Teknikleri Nedir


Günümüzün hızla değişen dünyasında, SEO teknikleri bir kuruşa göre değişebilir - ve en kötüsü, bunu bile bilmiyor olabilirsiniz. 2018 veya 2019 gibi kısa bir süre önce bir ön sayfa sonucu kazanmış olabilecek saldırılar sadece artık eski değil, aynı zamanda web sitenizin sıralamalarına zarar verebilir. Özellikle "hack" olarak adlandırılanlar sitenize kaydırılması zor bir Google cezası verirse.

SEO teknikleri iki geniş kategoriye ayrılır:


 • White Hat SEO - Arama motorlarının iyi bir tasarımın parçası olarak önerdiği teknikler.

 • Black Hat SEO - Arama motorlarının onaylamadığı ve etkisini en aza indirmeye çalıştığı teknikler. Bu teknikler spamdexing olarak da bilinir.

Beyaz Şapka SEO

Bir SEO taktiği aşağıdaki özelliklere sahipse Beyaz Şapka olarak kabul edilir:

 • Arama motorunun yönergelerine uygundur.
 • Herhangi bir aldatmaca içermez.
 • Bir arama motorunun dizine eklediği ve daha sonra sıraladığı içeriğin, bir kullanıcının göreceği içerikle aynı olmasını sağlar.
 • Bir web sayfası içeriğinin yalnızca arama motorları için değil kullanıcılar için oluşturulmasını sağlar.
 • Web sayfalarının kaliteli olmasını sağlar.
 • Web sayfalarında faydalı içeriğin bulunmasını sağlar.

Her zaman bir Beyaz Şapka SEO taktiği izleyin ve site ziyaretçilerinizi kandırmaya çalışmayın. Dürüst olun ve kesinlikle daha fazlasını alacaksınız.

Black Hat veya Spamdexing

Bir SEO taktiği, aşağıdaki özelliklere sahipse Black Hat veya Spamdexing olarak kabul edilir:

 • Arama motorları tarafından onaylanmayan ve / veya aldatma içeren sıralama iyileştirmeleri deneniyor.
 • Kullanıcıları, arama motorları için oluşturulmuş bir sayfadan daha insan dostu bir sayfaya yönlendirmek.
 • Kullanıcıları, arama motorunun sıraladığı sayfadan farklı bir sayfaya yönlendiriyor.
 • Bir sayfanın bir sürümünü arama motoru örümceklerine / botlarına ve başka bir sürümünü insan ziyaretçilere sunmak. Buna Gizleme SEO taktiği denir .
 • Gizli veya görünmez metin veya sayfa arka plan rengiyle, küçük yazı tipi boyutu kullanarak veya bunları "çerçeve yok" bölümleri gibi HTML kodunda gizleyerek.
 • Meta etiketlerde anahtar kelimeleri tekrarlamak ve web sitesi içeriğiyle ilgisi olmayan anahtar kelimeleri kullanmak. Buna meta etiket doldurma denir .
 • Sayfanın anahtar kelime sayısını, çeşitliliğini ve yoğunluğunu artırmak için anahtar kelimelerin bir sayfaya yerleştirilmesi. Buna anahtar kelime doldurma denir .
 • Çok az içerik barındıran ancak bunun yerine çok benzer anahtar kelimeler ve kelime öbekleri ile doldurulmuş düşük kaliteli web sayfaları oluşturmak. Bu sayfalara Giriş veya Ağ Geçidi Sayfaları denir .
 • Web sitelerini, hepsi kavramsal olarak benzer içeriğe sahip ancak farklı URL'ler kullanarak birden çok web sitesi barındırarak yansıtın.
 • Web tarayıcısına orijinaline benzer içerikleri gösteren, ancak web sörfçülerini alakasız veya kötü amaçlı web sitelerine yönlendiren popüler bir web sitesinin sahte bir kopyasını oluşturma. Buna sayfa kaçırma denir .

Sitenizin sıralamasını iyileştirmek için her zaman yukarıdaki Black Hat taktiklerinden uzak durun. Arama motorları sitenizin tüm yukarıdaki özellikleri tanımlamak için yeterince akıllı ve sonuçta bir şey elde etmeyeceksiniz.

Organik Trafiği Yönlendirmek için Etkili SEO Teknikleri

1) Tüm Web Sitenizde Kullanıcı Deneyimini Geliştirin

Google'ın burada ne yapacağına dair kısa bir açıklama ile işleri başlatalım. Herhangi bir arama motoru gibi, bir kullanıcının sorgusu için en iyi sonuçları göstermek ister ve kullanıcıları alakasız, düşük kaliteli sonuçların bir listesiyle selamlıyorlarsa, tekrar kullanmazlar. Bu arada,  Google bunu çok iyi yapıyor, bu yüzden dünyanın en büyük arama motoru.

SEO için web sitenizi optimize ederken en iyi sonuçları göstermek için bu sürekli arzuyu düşünmeniz gerekir. Neden? Cevap basit: Siteniz yeterince yüksek değilse, hedef anahtar kelimeleriniz için zor bir iş sıralamanız olacaktır.

Kimse yüklenmesi yıllar süren spam içeren bir web sitesine girmek istemez, değil mi? Bu yüksek bir hemen çıkma oranına yol açacaktır. Google resmi olarak açıklamamasına rağmen, arama motoru devinin daha yüksek sayfa sıralamasıyla düşük hemen çıkma oranlarına sahip siteleri ödüllendirdiğini gösteren kanıtlar vardır :
Google'ın mantığı şudur: Bir kullanıcı bir sayfada daha fazla zaman harcarsa, bunun nedeni büyük olasılıkla sayfayı faydalı bulmasıdır. Google, kullanıcılarına yalnızca mümkün olan en iyi sonuçları sunmak istediğinden, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler ) güçlü katılım gösteren siteleri yukarı itecektir .

2) Anahtar Kelimeler Yerine Konu Kümelerine Odaklanma

Google gelişiyor - algoritması da öyle. Şimdi amacı, kullanıcıların niyetini anlamak: ne beklediklerini, ne aradıklarını ve daha spesifik olarak, sorgularının yanıtlanmasında en iyi hangi arama sonuçlarının yardımcı olacağını.

Ancak, anahtar kelime odaklı içerik oluşturarak web sitenizin Google'ın ilk sayfasına girmesini beklemeyin. Sadece anahtar kelimelere bakmak yeterli değildir. Onların etrafındaki bağlama bakmalıyız .

3) Daha Uzun İçerik Daha Yüksek Sıralamaya Eşittir - Genellikle

Backlinko'nun yakın tarihli bir çalışması , içerik ne kadar uzun olursa, SERP'lerin en üst sıralarında yer alma olasılığının o kadar yüksek olduğu sonucuna vardı:
Ancak, her blog yazısı için 2.000'den fazla kelime yazmak herkes için değildir. Bu yoğun ve zaman alıcı bir süreçtir - ama en önemlisi, bazen gerekli değildir. Kullanıcı amacını tatmin etmek için söylediklerimizi hatırlıyor musunuz?

Bazı arama sorguları, uzun bir blog yayınını sindirmek istemeyen kişiler tarafından yapılır. Onların cevabı bir kelime meselesi ya da birkaç paragraf olabilir, bu yüzden kendiniz oluşturmak için baskı yaptığınız diğer 1.500'den fazla kelime de toplam zaman ve enerji kaybı olabilir.

4) Çeşitli Geri Bağlantılar Oluşturun

SEO dünyasında geri bağlantıların önemli olduğunu öğrenmek sürpriz olmayacaktır. Ancak, “herhangi bir bağlantı iyi bir bağlantıdır” düşünme tuzağına düşmeyin. Kolayca spam gönderilebilen düşük kaliteli bağlantılar (blog yorumları, ücretli bağlantılar vb.) Artık çalışmıyor gibi görünüyor ve sitenize etkin bir şekilde zarar verebilir.

Öte yandan, yüksek kaliteli içerik , sosyal yardım ve influencer pazarlama  yoluyla kazanılan bağlantılar güvenli ve son derece etkilidir.

5) Teknik Optimizasyon Hakkında Bilgi Edinme

SEO ve içerik ipuçları bir yana, ortaya çıkabilecek herhangi bir teknik sorundan endişe etmeden sağlam bir web sitesine sahip olmak kesinlikle önemlidir. Kullanıcılar bir ton aksaklıkla karşılaşırsa Google neden sitenizi 1. konumda sıralasınki?

Google, kullanıcıları HTTPS dışı web sitelerini ziyaret ettiklerinde uyarmaya başladı ve henüz güvenli, şifreli bağlantılara geçmediyseniz, sitenizi ziyaret etmek isteyen çok sayıda kişiyi geri çeviriyor olabilirsiniz.

AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar , yayıncıların kolayca duyarlı ve mobil cihazlar için optimize edilmiş içerik oluşturmasına olanak tanıyan Google destekli bir açık girişim olarak başladı.

Google'ın verilerinizi anlamasına yardımcı olmak veya web sitesi akıllı kartlarınızı ve sesli aramalarınızı göstermek için semantik işaretlemelerinizin doğru olduğundan emin olmanız gerekir. Aşağıda bir başlık yapısı örneği verilmiştir:
<h1> Konuk Gönderme için Nihai Kılavuz
- <h2> Misafir kaydı nedir?
<h3> Misafir bloglamanın faydaları
<h3> Yapabileceğiniz 5 bağlantı türü
- <h2> Harika bir konuk yazısı nasıl yazılır
<h3> 1. Mükemmel web sitesini seçin
<h3> 2. E-posta aralığı gönderin
<h3> 3. İçeriğinizi yazın
Hiçbir şey arama sıralamasında web sitenizi 404 hatasından daha hızlı batmaz. “Hata: Bulunamadı” metnini içeren 404 sayfasına giden bir bağlantıyı takip etmek aslında çıkmaz bir noktadır. Ve kimse çıkmazda takılıp kalmayı sevmez - özellikle izleyicileriniz. Bu nedenle , bu bozuk veya eksik sayfaları düzeltmek ve kullanıcılarınızı olabildiğince çabuk yeniden etkileşime sokmak ilginizi çekiyor.

SEO'ya ayak uydurmak

SEO, sürekli olarak ortaya çıkan yeni algoritmalar ve Google'ın web yöneticisi yönergelerini sık sık düzenlediği bir yıldan diğerine hızla değişmektedir. İşletme sahipleri ve pazarlamacılar hızla uyum sağlamak zorundadır, ancak yine de işletme web sitenize rekabetinizde avantaj sağlamak mümkündür.

Katı içerik oluşturma ve metin yazarlığı esaslarına odaklanmayı, görüntüleyenlerinizin ilgisini çekmeyi ve geri bağlantılar, SEO sağlığı, site hızı ve şema gibi teknik eğilimlere ayak uydurmayı unutmayın. Ayrıca, pazarlama dünyasını ele geçirmek üzere ortaya çıkan yeni AI devrimini memnuniyetle karşılamayı önerdiğimiz bir avuç AI tabanlı araç kullanmaktan korkmayın.

Bütün bunlar bunaltıcı görünüyorsa - derin bir nefes alın. Hatta SEO temellerini anlamak için çaba yapmak web sitenizin daha yüksek tıklama oranları, etkileşim ve tabii ki, sıralama elde etmenize yardımcı olacaktır .

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle