GNS Network

Tropico 4 Oyun İncelemesi


Tropico 4, Fidel Castro'ya benziyor. İkisi arasındaki benzerlikler o kadar büyük olmasa da, CIA, Haemimont Games'deki geliştiricileri yakın zamanda patlayan bir puro kutusu gönderecek olsa da, ikisi de değişim hakkındaki aynı felsefeleri paylaşıyor. Küba diktatörünün 50 yılı boyunca yeşil yorgunluk, ordu şapkası ve aynalı güneş gözlüğü takıyor gibi göründüğü gibi, muz cumhuriyeti simülasyonları serisine son eklenen, selefi ile neredeyse aynı şekilde giyiniyor. Tropico 4, tropik bölgelerde Soğuk Savaş şehir binasını sevindiren ve ilgi çekici bir başka şeydir, ancak 2009'daki Tropico 3 ile aynı görünüyor, hissediyor ve oynuyor . El Presidente bu kez defne üzerinde dinleniyor.
İlk izlenimler iyi değil. Oyunu ilk kez yükleyen gaziler serisi yardımcı olamaz ancak yeni özellikler karşısında ne kadar az şey eklendiğine şok olun. Bir şey olursa, Tropico 4, öncekine kıyasla en azından ilk başta soyulmuş görünüyor. Açılış sineması, daha önce öne çıkan askeri saldırı yerine bir ada üzerinde sıkıcı bir balon yolculuğu ve ilk göreviniz, goofball DJ Juanito'nun ihmal edilmesiyle hemen dikkat çekiyor. Bu birinci sınıf bootlicker'ın neden oyundan kaldırıldığını anlamak zor çünkü kesintisiz (tekrarlayan) tırnakları Tropico 3'e kişiliğini kazandırdı. Müzik hala Tito Puente-ish Latin ritimlerinin şevkli bir karışımıdır ve görseller, hafifçe yükseltilmiş ama neşeli bir Karayip renginin sıçramasıdır ve bu da perişan kulübeleri ve tenementleri bile bir şekilde çekici hale getirir. Bununla birlikte, oyun Juanito arka planda propaganda cıvıl cıvıl olmadan biraz cansız görünüyor. Vatandaş fraksiyonlarının yorumlarıyla birlikte yeni spikerler eklenmiştir, ancak senaryo o kadar yumuşaktır ki, sadece birileri "isyancılar" gibi sıcak bir düğme kelimesi söylediklerinde dikkatinizi çekmek için uyanırsınız.

Oynanış, ikinci ayet, ilk satırın aynısı boyunca yapılandırıldı. Yapı Tropico 3'ün yapısını çok yakından yansıtıyor. Daha önce olduğu gibi, oyun sadece solo, seyyar diktatör El Presidente oynadığınız 20 senaryo kampanyası ve bir sanal alan modu ile. Kullanıcılar tarafından yapılan tek seferlik zorluklar, son oyunda olduğu gibi oyun içi bir tarayıcıdan elde edilebilir. Facebook ve Twitter güncellemeleri için destek eklendi, böylece muz çiftlikleriniz veya başka bir şey hakkında övünebilirsiniz, ancak bu gerçek çok oyunculu eyleme geçeceğiniz kadar yakın. Yine de, görevler uzun ve çok sayıda katmanlı hedef içeriyor. Dolayısıyla, daha geleneksel çok oyunculu oyunun devam etmemesi bazı insanları kapatabilse bile, burada çok fazla içerik var. Nasıl oynarsanız oynayın, farklı özelliklere, kaynaklara sahip bir dizi ada üzerinde tam kontrole sahipsiniz, ve yerel volkanlar ve deprem fay hatları gibi zayıflıklar (doğal afetler yeni oyunda sürekli mevcut bir tehdit haline getirildi). Mutlak bir tiran olarak oynayabilir, suikast düzenleyebilir, insanları hapishanelere doldurabilir ve seçimleri düzenleyebilirsiniz. Ya da seçim zamanında adil oynayan ve TV istasyonları ve sansürsüz gazetelerle özgürlüğü destekleyen hayırsever bir diktatör olabilirsiniz.
Ortam bir metropolden karikatür Soğuk Savaş diktatörlüğüne kaydırıldı. İsyan etmeyen mutlu ve sağlıklı bir ada inşa etmek insanları beslemek, insanları işe almak, insanları eğlendirmek ve insanlara vaaz vermek gerektirir. Böylece, halkınızın başınızı bir turnaya yapışmasını önlemek için çiftlikler, sağlık klinikleri, fabrikalar, barlar, sinemalar, katedraller, enerji santralleri vb. Politika oyunun büyük bir boyutu olmaya devam ediyor ve bu sefer kabine eklenmesiyle önem kazanıyor. İçişleri, dışişleri ve ordu gibi portföylerin bakanları olarak görev yapmak üzere adalıları atar veya yabancı uzmanlar getirirsiniz. Bu uzmanlara sahip değilseniz, politika emirleri veremezsiniz. Bu ilginç bir fikir olsa da, onunla yeterli değil.

Fraksiyonlar öncekinden daha büyük bir rol oynuyor. Tropico 4, anonim haydut gezici kapitalistler, komünler, çevreciler, milliyetçiler ve benzerlerinin son oyundan ziyade her gruba özel talepleri olan bir lider atar. Bu nedenle, ağaç soyucularının tüm net kesme günlük işlemlerinizden heyecanlanmadığını görmek için sadece almanak'a bakmak yerine, şimdi günlüğün durdurulmasını ve bir rüzgar türbini inşa etmek için yüzünüzde havlayan Sunny Flowers'ın beğenisini alıyorsunuz. Eğer bu goons'ların istediklerini yaparsanız, saygı ve diğer bonuslar kazanırsınız. Onları görmezden gelirseniz onların mutluluğu düşer. Yabancı güçler de harekete geçiyor. ABD ve SSCB, sizi devirme ya da yardım dağıtma gücüne sahip iki süper güç olarak kalırken, AB, Çin ve anonim bir Orta Doğu Arap ülkesiyle uğraşmak zorundasınız. Bu diğer uluslar da fraksiyonlar gibi davranıyorlar. ABD'li bir senatör olan Tricky Dick ve Yaser Arafat'ın tüküren imajı olan bir Arap gibi Kooky stereotipleri düzenli olarak nakit, ihracat, politika değişiklikleri, binalar vb.

Bu yeni sistem hem oyunu kişiselleştiriyor hem de görevleri ön plana çıkarıyor. Şimdi, ne yapman gerektiğini biliyorsun. Bir bakıma oyun sizi elinize alıyor çünkü ara sıra birlikte olduğunuz hizipler, uluslar ve hatta yabancı işadamları size çok fazla yön veriyor. Bu artılar ve eksilerle birlikte gelir. Bu dürtmeler oyunu oynamayı kolaylaştırır - ve şehir inşa eden yeni başlayanlar için gerçek bir muamele - aynı zamanda görevlerin bu türden beklediğinizden biraz daha doğrusal görünmesini sağlar. Bir uyarı kelimesi de: Bu karakterlerin hepsi çok geniş bir şekilde oynanır. Kolayca kırılanlar, kova dişli Asyalı adam göründüğünde muhtemelen gözlerini kapatmalıdır. Yine de, böyle bir oyuna saldırmak ikiyüzlüdür, bu da ne yaptığınızı düşünmeyi bıraktığınızda aslında çok karanlıktır.
Ekonomi de genişletildi. Artık malları rıhtıma ve ufka aktarmak yerine, artık onları içe aktarabilirsiniz. Oyundaki tüm ürünler, hammaddeden bitmiş fabrika ürünlerine kadar, almanak'ın yeni bir bölümünde görülebilir. Sadece birkaç tıklamayla kendinizi işinize açabilirsiniz. Bu, Tropico 4'teki en başarılı yeni değişiklik olabilir, ancak işleri çok fazla değiştirmez. Getirdiği ana değişiklik, düşük ücretli sweathops gibi adalarınızı yönetme yeteneğidir. Adalarınızda ahşap veya demir gibi ham ürünler üretmek ve toplamak yerine, artık eşyaları ithal edebilir ve mücevher, mobilya ve hatta silah gibi pahalı bitmiş mallara dönüştürebilirsiniz. Garip bir şekilde, bu tüm oyunun en ürkütücü yönü çünkü suikast eden düşmanlar bile değil '

Ne yazık ki, bu eklemelerin hiçbiri oyunu nasıl oynadığınızı gerçekten değiştirmiyor. Görevler hala aynı şekilde devam ediyor, aynı eski çiftlikleri, klinikleri, kiliseleri, okulları, kiralık yerleri ve polis istasyonlarını genellikle aynı sırada inşa ediyorsunuz. Su parkları da dahil olmak üzere genişletilmiş turizm cazibe merkezleri gibi bir avuç yeni bina biraz çeşitlilik sunuyor, ancak o kadar az etki yaratıyorlar ki, "Hey, son oyunda öyle değil miydi?" Tekrarlama gerçek bir sorundur. Oyun bu kadar canlı adalar, büyük bir espri anlayışı ve ustalaşması kolay mekaniği ile zaman zaman zorlayıcı olabileceği için, bir rutun içine düşüp kendinizi tekrar tekrar aynı adaları inşa ederken buluyorsunuz. Birçok görev de iki saatten fazla sürüyor, sizi orada oturmaya ve sayaçların, ihraç edilen malların veya çevrimiçi takipçilerin belirlenen sayıları gibi kazanan hedeflere ulaşmak için koşmalarını izlemeye zorlar. Bu çok sinir bozucu olabilir, çünkü genellikle hedeflerin tamamen yerine getirilmesinden 30 veya 40 dakika önce iyi bir kazanacağınızı görebilirsiniz.
Tropico 4 daha genişlemiş, ancak derinleşmemiştir. Ekonomi, hükümet ve görev atamalarında yapılan değişiklikler, selefinden daha iyi bir oyun olmasına rağmen, aynı eski zemini çok sık geçiyorsunuz. Yine de, bu değişiklikler marjinal olarak daha iyi bir oyun yaratıyor ve şehir yapısına yeni başlayanlar, misyon yapısı ve sürekli tavsiye sayesinde oyunun içine girmeyi çok kolay bulmalı. Ancak, bu geliştirmelerin çoğu, tek başına bir genişletme veya ek paketten tam bir devam filminden çok daha iyi hizmet ederdi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle