GNS Network

SEO URL Nedir


İyi optimize edilmiş URL'ler, hem arama motoru optimizasyonu hem de kullanıcı deneyimi için önemlidir. Arama motorları karar verme sürecinde birçok değişkeni etkiler ve URL'ler listede yüksektir. Sayfa başlıklarında olduğu gibi, URL'ler de arama motorlarına ve potansiyel ziyaretçilere bir web sayfasının tanımlanmasına yardımcı olur, yani doğru, cazip ve iyi yapılandırılmış olmaları gerekir. Birçok faktör göz önünde bulundurulsa da, SEO dostu URL'ler oluşturmak için en iyi sekiz uygulama .

1. İçeriğinizi Tanımlayın

Bir kullanıcı, sadece URL'yi okuyarak bir web sayfasının içeriği hakkında doğru bir tahminde bulunabilmelidir. Bunu gerçekleştirmek için bir URL'nin sayfa içeriğiyle ilgili doğru bir kelime öbeği veya terimi içermesi gerekir.

2. Anahtar Kelimeleri URL’lere Ekleme

Her web sayfasını bir anahtar kelime etrafında optimize etmek en iyi yöntemdir ve bu anahtar kelime URL'ye dahil edilmelidir. Arama motoru örümcekleri bir URL'nin sonuna doğru kelimelere çok fazla önem vermediğinden , en önemli anahtar kelimeleri URL'nin başına koymak da önemlidir . Yine de, anahtar kelimeleri aşırı kullanmayın. Arama motorları anahtar kelime doldurmayı tanır ve bu eylemler için web sitenizi cezalandırır.

3. Kelimeleri Ayırmak için Kısa Çizgiler Kullanın

URL ifadelerinde kelimeleri ayırmak için tire kullanmak hem kullanıcı tarafından okunabilirlik hem de arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Google , URL'lerde alt çizgi (_) yerine kısa çizgi (-) kullanılmasını önerir ; çünkü tireler kelimeler arasında boşluk olarak kabul edilirken, alt çizgilerle bağlanan kelimeler tek bir kelime olarak görüntülenir.

URL ÖRNEĞI

Optimize edilmiş: http://example.com/blog/url-optimization-tips
Optimize edilmemiş: http://example.com/blog/url_optimization_tips

4. URL'lerde Küçük Harf Kullan

URL'lerinizde büyük harfler kullanmayın . Arama motorları URL'lerde büyük ve küçük harflerden deşifre edebilir, bu da yinelenen URL'lere ve sayfa sıralamasında kayba neden olabilir.

URL ÖRNEĞI

Optimize edilmiş: http://example.com/blog/url-optimization-tips
Optimize edilmemiş: http://example.com/blog/URL-Optimizasyon- İpuçları

5. URL'leri Kısa Tutun

Bir web sayfasının URL'si mümkün olduğunca açıklayıcı ve kısa olmalıdır. Kısa bir URL yazmak ve okumak daha hızlıdır. Ayrıca, daha az kelime daha fazla kelime her kelimenin bir arama motoru örümcek alır. Bir URL'de çok fazla benzer kelime anahtar kelime doldurma olarak görüntülenebilir ve arama sıralamalarında bir düşüşe neden olabilir.

6. Statik URL'ler kullanın

Mümkün olduğunda statik, değiştirilemeyen URL'ler kullanmak daha iyidir. Bunlar, her sayfa yüklemesinde sabit kalan URL’lerdir. Dinamik URL'lerin ortak özellikleri olan "?," "&," Ve "=" gibi gereksiz parametrelerden kaçının. Statik URL'lerin hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından okunması daha kolaydır . Bu, pazarlama verilerini izlemeye yardımcı olmak için sosyal medyaya yayınlayacağınız URL'lere fazladan parametre ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak dinamik URL'leri doğrudan sitenize sabit kodlamaktan kaçının.

7. Alt Alanlara Dikkat Edin

Arama motorlarının bir alt alan adını birincil alan adından ayrı bir varlık olarak ele alma potansiyeline sahip olduğunu düşünmek önemlidir . Bu, bağlantı kurma ve güven değeri dahil olmak üzere SEO'nun birçok yönünü etkileyebilir. Bir alt alan adı kullanmak için belirli bir nedeniniz yoksa, bunun yerine alt klasörleri kullanmak en iyisidir.

URL ÖRNEĞI

Optimize edilmiş: http://www.example.com/topic
Optimize edilmemiş: http://topic.example.com

8. URL Yapısında Klasörleri Sınırlayın

Bir URL'de gereksiz klasör bulunmamalıdır. URL yapınız için gereken klasör ve karakter miktarını kullanmanız yeterlidir. Site yapınız ne kadar düz olursa o kadar iyidir .

SEO dostu URL'ler için bu en iyi uygulamaları kullanmak , sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve kullanıcıları sayfalarınızı ziyaret etmeye ikna etmesine yardımcı olmalıdır. URL'lerin ve SEO'nun tüm yönlerinin önemli bir bileşeni kullanılabilirliktir. Kullanıcıyı daima aklınızda bulundurun. Hatırlanması gereken bir şey daha var, Google kuralları değiştirmeyi seviyor. SEO dünyasındaki değişikliklere her zaman dikkat edin.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle