GNS Network

SEO Editörü Nedir

SEO Editörü Nedir

Orijinal SEO içeriği oluşturmalı mısınız? Veya mevcut bir sayfayı optimize mi etmelisiniz (başka bir deyişle, kopyayı yeniden yazmadan anahtar sözcükler mi eklemelisiniz?). Serbest çalışan ve şirket içi yazarlar bu soruyu her zaman sorarlar. “Patronum (veya müşterim) bu mevcut sayfaya anahtar sözcükler eklememi istiyor. Sorun şu ki, sayfa çok iyi değil. Anahtar sözcükler yardımcı olacak mı? Yoksa yeniden yazmak daha mı iyidir? " Bu, videoda ele aldığım mükemmel bir soru - veya aşağıdaki değiştirilmiş transkripti okuyabilirsiniz.

SEO metin yazarlığı ve SEO düzenleme - fark nedir?

Öncelikle, SEO metin yazarlığı ve anahtar kelime düzenleme arasındaki farkları gözden geçirelim.

Anahtar sözcük düzenleme , "sayfa içi optimizasyon", "metni optimize etme" veya "SEO kopyalama düzenleme"  olarak da bilinir. Teknik, yazarın anahtar kelime araştırmasından elde edilen veya bir SEO'dan alınan anahtar kelimeleri mevcut metne eklemektir. Bir sayfa optimize edildiğinde (veya düzenlenmiş,) içeriğini edilir değil yeniden yazılmış. Yazar, sayfa Başlığını ve meta açıklamayı düzenleyebilir, ancak çoğunlukla mevcut içerikle çalışmaktadır.

SEO metin yazarlığı  genellikle orijinal içerikoluşturmayı ifade eder . Yazar hala anahtar kelime araştırması yürütür (veya anahtar ifadeleri bir SEO'dan alır.) Bununla birlikte, mevcut içeriği düzenlemek yerine yepyeni içerik yazacak ve anahtar ifadeleri (eş anlamlılar ve ilgili kelimelerle birlikte) dahil edecektir. Gördüğünüz gibi, SEO metin yazarlığı ve anahtar kelime öbeği düzenleme çok farklı: biri mevcut metinle çalışıyor, diğeri ise mevcut metni çöpe atıyor ve yeni başlıyor.

Sitenizi optimize etmeli misiniz? Veya sayfalarınızı yeniden mi yazıyorsunuz?

Peki, mevcut sayfaları yeniden yazmak yerine düzenlemek ne zaman daha iyi bir stratejidir? Aşağıdaki durumlarda bir sayfayı optimize etmek (anahtar faz düzenleme) en iyisidir:

  • Siz (ve okuyucularınız) içeriği zaten seviyorsunuz
  • Sayfa, satış süreci için çok önemli değil
  • Hemen çıkma oranı çok yüksek değil

Sitenizde içerik varsa siz (ve okuyucularınız) zaten seviyor ve iyi performans gösteriyorsa, ancak ilk seferde anahtar sözcüklerle yazılmamışsa, sayfa anahtar sözcük düzenleme için iyi bir aday olabilir. Satış süreci için çok önemli olmadığında sayfayı düzenlemekte de sorun yoktur. Örneğin, eski blog yayınlarını düzenleyen ve sonuç olarak arama pozisyonlarında büyük bir artış gören şirketlerle çalıştım. SSS sayfalarını ve makaleleri düzenlemek aynı faydayı sağlayabilir.

Son olarak, sayfada geçirilen süre (veya hemen çıkma oranı) çok yüksek olmadığında sayfayı optimize etmek sorun değildir. İnsanların sayfaya geldikten sonra etrafta dolaşıp sayfayı okuduklarını biliyorsunuz, bu nedenle buraya bazı stratejik anahtar sözcükler eklemek ve bu sayfa için genellikle sorun yok. Bir SEO içerik editörü veya bir SEO metin yazarı genellikle anahtar kelime düzenlemesini işler. Şirket içinde istihdam ettiğiniz biri veya serbest çalışan biri olabilir.

Orijinal içerik yazmanın daha iyi olduğu belirli zamanlar da vardır, örneğin:

  • Sayfa, satış süreci için çok önemli olduğunda
  • Sayfa bir kopya olduğunda
  • Sayfa dönüşümleri veya sayfadaki süre düşük olduğunda

Bir sayfa satış süreci için çok önemliyse veya bir şekilde para kazanmayı amaçlıyorsa - ana sayfa ve ürünler ve hizmetler gibi alt kategori sayfaları gibi - yeniden yazmak daha iyidir. Bir kopya ise sayfayı yeniden yazmak istersiniz. Bu, iki (veya daha fazla) sayfanın temelde aynı olabileceği (şehir adının dışında) yerel açılış sayfalarında yaygındır. Ayrıca, sayfanın çalışmadığını bildiğinizde - dönüşüm almadığınızda, sayfadaki süre az olduğunda ve insanlar hızla geri döndüğünde - yeniden yazın. Okuyucular mümkün olan en kısa sürede çıkarak sayfayı beğenmediklerini söylüyorlar.

Elbette, anahtar sözcükleri düşük performans gösteren bir sayfada düzenleyebilirsiniz ve elbette, varsayımsal olarak bu sayfa biraz daha iyi bir konuma gelebilir, ancak bu, dönüşümleri artırmaya yardımcı olmaz. Ya bir serbest çalışan ya da deneyimli bir şirket içi SEO metin yazarı sayfalarınızı yeniden yazabilir. Ayrıca, bir SEO içerik stratejisti sizin için anahtar kelime araştırması yapabilir ve araştırmasını SEO planınızın geri kalanıyla birleştirebilir. Mantıklı olmak? Orijinal içeriği ne zaman yazacağınızla mevcut içerikle ne zaman çalışabileceğiniz arasında açık bir fark vardır ve devam etmeden önce bu farklılıkları bilmek akıllıca olacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle