GNS Network

SEO Uyumlu Tema Nedir


Bir web sitesi oluşturduktan sonra, sayfanızın web'deki kullanıcılar tarafından bulunmasını istersiniz. Bunu sağlamak için, yerinde arama motoru optimizasyonu (SEO) olması gerekir. WordPress siteniz için seçtiğiniz tema SEO sonuçlarınızı önemli ölçüde etkileyebilir, bu nedenle SEO için hazır olanı seçmek istersiniz. Bu yazıda, SEO WordPress temalarının hangi gereksinimleri karşılaması gerektiğini bulmanıza yardımcı olacağım .

SEO neden önemlidir?

Yeni site sahipleri genellikle aynı eski hatayı yapar. Web sitesi başlatıldıktan sonra arama motoru optimizasyonu (SEO) hakkında düşünmeye başlarlar.

Ne yazık ki, çoğu durumda, çok geç. Bu siteler birçok hata ile inşa edilir, bu da, arama motorlarının sitenin içeriğini bulmasını ve dizine eklemesini zorlaştırır veya hatta imkansız hale getirir. Sonuç olarak, İnternet kullanıcıları siteleri arama sonuçlarında görmez ve bulamazlar.

Arama motoru optimizasyonu olmayan bir web sitesi, hiçbir işaret gösteren ağaçların arkasına gizlenmiş yol kenarında bir motel gibidir. Parlak ışıklı rakiplerinden daha iyi bir hizmet sunuyor olabilir, ancak çoğu gezgin bunun orada olduğunu asla bilemez.

İnsanlar sizi nasıl bulacak? Bu, bir web sitesi yaratıcısı olarak, web sitesi planlama aşamasında erken sormanız ve daha sonra tüm web sitesi oluşturma süreci boyunca bir öncelik haline getirmeniz gereken sorudur. Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak SEO stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
Temel olarak, aşağıdaki şekilde çalışırlar. Bir site başlatıldığında, “örümcekler” adı verilen motor botları siteyi bulur ve bağlantıdan bağlantıya sayfaları “tarar”. Erişebildikleri her sayfadaki bilgileri “anlamaya” çalışırlar, daha sonra bu bilgiler arama motorunun dizininde saklanır.

Bir kullanıcı bir şey aradığında, diyelim ki Google, arama alanına bir kelime veya kelime öbeği girerek, arama motoru dizininde saklanan milyonlarca sayfayı o kelime veya kelime öbeğini içeren analiz eder ve SERP'ler (arama motoru sonuç sayfaları) verir. Kullanıcı daha sonra sonuçları inceler ve ilgili olduğunu düşündüğü bağlantıları izler (genellikle ilk üçte). Siteler organik (ücretsiz) trafiği (ziyaretçiler) bu şekilde elde eder. Arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiyi Moz'tan SEO'ya yenmeyen Başlangıç ​​Kılavuzu'nda bulabilirsiniz . Sitenizin bir SERP'ye inmesi için, motorun dizininde bulunması ve anahtar kelimeyi içermesi gerekir.

Ancak, arama sonuçlarındaki konumu (475'in ilkinde olup olmayacağı), arama motorlarının önemli gördüğü bir dizi faktör tarafından belirlenir.

Yani, ilk olarak, siteyi arama motoru botları için erişilebilir ve anlaşılır hale getirmek istersiniz, böylece bilgileri dizinde saklayabilir ve bir arama yapıldığında sunabilirler.

İkincisi, sitenizin motorların belirlediği kalite standartlarını geçmesi gerekir, böylece anahtar kelimelerinizden birinde arama yapıldığında, siteniz arama sonuçlarında aynı anahtar kelimeyi kullanan rakiplerinizin sitelerinden daha yüksek görünür.

Yüklediğiniz tema bu iki yönde de rol oynar. Kendi başına hiçbir şablon siteniz için iyi SEO garanti edemez, ancak devam eden SEO çabaları için bir yapı zeminidir. Onları kolaylaştırabilir veya engelleyebilir. Bir WordPress temasını SEO dostu bir tema yapan şeylere bakalım.

Geçerli Kodlama

Sitenin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için kullanacağınız tema, güncel kodlama standartlarına göre geliştirilmelidir. Tüm popüler tarayıcılarla uyumlu olduğundan, geçerli HTML, CSS'ye sahip olduğundan ve mobil cihazlarla iyi çalıştığından emin olun.

Yükleme Hızı

Site yükleme süresi, Google'ın site sıralama algoritmasında temel kriterlerden biridir, çünkü kullanıcıların deneyiminde önemli bir rol oynar. Başka bir deyişle, arama motorları daha hızlı siteleri tercih eder.

Resimlerinizin ve diğer medya dosyalarınızın çok büyük olmadığından emin olun, CSS dosyalarını optimize edin ( CleanCSS.com veya GiftofSpeed.com gibi çevrimiçi CSS optimize edicileri kullanabilir veya CSS optimizasyon eklentilerini yükleyebilirsiniz ), hızlı sunucu yanıt süresiyle barındırma özelliğini kullanın ve başlangıçta hızlı yükleniyor. Web sitenizi 1,5 - 2 saniyede yüklemek için elinizden geleni yapın.

Duyarlı Tasarım

Duyarlı tasarıma sahip olmak neden önemlidir? Google web sitenizi duyarlı olarak gösteriyorsa, siteyi artırır ve SERP'de daha iyi bir sonuç verir.

Bir kullanıcı bir mobil cihaz üzerinden web'de geziniyorsa, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir site arama sonuçlarında olmayanlardan daha yüksek olacaktır. Dahası, trafiğin% 50'den fazlası mobil cihazlardan geliyor. Ziyaretçilerinizin yarısının web sitenizle ilgili kötü bir deneyim yaşamasını ister misiniz?

Sosyal Medya Entegrasyonu

Bir WordPress teması seçerken, sosyal medya entegrasyonunu unutmayın. Açıkçası, sosyal medya SEO'nun bir parçası değildir, ancak SEO ile yakından ilişkili site trafiği elde etmek için başka bir çok önemli kanaldır.

Temanın, FaceBook, LinkedIn, Youtube, Google+, Pinterest, Instagram gibi sosyal medya profillerine bağlama seçeneğinin bulunduğundan emin olun.

Ayrıca, bir blog platformu olarak WordPress'in blog yayınları vardır, bu nedenle yayınların altındaki özel “Şununla paylaş…” düğmeleri kullanılarak bu yayınların sosyal ağlar üzerinden paylaşılıp paylaşılamayacağını kontrol edin. Bu şekilde yalnızca siz değil, ziyaretçileriniz de web sitenizin reklamını yapabilir.

Web Sitesi Yapısı

Web sitenizin mimarisi - sayfaların birbirine bağlanma şekli - web sitesi planlamanızın önemli bir parçası olmalıdır. İyi yapılandırılmış gezinme, iç bağlantılar ve içerik, botların sayfalarınızı taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırarak Google'ın sonuçlarında daha yüksek sıralama şansını artırır. Ayrıca ziyaretçilerinizin deneyim kalitesini artırarak bilgileri daha hızlı bulmalarına yardımcı olur.

Bu nedenle, bir WordPress teması seçerken, düzen yapısına dikkat edin - navigasyonu ve mantığı. Satın alacağınız şablonun canlı demosunu kullanılabilirlik açısından inceleyin; örneğin, istediğiniz şeyi bulma yolunun sezgisel ve basit olması.

Şema İşaretlemesi

Şema işaretleme, sitenizin kodunu, içeriğini yalnızca görünür değil, aynı zamanda arama motoru botları için “anlaşılabilir” hale getirmek için geliştirmenin bir yoludur. Sonuç olarak, içerik daha iyi dizine eklenecek ve arama sonuçlarında daha çekici bir şekilde sunulacak ve kullanıcının sitenize olan bağlantıyı takip etme olasılığını artıracaktır. Bu İşaretleme Schema.org tarafından sağlanır . İçeriğinizi yapılandırılmış verilerle nasıl tanıtacağınızı daha iyi anlamak için bu kaynağı kontrol edin.

Bir temanın Şema İşaretlemesi içerip içermediğini nasıl görebilirsiniz? Şablon demosunu açın, sayfayı sağ tıklayın ve "Kaynak Kodunu Görüntüle" yi ("Sayfa Kaynak Kodunu Görüntüle") tıklayın. Sayfa kaynak koduyla yeni bir sekme aldıktan sonra, sayfa aramayı etkinleştirmek için CTRL + F tuşlarına basın ve “itemscope” veya “schema.org” yazın. Bu tür bir kod satırı bulursanız: bu temanın Şema İşaretlemesi olduğu anlamına gelir.

Eklentiler

Bir WordPress temasının arama motorları için ne kadar iyi optimize edildiğine bakılmaksızın, ek araçlar kullanmaktan faydalanacaksınız. Arama motorlarında daha iyi sıralama yapmak için web sitesinin tüm potansiyelini kullanmanıza yardımcı olacak bazı eklentileri inceleyelim:

  • W3 Toplam Önbellek - web sitenizin yükleme hızını artırır.
  • Yoast SEO - daha iyi içerik yazmanıza, site haritaları oluşturmanıza, sosyal medya eklemenize ve çok daha fazlasına yardımcı olan inanılmaz bir eklenti.
  • WP-Optimize - bu eklenti veritabanınızı temizler ve optimize eder.
  • Yoast Google Analytics - trafiğinizi analiz etmek için web sitenize Google Analytics eklemenize yardımcı olur.
  • WP Smush - kaliteden ödün vermeden görüntü dosyası boyutlarını azaltır.
  • Bozuk Bağlantı Denetleyicisi - Bu eklenti, SEO'ya zarar verdiği için herhangi bir bozuk bağlantı olup olmadığını görmek için web sitesi yayınlarınızı ve sayfalarınızın içeriğini kontrol eder.
  • Google XML Site Haritaları - bu eklenti web siteniz için bir XML site haritası oluşturur
  • Hepsi Bir Arada SEO Paketi - bu, SEO için bir dizi araçla birlikte gelir: site haritası, Google Analytics, başlık optimizasyonu ve daha fazlası.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle