GNS Network

SEO Raporu Nedir

SEO Raporu Nedir

SEO raporları, bir web sitesinin arama motorlarında nasıl performans gösterdiğine dair genel bir bakış sunar. Odak noktaları tipik olarak alan ölçümleri , organik trafik ve sıralamadır. Ancak SEO ajansı veya serbest çalışan tarafından yapılan herhangi bir çalışmayı da vurgularlar .

İyi SEO , planlamaya ve aslında iş gününü her gün yapmaya dayanır. Bir SEO raporu, üretilen etkileri görmek için bu planlama ve çalışma kombinasyonunun analizidir. Gerçekten söylememize gerek yok: işinizi analiz etmeden, işe yaradığını nasıl anlarsınız? Ancak bir SEO raporu yalnızca sizin yararınız için değildir, öncelikle müşterileriniz içindir.

Siz çalışırken müşteri yanınıza oturmadan, ne yaptığınızı bilmelerinin hiçbir yolu olmayacak. Rapor genellikle yaptığınız işi (veya en azından etkilerini) görebilmelerinin tek yoludur. Bu nedenle, anlaşılması kolay bir rapor, müşterilerin çalışmanızı incelemesine ve neden size ödeme yapmaya devam ettiklerini gerekçelendirmesine olanak tanır.

Müşteriler bir SEO raporunda ne görmek ister ?

Müşteriler bir SEO raporunda ne görmek ister ?


Bu gerçekten müşteriye bağlıdır ve cevapsız gibi hissettirir. Ancak farklı müşteriler farklı şeyler görmek isteyeceklerdir. Bu verileri bir araya getirmek, yalnızca bir amaca yönelik bir araçtır. 

Bir SEO raporu yalnızca bir veri dökümü değildir. Her şey bir müşterinin bu verileri anlamasına yardımcı olmakla ilgilidir. Akıllıca oynamaya çalışmayın ve istemcileri grafikler ve sayılarla boğmayın. Konu bükümü: Müşteriler de insandır.

Çoğu insan anlamakta zorlandıkları bir hizmeti iptal etmeyi tercih eder. İşiniz (ve uzantı olarak SEO raporunun işi) müşterilerin bir şeyleri anlamlandırmasına yardımcı olmaktır. Tuzuna değecek herhangi bir SEO'nun trendleri araştırması ve ölçümlerin neden ve nasıl birbiriyle ilişkili olduğunu keşfetmesi gerekir. Ve bunun müşteriye okunması kolay ve bilgilendirici bir raporla iletilmesi gerekir.

Bunu yaratmak ne kadar sürer?

Bunu yaratmak ne kadar sürer?


Verileri dışa aktararak, temizleyerek, kopyalayıp yapıştırarak, grafikleri indirerek vb. Saatler harcayabilirsiniz. Ama bu zamanınızı en iyi şekilde kullanmak mı? Müşterinizin parasını harcamanın en iyi yolu bu mu?

Estetik açıdan tatmin edici bir rapor oluşturmak, pazarlama yeteneğini aktarabilir ve müşterinin gerçekte ne yaptığınızı anlamasına yardımcı olabilir. Ama hatırla:

Gerçekten süslü raporlar yaparken dikkatinizi dağıtmayın. Prezentabl ve hoşgörülü arasında ince bir çizgi var. Tamamen şık ve hiçbir madde içermeyen bir rapor size sadece çok uzun süre yardımcı olacak. Rapor şablonlarının devreye girdiği yer burasıdır.

Peki nasıl SEO raporu hazırlarım?

Peki nasıl SEO raporu hazırlarım?


Bir müşterinin gerçekten görmek istediği bir SEO raporu oluşturmanın üç yolu vardır . Etkili bir müşteri SEO raporunun şunları yapması gerekir:

  • Verileri çekin;
  • Açıkla;
  • Başka önerilerde bulunun

Tıpkı sizin gibi, müşteriler tabak bükmekle meşgul ve çok sayıda şapka takıyorlar (mecazi olarak, kelimenin tam anlamıyla değil).

Net bir pazarlama raporu, etkili önemli noktaları görmelerine yardımcı olmak için uzun bir yol kat eder (aşırı uzun bir raporu okumadan).

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle