GNS Network

E-Ticaret SEO nedir

E-Ticaret SEO nedir

Online mağazanızı tanıtmanın ve satışlarınızı artırmanın en iyi yolu nedir? PPC ve ücretli reklamcılığa güvenmeden e-ticaret mağazanıza organik trafiği nasıl artırabilirsiniz? Bu yazıda, e-ticaret SEO'nun ne olduğunu, 'normal' SEO ile farkın ne olduğunu, neden e-ticaret SEO'suna yatırım yapmanız gerektiğini ve bir çevrimiçi mağaza için arama motoru optimizasyonuna nasıl yaklaşılacağını öğreneceksiniz.

E-ticaret SEO nedir?

E-ticaret SEO (veya Mağaza SEO), çevrimiçi mağazalar için arama motoru optimizasyon sürecini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Basit bir deyişle, arama motoru dostu olması için bir e-ticaret web sitesine uygulanacak bir dizi kuraldır .

E-ticaret SEO, SEO'dan farklı mı?

Açıkça sorulan soru, genel olarak e-ticaret SEO ve SEO arasındaki fark nedir? Farklı bir isimle aynı şey mi? Pek değil. E-ticaret SEO, diğer web sitesi türleri için geçerli olmayabilecek çevrimiçi mağazalara özgü bazı yönergelerin eklenmesiyle birlikte tüm SEO kavramlarını içerir. Örneğin, ticari olmayan bir web sitesi için kategori sayfaları SEO açısından o kadar önemli olmayabilir, ancak bir e-ticaret web sitesi için önemlidir ve özel dikkat gerektirir.

Diğer bir fark ise blog yazmaktır. Aktif bir blog, e-ticaret web siteleri için SEO yaparken ve e-ticaret dışı web siteleri için SEO yaparken farklı bir role sahiptir. Herhangi bir karışıklığı önlemek için, SEO Eğitimi veya SEO Kılavuzumda SEO hakkında okuduğunuz her şey çevrimiçi mağazalar için de geçerlidir. Shop SEO, normal SEO'nun üstündedir.

Çevrimiçi mağazalar için e-ticaret SEO'sunun faydaları

E-ticaret web siteleri için SEO'nun faydaları nelerdir ? Mağaza sahipleri neden SEO'ya yatırım yapmalı? Bir e-ticaret web sitesi gerçekte bir çevrimiçi iştir. Bu bir hobi ya da eğlence için yapılmış bir web sitesi değil, ancak zaman içinde satış yapması, kar etmesi ve büyümesi gereken bir iş. Arama motorları her gün milyonlarca sorguya yanıt verir ve bunların çoğu e-ticaretle ilgilidir. Doğrudan ebay veya amazon'a gitmenin yanı sıra, günde binlerce kişi satın alacak bir ürün bulmak için arama motorlarını ve çoğunlukla Google'ı kullanıyor. E-ticaret SEO, arama motorlarında ortaya çıkmanıza ve trafikten adil payınızı almanıza yardımcı olacaktır.

Arama motorlarından trafik almak ilk adımdır ancak yeterli değildir. İhtiyacınız olan şey hedeflenmiş trafiktir . Hedeflenen organik trafik, tam olarak ne istediklerini bilen kullanıcılardan geliyor. Bu kullanıcıların açık bir amacı vardır ve arama kutusuna bir sorgu yazdıklarında bu niyetlerini ifade ederler. Örneğin, bir kullanıcı arama kutusuna "hd suya dayanıklı video kamera satın al" yazdığında, bunun net bir amacı vardır ve video kamera satan bir e-ticaret siteniz varsa, büyük olasılıkla dönüşüm sağlayacak kullanıcı türüdür. E-ticaret SEO sayesinde , size daha yüksek sıralamalar kazandırabilecek ve işinizde bir fark yaratabilecek bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirleyip optimize edebileceksiniz .

Zaten bir çevrimiçi mağazanız varsa, web sitenize anında trafik çekmenin birkaç yolu olduğunu bilmelisiniz. Google Adwords, hızlı trafik almanın en popüler ve etkili yollarından biridir, bunu Facebook ve diğer sosyal ağlar (nişinize bağlı olarak) takip eder. Bu yöntemlerle ilgili sorun, reklam için ödeme yapmayı bıraktığınızda trafik ve satışların düşmesidir. SEO'da durum böyle değil. İyi tasarlanmış bir SEO kampanyası , web sitenize aylarca hatta yıllarca 24X7 trafik getirecektir. Bu sürer işe SEO için zaman ancak sonuçlar uzun başka bir pazarlama tekniği ile karşılaştırıldığında, uzun vadede yüksek YG yaratarak kalıcı edilmektedir. Bu nedenle, yalnızca ücretli reklamcılığa güvenmeden kendi başına trafik oluşturacak bir işletme oluşturmak istiyorsanız, SEO gitmenin yoludur.

SEO kavramlarının çoğu, kullanılabilirlik ve hem arama motorları hem de kullanıcılar için daha dostça web sitelerini nasıl yapabileceğinizle ilgilidir. SEO ilkelerini benimsemeye veya web sitenizi optimize etmenize yardımcı olması için bir SEO danışmanı tutmaya karar verdiğinizde , sonuç, kullanımı daha kolay ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alan bir web sitesi olacaktır.

SEO, doğru trafik türünü elde etmenin yanı sıra , dönüşüm oranınızı, yani satışlarınızı nasıl artıracağınız konusunda size kılavuzlar verebilir . Dönüşüm optimizasyonu, zaman alan ve çok fazla a / b testi gerektiren bir süreçtir, ancak SEO ilkelerine göre yönlendirilir.

E-ticaret web siteleri için SEO

Bir çevrimiçi mağazayı optimize etmenin en iyi yolu, yapılandırılmış bir yaklaşım izlemektir. Bu, SEO'nun tüm yönlerini kapsayacak bir planınızın olması gerektiği anlamına gelir. Daha spesifik olmak gerekirse, kontrol etmeniz ve optimize etmeniz gereken her şeyin listesi aşağıda verilmiştir:

Teknik SEO

Teknik SEO, bir web sitesi incelemesi yaparken veya bir SEO Denetimi gerçekleştirirken her zaman ilk adımdır . Teknik SEO, arama motorlarının mağazanızı sorunsuz bir şekilde tarayabilmesini ve dizine eklemesini sağlayacaktır. Teknik SEO ile ilgili en önemli görevler şunlardır:

  • Google Arama Konsolu Ayarlarının Optimizasyonu
  • XML Site Haritası optimizasyonu
  • Robots.txt için doğru ayarlar
  • SEO dostu URL'ler ve uygun kalıcı bağlantı yapısı
  • Sayfa hızı optimizasyonları

Anahtar Kelime Araştırması

Teknik SEO'yu doğru bir şekilde aldığınızda, bir sonraki adımınız anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelime araştırması tüm web sitesi türleri için önemlidir, ancak e-ticaret web siteleri için daha da önemlidir. Makalemde açıkladığım gibi: Bir e-ticaret sitesi için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, anahtar kelime araştırmasının sonuçları mağazanızın yapısını tanımlayacak ve size ana sayfanızı, kategori sayfalarınızı ve ürün sayfalarınızı optimize etmek için yeterli veri sağlayacaktır.

Mağazanızın yapısını optimize edin

E-ticaret web sitelerinin optimize edilmiş bir yapıya sahip olması gerekir . Kullanımı çok kolay, basit ve SEO dostu olmalı. Yapınız optimize edilmemişse satış yapmazsınız. Bu kadar basit. Mağazanız için en iyi yapı nedir? Bazı standart yönergeleri izlemenin yanı sıra (hiyerarşik bir yapıya sahip olmak gibi), anahtar kelime araştırması mağazanızı nasıl yapılandıracağınız konusunda size rehberlik edecektir. Halihazırda çalışır durumda bir mağazanız varsa, biraz trafik almanıza rağmen satış yapmıyorsanız, site yapınızı anahtar kelime araştırmasının sonuçlarına göre incelemeye ve optimize etmeye değer olabilir.

Ana Sayfa SEO

Mağazanızın ana sayfasını optimize etmek, blogunuzun ana sayfasını optimize etmekten farklıdır. Bir e-ticaret web sitesinin ana sayfasının oynayacağı birçok rol vardır. Yüksek oranda dönüşüm sağlayan bir açılış sayfası olmalı, ancak aynı zamanda bilgilendirici ve kullanıcıları karşılamalıdır.

Kategori sayfalarınızı optimize edin

Bir e-ticaret web sitesinin çok sayıda kategori sayfasına sahip olması normaldir. Çoğu web sitesi için kategori sayfalarının SEO amacı yoktur, ancak çevrimiçi mağazalarda durum böyle değildir. Kategori sayfaları, gezinme amaçları için gereklidir ve SEO amaçları için çok değerlidir.

Ürün Sayfası Optimizasyonu

Ürün sayfaları, e-ticaret web siteleri için en önemli sayfalardır ve hem arama motorları hem de kullanıcılar için optimize edilmelidir. Ürün sayfası optimizasyonu, özellikle İnternet'teki diğer web sitelerinde bulunan ürünleri satıyorsanız, yanıltıcı olabilir. SEO'nun ürün sayfalarınızı optimize edememesi, düşük trafik ve mağazanıza trafik çekmek için diğer yöntemlere (SEO'nun yanı sıra) daha fazla güvenilmesine neden olur.

Alışveriş Sepeti ve Ödeme SAYFASI Optimizasyonu

Yukarıda e-ticaret SEO'sunun daha iyi dönüşüm sağlayan bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacağından bahsetmiştim ve bunu yapmak için alışveriş sepetinizi ve ödeme sayfalarınızı optimize etmeniz gerekiyor. Farklı mağaza türlerinin kullanıcıları alışveriş sepetine ve ödeme sayfalarına götürmesi çok yaygındır, ancak bunların yalnızca küçük bir yüzdesi gerçekten dönüştürülür. Alışveriş sepeti ve ödeme sayfası optimizasyonu zor değildir, bir kez doğru bir kez aldığınızda, bunu unutabilir ve mağazanızın daha fazla dikkat gerektiren diğer alanlarına konsantre olabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle