GNS Network

SEO Slug Nedir

SEO Slug Nedir

Bilgi, URL'nin bir web sitesindeki belirli bir sayfayı okunması kolay bir biçimde tanımlayan parçasıdır. Başka bir deyişle, URL'nin sayfanın içeriğini açıklayan kısmıdır. Örneğin bu makale için URL https://www.beytullahgunes.com/2020/08/seo-slug-nedir.html

Sayfanız veya yayınınız için iyi bir bilgi yazmak SEO'nuzu olumlu yönde etkileyebilir. Aşağıdaki şeyleri yapmanızı sağlar:

Anahtar kelimenizi URL'ye ekleyin

Anahtar kelimenizi URL'ye ekleyin

Bir sümüklü böcek ana SEO yararı gerçekten rütbe istediğiniz kelimeleri olduğundan emin olmak için kelimeleri değiştirebilirsiniz olmasıdır. Google'ın bir sayfanın ne hakkında olduğunu belirlemek için kullandığı göstergelerden biridir.

Kullanıcı dostu URL'ler oluşturun

Kullanıcı dostu URL'ler oluşturun

URL aynı zamanda kullanıcıların arama sonuçlarında gördüklerinden biridir. Bir sonuç sayfası hayal edin: belirli bir konuyla ilgili birçok farklı URL göreceksiniz, değil mi? Yani sluglarınızın insanların görmeyi bekledikleriyle aynı hizada olduğundan emin olmalısınız. Örneğin, WordPress SEO ile ilgili ana makalemizde https://www.beytullahgunes.com/wordpress-seo URL'si bulunmaktadır. WordPress'in varsayılan olarak oluşturduğu URL olmasına rağmen, insanların https://www.beytullahgunes.com/?P=613458 adresinden daha fazla tıklama olasılığı daha yüksektir.

Slug Nasıl Optimize Edilir?

Slug Nasıl Optimize Edilir?

Gönderiniz veya sayfanız için doğru bilgi oluştururken düşünmeniz gereken şeyler nelerdir? Optimize etmenin dört adımından geçelim:

Odak anahtar kelimenizi ekleyin

Anahtar kelimeniz slugda olmalıdır.

Fonksiyon sözcüklerini düşünün

Varsayılan olarak oluşturulan bilgi, “a”, “the” ve “ve” gibi işlev kelimelerini ve benzer kelimeleri içerebilir. Bazı durumlarda, sayfanızın ne hakkında olduğunu açıklığa kavuşturmak için bunlara ihtiyacınız olabilir, ancak genellikle bunları dışarıda bırakabilirsiniz.

Odak ekle

Sadece gereksiz fonksiyon kelimelerini değil, gerçekten ihtiyacınız olmayan tüm kelimeleri filtreleyin. Burada akılda tutulması gereken bir şey var. Bir slugu sadece bir kez kullanabilirsiniz, bu yüzden doğru sayfa için kullanmalısınız

Kısa ve açıklayıcı tutun

Sayfanızın URL'si Google arama sonuçlarında gösterilir. URL'yi makale güncellemeleri için yeniden kullanmayı düşünüyorsanız çok fazla bilgi eklemeyin. İçeriğiniz ilk kez yayınlandığında anında dağıtılacağından URL'nize tarih ve benzeri şeyler eklemeye dikkat edin.

Yalnızca küçük harfler kullanın

Küçük harfleri yalnızca slugda kullanmaya çalış. Çünkü bazı durumlarda büyük ve küçük harfleri karıştırarak yinelenen içerik oluşturabilirsiniz.

Bir uyarı: yayınınızı yayınlamadan önce bu adımları atmanız en iyisidir . Yayınınızı yayınladıktan sonra daha iyi bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız , bunu değiştirmek cazip gelebilir. Çok kolay, değil mi? Ancak dikkat: Bunu yapmak URL'yi değiştirmek ve 404 hatalarından kaçınmak için bir yönlendirmeye ihtiyacınız olacaktır .

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle