GNS Network

SEO Uzman Nedir


Şimdi yüksek talep işlerden biri bir arama motoru optimizasyonu uzmanı. Bir SEO uzmanı, serbest çalışan veya bir şirkette çalışan bir kişidir ve arama motorlarında bir web sitesinin sıralamasını arttırma rolüne sahiptir.

Bu yazıda, iş sorumlulukları, gerekli beceriler, maaş ve arama motoru optimizasyonuna girme ve bir SEO kariyerine başlama gibi SEO uzmanları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

SEO Uzmanı nedir?

Bir SEO uzmanı, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERPS) sıralamalarını iyileştirmek için bir web sitesini arama motorları için optimize etmekten sorumludur.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) , bir web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak ve daha fazla organik trafik eldeetmek için izlenmesi gereken bir süreçtirve bir SEO uzmanı bunu gerçekleştirmek için gerekli becerilere sahip birisidir .

Bir SEO uzmanı bazen SEO uzmanı , SEO uzmanı, SEO Pazarlama uzmanı veya SEO danışmanı olarak bilinir .

Resmi bir eğitimden geçmenize ve bir SEO uzmanı olmak için bir üniversite diplomasına sahip olmanıza gerek yok, aşağıda göreceğimiz gibi, gerekli becerileri oluşturmak için takip edebileceğiniz birçok çevrimiçi kurs ve kaynak var.

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı'nın iş tanımı nedir?

Bir SEO uzmanı genellikle bir SEO Ajansı, Dijital Pazarlama Ajansı veya serbest çalışan olarak çalışır ve tipik bir iş tanımı aşağıdaki etkinlikleri içerir:

 • Farklı SEO türlerini ve her biri ile nasıl çalışacağını bilmek
 • Bir web sitesinin teknik altyapısını SEO için optimize etme
 • Bir web sitesinin site yapısını ve kullanılabilirliğini geliştirme
 • Bir web sitesinin SEO performansını analiz etme ve SEO Denetimleri yapma
 • Anahtar kelime araştırması yapmak ve hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi bulmak
 • Web sayfalarını sayfa içi SEO için optimize etme.
 • Bir web sitesinin iç bağlantı yapısının iyileştirilmesi
 • Hem arama motorları hem de kullanıcılar için içeriği optimize etme (SEO metin yazarlığı)
 • Bir web sitesinin bağlantı profilini geliştirmek için bağlantı oluşturma kampanyaları yayınlama
 • Çeşitli arama motorlarında bir web sitesinin sıralamasını izleme
 • SEO sıralama faktörlerindeki değişiklikler ve SEO'daki yeni gelişmelerden haberdar olun
 • Google Analytics ve diğer raporlama araçlarını kullanarak SEO raporlarını nasıl oluşturacağınızı, analiz edeceğinizi ve yorumlayacağınızı bilmek
 • Google Arama konsolu, Bing web yöneticisi araçları , SEMRUSH, Ahrefs vb.Gibi çeşitli SEO araçları hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak .
 • WordPress gibi popüler CMS ile nasıl çalışılacağını bilmek
 • İyi derecede HTML bilgisine sahip olmak
 • Dijital pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle (sosyal medya profesyonelleri, PPC uzmanları, web tasarımcıları) yakından çalışmak.
 • SEO için bir eylem planı tasarlama ve uygulama .

SEO uzmanları ne kadar kazanıyor?

SEO uzmanları yılda 50K $ 'dan yıllık 150K $' a kadar kazanabilirler. Bir SEO pazarlama uzmanının maaşı üç faktöre bağlıdır:

 • Deneyim
 • bölge
 • İş türü (serbest çalışan veya çalışan)

Deneyim

SEO bir gecede veya bir kursu takip ederek ustalaşabileceğiniz bir beceri değildir. Aramanın nasıl çalıştığına dair net bir anlayış elde etmek ve aslında bir web sitesinin sıralamasını ve trafiğini artırmak için farklı SEO tekniklerini uygulayabilmek için çok fazla zaman, çaba ve sıkı çalışma gerekir.

bölge

Latin Amerika veya Hindistan'da bulunan SEO'lar ABD veya Avrupalı ​​danışmanlardan daha az kazanmaktadır. Hindistan'da ortalama oran saatte 60 $, en yaygın oran ise saatte 10 - 25 $ arasındadır.

İş Türü (Serbest Çalışan veya Çalışan)

Yukarıdaki oranlar, SEO freelancerları tarafından tahsil edilen tipik oranlardır. Bir şirkette çalışırken Amerika Birleşik Devletleri'nde bir SEO uzmanının ortalama maaşı yılda 51K - 64K $ arasındadır.

Bir SEO Uzmanı olmak için hangi becerilere ihtiyaç vardır?

Bir SEO uzmanı olmak için, özgeçmişinizde çok çeşitli becerilere sahip olmanız gerekir. Bunlar konuşma ve yazma becerilerinden geliştirme ve raporlamaya kadar değişir.

Türkçe ve İngilizce Okuma / Yazma becerileri

İngilizce olmayan web siteleri için SEO yapsanız bile, iyi İngilizce okuma ve yazma becerilerine sahip olmanız gerekir. Bu, İngilizce içeriği optimize etmenize ve ayrıca SEO algoritmaları ve endüstrisinde yapılan değişiklikleri takip etmenize yardımcı olacaktır.

Devam eden bir süreçte SEO konusunda uzmanlaşmak ve kursların ve öğrenme kılavuzlarının çoğunluğu İngilizce'dir.

Teknik SEO Becerileri

Teknik SEO genellikle bir SEO projesine başlarken gerçekleştirilen ilk süreçtir. Bir SEO uzmanı olarak, arama motorlarının sorunsuz bir şekilde bir web sitesini tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için hangi ayarların kontrol edileceğini ve optimize edileceğini bilmeniz gerekir.

Sayfa İçi SEO Becerileri

Bir sonraki adım, SEO öğelerini tek bir sayfada nasıl optimize edeceğinizi bilmektir. , Sayfa başlıkları, meta açıklaması, başlıkları optimize daha kolay arama tarayıcılarının anlamak için yapmak için bir sayfaya iç bağlantıları ve şema bilgisini ekleme gibi şeyler bağlamı sayfasının ve içeriğinin yazın.

SEO Yazma Becerileri

Hem arama motorlarını hem de kullanıcıları mutlu eden içerik yazmak bir sanattır. Bunu yapmak kolay değildir ve kullanıcıların istedikleri ile arama motorlarının istedikleri arasındaki dengeyi nasıl koruyacağınızı öğrenmek zaman alır.

Link Oluşturma Becerileri

Bağlantı kurma veya Sayfa Dışı SEO kritik bir SEO başarı faktörüdür. Bağlantı oluşturma kampanyalarını başarıyla yönetme becerisine sahip değilseniz, bir SEO uzmanı olarak çalışmak çok zordur.

İnternette bir web sitesinin nasıl tanıtılacağını ve yayınla düğmesine bastıktan sonra ne yapılacağını bilmek, tüm SEO sürecinin çok önemli bir adımı.

Analitik ve Raporlama Becerileri

İşinizin büyük bir kısmı, bir web sitesinin sıralaması hakkında veri toplamak ve analiz etmek, anahtar kelime araştırması yapmak ve rakip analizi yapmak için harcanacaktır.

Bu analiz edilecek çok fazla veri ve Excel, Google Analytics, Google Veri stüdyosu ve diğer raporlama araçlarını nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

İletişim ve Sunum Becerileri

Zamanınızın çoğunu bir bilgisayarın önünde çalışarak geçirirken, gereksinimlerini toplamak ve SEO projesinin durumu hakkında onları bilgilendirmek için müşterilerle iletişim kurmanız gereken zamanlar olacaktır.

Bir ekibin parçası olarak çalışıyorsanız, hem iletişim hem de sunum becerileriniz üzerinde çalışmanız için yönetime bir sunum oluşturmanız gerekebilir.

Programlama becerileri

Programlama ve web geliştirme bir SEO uzmanı olmak için bir gereklilik olmasa da, bir artı olarak kabul edilir.

Serbest çalışan olarak çalışıyorsanız, bir sayfayı nasıl düzenleyeceğinizi ve temel programlama görevlerini nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir, böylece bir geliştiriciye ödeme yapmanız veya başkalarının işinizi yapmasını beklemeniz gerekmez.

Araştırma becerileri

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda basit bir cevap yoktur. Senin sırasında SEO kariyerinde , sen bir çok soru cevap vermek zorunda olacak. Ya müşterilerden, patronlardan ya da bilmediğiniz ve bir cevap bulmanız gereken şeylerden.

Bunu başarılı bir şekilde yapmak için İnternet'te nasıl araştırma yapılacağını bilmeniz gerekir. Google'ı ileri düzey bir kullanıcı olarak nasıl kullanacağınızı bilmeniz, sosyal medya ağlarını analiz eden araçlara aşina olmanız ve genel olarak internette hızlı bilgi bulabilmeniz gerekir.

Dijital Pazarlama Becerileri

Dijital pazarlama sadece SEO ile ilgili değildir. Bir SEO uzmanı olmak, dijital pazarlama müdürü olmak için kariyer yolundaki ilk adımdır .

Bir dijital pazarlama uzmanı, SEO'nun ötesine geçen daha geniş bir beceri yelpazesine sahip olmalıdır.

Amacınız bir dijital pazarlama kariyerine başlamak (ve sadece SEO değil) ise, sosyal medya pazarlama, ücretli reklam ve e-posta pazarlama gibi diğer çevrimiçi pazarlama tekniklerini öğrenmeye başlamanız gerekir.

Bir SEO danışmanı olarak kalmayı planlasanız bile, diğer kanalların nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak şiddetle tavsiye edilir ve özgeçmişinize eklemek için harika bir öğe.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle