Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Site Yapısı ve Dahili Bağlantı Neden Önemli

SEO alanında ne kadar süredir olursanız olun, muhtemelen bir sitenin yapısının organik arama performansına önemini duymuşsunuzdur.
Her geçen yıl, bir site ile çalışırken üzerinde çalışılacak önemli şeyler listemin en üstüne daha yakın buluyorum.

Site Yapısı Nedir?

Özünde, site yapısı basitçe bir web sitesi düzenleme eylemidir. Bu kuruluşun amacı, aynı zamanda arama motorlarının siteyi kolayca taramasına izin verirken kullanıcılar tarafından kolayca gezilebilen bir site oluşturmaktır.
Bir SEO’nun uygulamaya sokulduğunda öğrendiği ilk şeylerden biri, başlık etiketleri (H1, H2, H3, vb.) Kullanarak sayfa üzerinde yoğun bir güvene sahip sayfa içi optimizasyon. Bir sitenin yapısı bu kuruluşun ekstrapole edilmiş bir versiyonudur.

Konular ve Anahtar Kelimeler

deal bir site yapısı oluşturmanın en önemli noktalarından biri, sayfaları konu silolarına nasıl düzenlediğinizdir.
Anahtar kelime araştırması başlı başına bir konu olsa da, sayfalarınızı / sayfa gruplarınızı bir anahtar kelime perspektifinden daha az ve daha çok konu olarak düşünmenin önemli olduğunu söyleyeceğim.
Konulara odaklanarak, alıcının seyahatinin her bir bölümünde soruları yanıtlayan içerik oluşturarak sayfa hedeflemenize bütünsel bir yaklaşım oluşturabilirsiniz.
Günün sonunda, bir sayfanın iyi sıralanmasını istiyorsanız, anahtar kelime araştırması hala içerik oluşturmanın önemli bir unsurudur. En büyük fark bir zihniyet değişikliğidir.
Anahtar kelimeler artık bir sayfaya koyduğunuz ve birkaç bağlantı oluşturduktan sonra söz konusu sorgu için sıraladığınız bir şey değildir.
Arama motorları çok daha akıllıdır ve içeriği daha verimli bir şekilde işler. Bu nedenle, zihniyeti, bir konuyu kapsamlı bir şekilde ele almak için bir sayfada veya bir grup sayfada ele alınması gereken konuları belirlemek için değişmelidir. Doğru yapıldığında, bu içerik oluşturma yöntemi şunlara yol açabilir:

IA Yapısı Oluşturma

raştırma aşaması boyunca çalıştıktan ve sitenizin odaklanması gereken ana konuları belirledikten sonra, şimdi IA olarak da adlandırılan sitenizin bilgi mimarisini oluşturma zamanı.
Evin bireysel odalarını temsil eden sayfalara sahip bir ev olarak işlev gören bir web sitesi hakkındaki önceki benzetmeyi hatırlıyor musunuz? Alanın bilgi mimarisi, odaları birbirine bağlayan koridorlar tarafından temsil edilecektir.
Bu benzetme, sitenizin bilgi mimarisini oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken harika bir şeydir.
Yukarıdaki görüntü tipik bir site yapısının nasıl görünmesi gerektiğini göstermektedir. Deneyimin en üstünde, sitenizde en çok ziyaret edilen sayfa olması muhtemel olan ana sayfanız bulunur.
Daha sonra ana sayfa sitenin ana konu silolarına bağlanır. Bu silolar, sitenizin odaklandığı belirli konular etrafında küme görevi görür.
Bunun en büyük yararı, arama motorları bu konu kümelerini tararken sitenizin gerçekte ne hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olacağıdır.
İçeriği mantıksal konu silolarına yerleştirerek, bir sitenin içeriği genel konuyu desteklemeye yardımcı olacak şekilde yapılandırılır.
Daha iyi bir site bir konu için bir otorite olarak kendini kurabilir, daha fazla arama motorları içinde ilgili sorgular için rütbe gerekir.
Arama motorlarına benzer şekilde, bir site kullanıcılarla rezonansa giren ve sorularını yanıtlamaya yardımcı olan yararlı içerik oluşturuyorsa, konunun çevresindeki site için bu kullanıcı oluşturma tanıma şansı artar.
Kullanıcının bir konuyla ilgili daha fazla sorusu veya ihtiyacı olduğu için doğrudan sitenize dönme olasılığı daha yüksektir.

Dahili Bağlantıları Kullanın

Mantıksal bir site mimarisi oluşturmanın en önemli unsurlarından biri sayfalar arasında bağlantı oluşturmaktır. Bu, hem gezinme öğeleri hem de gövde içeriğindeki dahili bağlantılar aracılığıyla yapılabilir. Peki iç bağlantılar neden bu kadar önemli?
  • Hem kullanıcı hem de arama motoru perspektifinden bakıldığında, dahili bağlantılar bir sayfanın gerçek keşfedilebilirliğine yardımcı olur. Bir sayfa bağlantılı değilse, bulunması zorlaşır ve sık sık taranması daha az olasıdır.
  • Dahili bağlantılar, bir sayfanın oluşturduğu eşitlik akışına yardımcı olur. Bu, bir sitenin daha derinindeki sayfaların alakalı terimler için daha iyi sıralanmasını sağlar.

Sayfaları Taşımaksızın Güncelle

Çalıştığınız site yeni bir yapı değil, yaşlanan bir şeyse, site yapısında güncellemeler yaparken hafifçe basmak istersiniz.
Birçok insanın yapmaktan hoşlandığı ilk şeylerden biri, bir sayfanın fiziksel URL’sini değiştirmek ve sayfanın sitenin alt dizinlerinde bulunduğu yere taşınmasıdır.
Bu inanılmaz derecede tehlikeli ve SEO üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olabilir. Bir yönlendirme bu sorunu çözebilir, ancak daha iyi bir site yapısı oluşturmanın en etkili yolu değildir.
Yönlendirmeler, hem dış hem de iç bağlantılardan eşitlik akışının verimliliğini alır. Uygulanması muhtemelen en hızlı olsa da, yeni URL’yi güncellemek için bu bağlantıların temizlenmesi inanılmaz derecede zaman alıcı olacaktır.
Bir şeyi bir konu silosundan diğerine taşımanın bir yolu, bir sayfada ekmek kırıntılarını düzgün bir şekilde uyguladığınızdan emin olmaktır.
Ekmek kırıntıları etkinleştirildikten ve uygun işaretleme eklendikten sonra, sayfanın ilişkilendirilmesini istediğiniz uygun silo noktasını değiştirmek yeterlidir.
Yapının içindeki bir sayfanın fiziksel konumunu değiştirmemekle birlikte, bu yöntem yine de arama motorlarının sayfayı bir sonraki taradıklarında bir değişiklik olduğunu görmelerini sağlar.
Bu yöntem ayrıca, bunu sayfanın önceden oluşturulmuş tüm özkaynaklarını korumasına izin veren tamamen yeni bir sayfa olarak gören tarayıcıları da ortadan kaldırır.
Exit mobile version