GNS Network

SEO Reseller ve SEO Bayiiliği Nedir

SEO Reseller ve SEO Bayiiliği Nedir


Elbette yeterince SEO uzmanlığınız yok, ancak bunun o kadar zor olamayacağını anlıyorsunuz. Birkaç ay ileri sarın ve geri bağlantılar ve organik trafik elde etmek için mücadele ediyorsunuz. Müşteriniz sinirli ve ekibiniz uzmanlaşmadığı bir şeyi yapmaktan mutsuz. 

Bu, bugün çok fazla ajansın hikayesi - ya nasıl çalıştığını bilmeden SEO hizmetleri sunuyorlar ya da temel yetkinliklerine odaklanmak yerine SEO öğrenmek için zaman harcıyorlar. Neyse ki, bu sorunun bir çözümü var: SEO satıcıları. 

SEO bayileri, tüm optimizasyon sürecini güvenilir uzmanlara devretmenize yardımcı olur. Bu size yeni müşteriler edinmeniz ve en iyi çalışmanızı sunmanız için daha fazla zaman sağlar.

SEO Reseller Nedir

Bir SEO satıcısı, SEO konusunda uzmanlaşmış ve hizmetlerini diğer ajanslara (genellikle tasarım, geliştirme ve pazarlama ajansları) beyaz etiketleyen bir ajanstır. Farklı sektörlerde daha iyi arama sonuçları sağlamak için son derece gelişmiş süreçlere sahip bir SEO uzmanları ekibi olarak düşünün. 

SEO satıcıları, geniş ölçekte yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek için genellikle yayıncılar, editörler ve yazarlarla kapsamlı ilişkilere sahiptir. Çoğu zaman, içerik oluşturmanıza yardımcı olacak bir metin yazarları ekibi de vardır. 

En iyi bayilerin müşterilere bağlantı / içerik sipariş etmek ve sonuçları izlemek için basit bir gösterge tablosu sunması alışılmadık bir durum değildir. Bazı bayiler ayrıca bu panoyu beyaz olarak etiketleyerek müşterilerinize kampanyalarının tam olarak nasıl performans gösterdiğini gösterebilirsiniz. 

Kısacası, SEO bayileri aslında herhangi bir şirket içi SEO uzmanını işe almadan müşterilere SEO hizmetleri sunmanıza yardımcı olur. Bayi, tüm arama motoru optimizasyonuyla ilgilenir ve karı cebinize atarsınız. 

Yine de her zaman bu kadar basit değil. SEO kararsız olabilir, bu yüzden yeniden satmanın dezavantajlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden SEO için dış kaynak kullanmalısınız?

SEO bayilerini kullanmanın birçok yararı vardır, ancak temelde onları kullanmanız için üç neden vardır:

1. SEO maliyetlidir

Credo tarafından yapılan bir araştırmaya göre , ortalama bir SEO danışmanı saatte 173 dolar ücret alıyor. Bağlantı kurma için açık / kapalı temelinde bir danışman kullanmak istiyorsanız, 194 $ / saat ile daha da yükseğe çıkmanız gerekecek.

SEO maliyetlidir

2. SEO kritik bir hizmettir

Bir ajans sahibi olarak, sosyal medya saplantılı dünyamızda bile SEO'nun pazarlama başarısı için hayati önem taşıdığını zaten biliyorsunuz. Birden fazla sektördeki iş liderlerinin katıldığı bir anket ,% 42'sinin SEO bütçelerini artırmak istediğini gösterdi.

SEO kritik bir hizmettir

SEO özellikle talep görüyor çünkü hem B2B hem de B2C nişlerindeki işletmelere fayda sağlıyor. Ascend2 tarafından yapılan bir anket, SEO'nun ikinci en etkili B2C pazarlama taktiği (yalnızca içerik pazarlamasının yanında) olduğunu buldu. 

SEO ile ilgili harcamaların 2020 yılına kadar 80 milyar dolara çıkmaya hazır olduğuna şaşmamak gerek. Veriler net: SEO, pazarlama başarısı için kritik öneme sahip ve işletmeler giderek daha fazla yatırım yapıyor. SEO hizmetlerine olan talep önümüzdeki yıllarda da artmaya hazırlanıyor.

3. SEO giderek daha karmaşık hale geliyor

SEO'nun karmaşıklık grafiği, Google'ın algoritmasının karmaşıklık grafiğini takip eder. Google'ın sıralamaları belirlemek için hala bağlantı metnine ve geri bağlantılara güvendiği zamanlarda, sayfanızı anahtar kelimelerle doldurup bazı geri bağlantılar satın alarak "SEO" yapabilirdiniz. 

Bugün, Google'ın algoritması, gezegendeki en karmaşık kod parçalarından biridir. Wired, Google'ın 2 milyar satırlık kod (ve sayma) olduğunu söylüyor . Düzinelerce hizmetin Google ile yakın entegrasyonu sayesinde (Android, Gmail, Drive, Dokümanlar, Google Plus, vb.) Bu, gelecekte daha karmaşık hale gelecektir.

SEO reseller kullanmanın faydaları

Artık SEO bayilerini kullanmanın temel nedenlerini biliyorsunuz - daha fazla para, daha az genel gider - ancak bunun ötesine geçen birçok fayda var.

1. Temel yetkinliğinize odaklanabilirsiniz

Bir tasarım veya geliştirme ajansıysanız, iyi olduğunuz konuya odaklanmalısınız. SEO karmaşıktır. Nasıl geri dönüş alacağınızı bulmak için zamanınızı boşa harcamamalısınız. Bunun yerine, ajansların başarılı olmak için yapması gereken iki şeye odaklanmalısınız: a) müşteri edinme ve b) söz konusu müşterilere çarpıcı sonuçlar sunma. 

Bayiler, SEO ile ilgili tüm çalışmalarla ilgilenerek, müşterilere istediklerini verirken temel uzmanlığınıza odaklanmanıza yardımcı olur.

2. Ölçeklenebilir sonuçlar elde edersiniz

Elbette, bir müşteri için size 10 kaliteli bağlantı sağlayan bir serbest çalışan tutabilirsiniz. Ancak aynı müşteri 500 bağlantı istediğinde, serbest çevirmeniniz tamamen derinlemesine çalışmayabilir. 

SEO oldukça süreç odaklıdır. SEO bayileri, bağlantı kurma fırsatları bulmak, içerik oluşturmak ve editoryal ilişkilerden yararlanmak için süreçler oluşturmuştur. Bu süreçler sayesinde, ihtiyaç duyduğunuz anda ölçeklenebilir sonuçlar sunabilirler. 

Bu ölçeklenebilirlik, SEO bayilerinin tekliflerini gerektiği gibi daraltabileceği ve genişletebileceği anlamına gelir. İster 10 bağlantı ister 1.000 isteyin, SEO satıcınız sizi karşılayabilmelidir.

3. Niş uzmanlarla çalışabilirsiniz

Bir müşteri, deneyiminiz olmayan bir niş içinde SEO hizmetleri istediğinde (örneğin E-ticaret veya yerel arama) ne yaparsınız? 

Bir SEO satıcısının yardımcı olabileceği yer burasıdır. Bayiler çok sayıda müşteriyle çalıştığından, genellikle farklı nişlerde uzmanlığa sahiptirler. Bu, E-ticaret müşterilerinin yanı sıra yerel arama istemcilerine de hizmet edebileceğiniz anlamına gelir = sizin için daha fazla kâr.

4. Yeni ilişkilere yatırım yapmanıza gerek yok

Bir ajans sahibi olarak, hedef alanınızdaki editörler, web yöneticileri ve içerik oluşturucularla (örneğin, avukatlar) bazı ilişkileriniz olabilir. Şimdi yeni bir sektörden bir müşteri aldığınızı varsayalım. Bu müşteriye SEO hizmetleri sunmak için, editörler ve içerik oluşturucularla sıfırdan yeni ilişkiler kurmanız gerekecek. 

Bunu birden fazla sektörde tekrarlayın ve çoğu ajansın neden tek bir nişe bağlı kaldığını ve büyüme potansiyellerini kilitlediğini görebilirsiniz. SEO bayileri ise nişler arası ilişkilere sahiptir. Sektörlerine bakılmaksızın, müşteriler için daha iyi sıralamalar elde etmek için bu ilişkilerden yararlanabilirsiniz.

5. "İsteğe bağlı" hizmetler alırsınız

Kaliteli SEO serbest çalışanlarının çoğu bir hizmet sağlayıcı ister. Yeterli miktarda faturalandırılabilir SEO saatiniz olana kadar tam zamanlı SEO'lar işe almak mantıklı değildir. 

SEO satıcıları ise "isteğe bağlı" bir model üzerinde çalışır. Genellikle hiçbir abonelik planı veya sözleşmesi yoktur; İhtiyacınız olan şey için ihtiyacınız olduğunda ödeme yaparsınız.

6. SEO araçları satın almanıza gerek yok

Moz'un 412 pazarlamacı ve ajansla yaptığı bir ankete göre , katılımcıların kabaca% 70'i her yıl SEO araçlarına 1000 dolardan fazla harcıyor.

SEO araçları satın almanıza gerek yok

Bu, ankete katılanların yaklaşık 2 / 3'ünün kendilerini şirketlerinde "tek kurucu" olarak tanımladığını düşündüğünüzde özellikle önemlidir. 

SEO araçları ucuz değildir. Örneğin, 3 kullanıcı için Ahrefs'in 'Gelişmiş' planına yıllık abonelik, sizi yaklaşık 4000 $ geri alacaktır. "Ajans" planı, 9,990 $ / yıl ile daha da pahalıdır.

SEO reseller hizmetleriyle ilişkili riskler nelerdir?

Elbette SEO bayileri ile ilişkili riskler vardır. Optimizasyon süreci üzerinde tam kontrole sahip olmadığınız için, müşterilerinizin alışkın olduğundan daha kötü sonuçlar alma şansınız vardır. A sınıfı bir ajans, C sınıfı SEO destek hizmetleriyle ayakta kalamaz.

1. Spam / siyah şapka bağlantılarına başvurabilirler

Google'ın algoritmasında yapılan yaygın değişikliklere rağmen, SEO hala büyük ölçüde bir bağlantı kurma oyunudur. SEO satıcıları, sonuçları sunmak için baskı altında, bazen kara şapka bağlantılarını spam yapmaya başvurur. 

SEO çalışmanızı boşaltmadan önce kulağınızı yere yakın tutmanız ve satıcınızı iyice incelemeniz gerekir. Bazı bayiler vaat ettiklerini yerine getireceklerdir, ancak zayıf bir bağlantının geçme tehlikesi her zaman devam etmektedir. Kiminle gideceğinizi bulmak size kalmış.

2. Müşterileriniz sizi bir aracı olarak görebilir

Çoğu müşteri, SEO çalışması sunmak için başka bir ajansla ortaklık kuracağınızı söylerseniz umursamayacaktır. Bununla birlikte bazıları, neden ilk başta size ödeme yaptıklarını (ve doğrudan bayinin kendisine gitmediklerini) merak edecek. 

Bu gibi durumlarda, kendi katma değerleriniz hakkında bir satış konuşması yapmaya hazır olun. Müşteriler, masaya birkaç geri bağlantıdan fazlasını getirdiğinizi anlamalıdır.

3. Kötü sitelerden veya yetersiz içerikten bağlantılar alabilirsiniz

Blackhat bağlantıları kesinlikle kullanılmaz, ancak web spam'inden biraz utangaç olan sitelerden gelen bağlantılar ne olacak? Google, bağlantı sayfasının% 100 kusursuz dilbilgisine sahip olup olmadığını önemsemeyebilir, ancak müşterileriniz olabilir. 

Ayrıca gelecekte Google cezaları tehlikesi de vardır. Yeni bir algoritma güncellemesi, şu anda zararsız görünen bağlantınızı "spam" olarak işaretleyebilir (Google Panda v1.0'da olduğu gibi). Bayilerinizi incelemeniz ve düşük kaliteli içeriği sürekli olarak izlemeniz gerekir. Satıcınız, içerik ve site kalitesi açısından sabit bir standardı kabul etmelidir.

SEO bayileri size hangi hizmetlerde yardımcı olabilir?

SEO bayilerinin yalnızca bağlantı kurma hizmetleri sunduğuna dair yanlış bir inanç vardır. Gerçekte, satıcılar genellikle geleneksel SEO ajansları gibi çalışır. Aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm SEO hizmetleri için bunlara dokunabilirsiniz:

  • Sayfa içi denetim: Sayfa içi SEO denetimi, genellikle yeni bir kampanyanın ilk adımıdır. SEO bayileri genellikle denetimleri yürütmek için süreçlere sahiptir ve hızlı kazanç fırsatlarını belirlemenize yardımcı olabilir.
  • Anahtar kelime araştırması: SEMRush verileriyle uğraşmak yerine, SEO bayilerinin kazançlı anahtar kelimeler bulmasına izin verin. Kazanan bir anahtar kelime stratejisi oluşturmak için bunları müşterinizin kendi beklentileriyle çapraz referans alın.
  • Bağlantı kurma: Bu, SEO satıcılarının ekmek ve tereyağıdır. Bayiler, bu geri bağlantıları oluşturmak için bozuk bağlantı erişiminden konuk gönderilerine kadar çeşitli taktikler kullanabilir.
  • Yerel SEO: SEO satıcıları genellikle yerel SEO'nun sıkıcı, manuel yönüne yardımcı olur - alıntılar oluşturma, Google Rehber sayfasını optimize etme vb.
  • İçerik oluşturma: Bazı şirketler, geniş ölçekte içerik oluşturmanıza yardımcı olacak şirket içi metin yazarlığı yeteneğine veya deneyimli serbest çalışanlara da sahiptir. Bu genellikle bir içerik pazarlama ajansının içeriği kadar iyi olmayacaktır, ancak SEO amaçları için yeterince iyi çalışacaktır.

Doğru iş ortağı nasıl seçilir?

Bir SEO satıcısı, esasen ajansınızın üçüncü kolu olarak hareket edecektir. Bu, dış kaynak kullanımının ötesine geçen bir ilişkidir; Müşterinizin işinin kritik bir bölümünü ele almak için bayi ile ortaklık yapacaksınız. Yetersiz SEO sadece sıralamayı etkilemez; bir siteyi Google’dan kaldırabilir.

1. Gerçek kişilerden gelen incelemeleri / referansları arayın

Tüketicilerin% 90'ı , çevrimiçi incelemelerin kararlarını etkilediğini söylüyor. SEO bayileri söz konusu olduğunda, çevrimiçi incelemelerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Nedeni yeterince basit: SEO şirketleri için yapılan incelemeler genellikle sahtedir. New York başsavcılığı 2013 yılında sahte müşteri yorumları yayınladıkları için birkaç SEO ajansına para cezası bile verdi .

2. Faaliyet süresi

SEO, yüksek kayıplı bir sektördür. Taktikler ve stratejiler, arama motoru algoritmasına yapılan her yeni eklemede değişir. En azından 5 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren bir bayi, SEO kampanyaları yürütmek için bazı süreçlere sahiptir. Mutlaka bir kalite göstergesi değildir, ancak uzun ömürlülük ve tutarlılık gösterir - SEO dünyasında nadir nitelikler.

3. Hedef alanınızdaki müşteri sayısı / uzmanlık

SEO'nun farklı tatları - yerel, E-ticaret, B2B, vb. - bunların uygulanmasında çok farklılık gösterebilir. İdeal olarak, nişinizde önceden deneyime sahip bayilerle çalışmak istersiniz. En önemli müşterilerinizle aynı sektördeki geçmiş veya mevcut müşterileri arayın.

4. Ödeme yapısı ve maliyeti

Maliyet ve kaliteyi dengeleyen SEO hizmetleri için genellikle bir "Goldilocks Bölgesi" vardır. Yeniden satışı karlı hale getirmek için maliyetin yeterince düşük olmasını istiyorsunuz. Ayrıca, her bağlantıyı tekrar kontrol etmeniz gerekecek kadar düşük olmasını istemezsiniz.

5. İletişim Kalitesi

İnceleme süreci sırasında sorularınız ne kadar çabuk yanıtlandı? Destek personeli bilgili miydi? Acil durumlarla ilgilenecek biri var mı? Bir bayi seçmeden önce tüm bu soruları göz önünde bulundurun.

6. Hizmeti test edin

Hizmetin nasıl performans gösterdiğini görmek için para olmayan bir alana bazı bağlantılar satın alın. Bağlantılar haftalarca gelmeye başlamayabileceğinden bu zaman alıcı olabilir, ancak bu çok önemli bir adımdır. Bağlantıların ve bağlantı sayfalarının kalitesini doğrulayana kadar bir bayi seçmeyin.

SEO bayilerinden gelen sonuçlar nasıl izlenir?

Bir SEO satıcısı seçtikten sonra, çalışmalarını nasıl takip edersiniz? Bayiniz size özel bir kontrol paneli sunuyorsa, o zaman harika. Ancak çoğu zaman geleneksel araçlara güvenmeniz gerekecek: iyi iletişim ve izleme. SEO bayilerinden gelen sonuçları takip etmenin üç yolu:

1. Sürekli iletişim

Çoğu bayi size memnuniyetle kampanyanızla ilgili haftalık bir rapor sunacaktır. Bu raporun ötesinde, mevcut ve gelecek planlarınız konusunda da sürekli iletişim halinde olmanız gerekir. Önümüzdeki birkaç ay içinde bağlantı oluşturmayı hızlandırmayı planlıyorsanız, satıcınızın bunu bilmesi gerekir. 

Benzer şekilde, satıcınız sizi şirketinde ve SEO dünyasında neler olup bittiğini yakından takip etmelidir. Arama sonuçlarını etkileyen yeni bir algoritma değişikliği varsa satıcınız sizi önceden uyarmalıdır.

2. Geri bağlantıları kendiniz izleyin

Bayinizin sizin için oluşturduğu kaliteye ve geri bağlantı türlerine sürekli göz kulak olmak istersiniz. Hizmet düzeyi sözleşmenize uymayan düşük kaliteli bağlantılara veya bağlantılara dikkat edin (örneğin, size DA 40+ bağlantı sözü verilmiş ancak yalnızca 20'den fazla bağlantı görmeye devam edin).

3. Sıralamaları ve organik trafiği kendiniz izleyin

Daha iyi sıralamalar, tüm SEO'nun sonunda özlediği şeydir. En iyi yürütülen SEO kampanyası, daha iyi sıralamalara yol açmazsa israf olur. 

Müşterilerinizin sitelerinin ilerlemesini izlemek için favori rütbe izleyicinizi kullanın. Bayinizin faaliyetlerini kontrol etmek için de bunu kullanabilirsiniz. Yalnızca onların analitiklerine güvenmeyin.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle