GNS Network

SEO Etiketi Nedir

SEO Etiketi Nedir

SEO'da bazen optimizasyon çabalarının bir yönüne diğerlerinden daha fazla odaklanma eğilimindeyiz. Bağlantı kurma , özellikle "optimize edilecek en önemli tek şey" olarak lanse edilir. Aslında, Google'dan John Mueller'in bize (bir kez daha ) hatırlattığı gibi , en önemli tek bir şey yok - kozmik olarak yüksek sıralamaları şapkadan çıkarmak için bir numara yok. Bunun yerine kapsamlı bir SEO stratejisine odaklanmalıyız. Bu stratejinin bir kısmı, SEO başarısı için çok önemli bir bileşen olan HTML meta etiketlerini kullanmayı içerir.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketi, ana ve en önemli dayanağınızdır. Başlık etiketleri, web sayfanızın <head> bölümüne yerleştirilir ve sayfanın neyle ilgili olduğuna dair açık ve kapsamlı bir fikir sağlamayı amaçlar. Ancak, yıllarca alıştıkları gibi sıralamalar üzerinde büyük bir etkisi var mı? Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, kullanıcı davranışı faktörleri, mantıklı bir alaka kanıtı ve dolayısıyla bir sıralama sinyali olarak çok tartışılıyordu - Google temsilcileri bile etkisini burada ve orada kabul ediyor. Sayfanın başlığı, arama yapanların SERP'lerde görmesi ve sayfanın arama amacına cevap verme olasılığının olup olmadığına karar vermesi için hala ilk şeydir. İyi yazılmış bir tanesi, en azından sıralamalar üzerinde bir miktar etkisi olan tıklama sayısını ve trafiği artırabilir.

Meta Açıklama Etiketleri

Meta açıklaması ayrıca bir web sayfasının <head> bölümünde bulunur ve genellikle (kesinlikle her zaman olmasa da) bir başlık ve sayfa URL'si ile birlikte bir SERP pasajında ​​görüntülenir. Ve evet, meta açıklamanın kendisi bir sıralama faktörü değildir. Ancak tıklama oranlarını artırmaya ve marka SERP'lerini cilalamaya çalışan herkes için bu eşsiz bir fırsat.

 • Açıklama, bir SERP parçacığının en büyük bölümünü kaplar ve arama yapanları, sorgularına net ve kapsamlı bir çözüm vaat ederek sitenizi tıklamaya davet eder.
 • Açıklama, aldığınız tıklama sayısını etkiler ve ayrıca , sayfaların içeriği gerçekten vaatleri yerine getirirse TO'yu artırabilir ve hemen çıkma oranlarını düşürebilir . Bu nedenle açıklama davetkar olduğu kadar gerçekçi olmalı ve içeriği belirgin bir şekilde yansıtmalıdır.
 • Açıklamanız, bir aramanın arama sorgusunda kullandığı anahtar kelimeleri içeriyorsa, SERP'de kalın olarak görünecektir . Bu, öne çıkmanıza ve arama yapan kişiye sayfanızda tam olarak ne bulacağını bildirmenize yardımcı olmak için çok uzun bir yol kat eder.

Sıralamak istediğiniz her anahtar kelimeyi meta açıklamaya koymanın bir yolu yoktur ve buna gerçekten gerek yoktur - bunun yerine, bazı anahtar kelimeler dahil olmak üzere sayfanızın özü hakkında konuşmayı açıklayan birkaç uyumlu cümle yazın.

Başlık Etiketleri (H1-H6)

Başlık etiketleri, içeriğinizdeki başlıkları ve alt başlıkları diğer metin türlerinden (örneğin paragraf metni) tanımlamak için kullanılan HTML etiketleridir. Başlık etiketlerinin kullanımı bugünlerde bazı tartışmaların kaynağıdır. H2-H6 etiketlerinin arama motorları için önemli olmadığı düşünülürken, pek çok sektör araştırmasında H1 etiketinin doğru kullanımı üzerinde durulmuştur . Aynı zamanda, Mueller bize başlıkların hiç sıralama faktörü olmadığını ve kesinlikle "hiyerarşi" anlamında olmadığını söylemeye devam ediyor - H1 etiketi H2'den daha önemli değildir, H3'ten daha önemli değildir ve benzeri . Bunun yerine düşünmemiz gereken şey başlıkların metin ve içerik organizasyonu için çok önemli olduğudur ve bunu ciddiye almalıyız. Başlık etiketlerini kullanmak kesinlikle içeriğin mimarisine katkıda bulunur.

 • Arama motorları için , iyi organize edilmiş içeriği okumak ve anlamak, yapısal sorunları taramaktan daha kolaydır.
 • Kullanıcılar için başlıklar, bir metin duvarındaki çapalar gibidir, sayfalarda gezinerek onları sindirmeyi kolaylaştırır.

Resim Alt Özellikleri

İmage alt niteliği, içeriğini açıklamak için bir resim etiketine eklenir. Alt öznitelikleri, sayfa optimizasyonu açısından iki nedenden dolayı önemlidir:

 • Herhangi bir resim yüklenemezse (veya resimler devre dışı bırakılırsa) ziyaretçilere alternatif metin gösterilir.
 • Arama motorları görselleri "göremediği" için Alt öznitelikleri bağlam sağlar.

İçin  E-ticaret siteleri , görüntüler genellikle bir sayfayla nasıl bir ziyaretçinin karşılıklı bölümlerle ilgili çok önemli bir etkiye sahiptir. Google ayrıca bunu açıkça söylüyor : Arama motorlarının görsellerin neyle ilgili olduğunu ve içeriğin geri kalanıyla nasıl gittiğini anlamalarına yardımcı olmak, uygun arama sorguları için bir sayfa sunmalarına yardımcı olabilir. Mueller'e göre düşünülmüş bir resim alt açıklaması, Google Görseller'de sıralama yapmak istiyorsanız da çok önemlidir . Bununla birlikte, alaka düzeyinin önemini unutmayın : sadece alternatif metin, başlık ve başlıkların resimle alakalı olması gerekmez, aynı zamanda resmin kendisi de uygun bağlamda yerleştirilmelidir.

Nofollow Nitelikleri

Dış / giden bağlantılar , sitenizdeki diğer sitelere işaret eden bağlantılardır. Doğal olarak, bunlar kanıtlanmış kaynaklara atıfta bulunmak, insanları diğer yararlı kaynaklara yönlendirmek veya başka bir nedenle ilgili bir siteden bahsetmek için kullanılır. Bu bağlantılar SEO için çok önemlidir: içeriğinizin güvenilir kaynaklar tarafından yedeklenmiş el yapımı kapsamlı bir parça gibi görünmesini veya çok değerli olmayan içeriğe sahip bir bağlantı dökümü gibi görünmesini sağlayabilir.

Google, herhangi bir manipülatif bağlantı taktiğine karşı şiddetli antipatisi ile tanınmaktadır, buna bağlı kalmak cezaya neden olabilir ve bunları tespit etmekte daha az akıllı olamaz. Bunun dışında, anlamsal arama çağında, Google, sayfanızdaki içeriği daha iyi anlamak için, bahsettiğiniz kaynakları bağlam olarak ele alabilir. Bu iki nedenden dolayı, nereye ve nasıl bağlandığınıza kesinlikle dikkat etmeye değer.

Varsayılan olarak, tüm köprüler izlenir ve sitenize bir bağlantı yerleştirdiğinizde, temelde bağlanılan sayfaya "güven oyu" verirsiniz. Bir bağlantıya nofollow niteliği eklediğinizde , arama motorlarının botlarına bağlantıyı takip etmemeleri (ve herhangi bir bağlantı eşitliğini geçmemeleri) talimatını verir.SEO'nuzu düzgün tutmak, sayfalarınızda takip edilen ve takip edilmeyen bağlantılar arasında sağlıklı bir denge sağlar , ancak normalde aşağıdaki bağlantı türlerini nofollow için ayarlarsınız: 

 • Herhangi bir şekilde "güvenilmeyen içerik" olarak değerlendirilebilecek herhangi bir kaynağa bağlantılar.
 • Ücretli veya sponsorlu bağlantılar (Google'ın "oyunuzu" satarken sizi yakalamasını istemezsiniz).
 • Yorumlardan veya kontrolünüz dışında spam olarak gönderilebilecek kullanıcı tarafından oluşturulmuş diğer içerik türlerinden bağlantılar.
 • Aşağıdaki dahili "Oturum Aç" ve "Kayıt Ol" bağlantıları, yalnızca tarama bütçesinin boşa harcanmasıdır .

Robots Meta Etiketi

Content = "noindex" özniteliğine sahip sayfa düzeyinde bir robots meta etiketi , arama motorlarına herhangi bir sayfayı dizine eklememeleri talimatını verir. Bir nofollow özelliği, o sayfadaki herhangi bir bağlantıyı takip etmemenizi söyler. Bu etiketler sıralamalarla doğrudan ilişkili olmasa da, bazı durumlarda sitenizin genel olarak arama motorlarının gözünde nasıl göründüğünü biraz etkileyebilir. Örneğin, Google ince içeriği pek sevmez . Bunu kasıtlı olarak oluşturmayabilirsiniz, ancak kullanıcılar için çok az değeri olan, ancak bazı nedenlerden dolayı sitede bulunması gereken bazı sayfalara sahip olabilirsiniz. Henüz bitmemiş veya en iyi şekilde optimize edilmemişken yayınlamanız gereken "taslak" veya yer tutucu sayfalarınız da olabilir.

Muhtemelen sitenizin genel kalitesini değerlendirirken bu tür sayfaların dikkate alınmasını istemezsiniz. Diğer bazı durumlarda, yalnızca doğrudan bir bağlantıyla (örneğin bir haber bülteninden) erişilebileceği varsayılan bir tür özel anlaşma sundukları için belirli sayfaların SERP'lerin dışında kalmasını isteyebilirsiniz. Son olarak, site genelinde arama seçeneğiniz varsa, Google, süresiz olarak taranabilen ve bot kaynaklarını benzersiz bir içerik olmadan boşa harcayan özel sonuç sayfalarını kapatmanızı önerir. Yukarıdaki durumlarda, noindex ve nofollow etiketleri, arama motorları tarafından görüldüğü şekliyle siteniz üzerinde size belirli bir kontrol sağladıkları için çok yardımcıdır.

rel = ”canonical” Bağlantı Etiketi

Rel = ”canonical” bağlantı etiketi, arama motorlarına sayfanın hangi sürümünü ana sürüm olarak kabul ettiğinizi ve arama motorları tarafından dizine eklenip insanlar tarafından bulunmasını istediğinizi söylemenin bir yoludur. Aynı sayfanın birden çok farklı URL altında mevcut olduğu veya birden çok farklı sayfanın aynı konuyu kapsayan çok benzer içeriğe sahip olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılır. Dahili yinelenen içerik, arkasında genellikle manipülatif bir amaç olmadığından, kesinlikle kopyalanmış içerik olarak değerlendirilmez.

Yine de bu, arama motorları için bir kafa karışıklığı kaynağı olabilir: hangi URL ile sıralanmayı tercih ettiğinizi belirtmezseniz, arama motorları sizin için onu seçebilir. Diğerleri geride bırakılırken seçilen URL daha sık taranır. Neredeyse hiç ceza riski bulunmamakla birlikte, bu tür durumların pek de optimal olmadığını görebilirsiniz. Diğer bir yararı da, bir sayfayı standartlaştırmanın, içerikle ilişkili performans istatistiklerini izlemeyi kolaylaştırmasıdır. Mueller ayrıca, yinelenen içerik için bir rel = canonical kullanmanın, Google'ın tüm çabalarınızı birleştirmesine ve bağlantı sinyallerini tüm sayfanın sürümlerinden tercih edilene iletmesine yardımcı olduğundan bahseder .

Şema İşaretleme

Şema işaretlemesi , web sayfalarınızın her birindeki verileri arama motorları tarafından tanınacak şekilde organize etmenin özel bir tekniğidir. Gerçek bir kazan-kazan olduğu için uygulanması harika bir özellik. Yapılandırılmış bir şema işaretlemesine sahip olmak:

 • UX'iniz için büyük bir destek.
 • Çok büyük SEO değeri taşır.

"Anlamsal web", odak noktasının yalnızca anahtar kelime örneklerinden ve geri bağlantılardan bunların arkasındaki kavramlara ve bu kavramlar arasındaki ilişkilere geçtiği "anlamlı bir web" dir. Yapılandırılmış veri işaretleme, arama motorlarının yalnızca içeriği okumasına değil, aynı zamanda belirli kelimelerin neyle ilgili olduğunu anlamasına da yardımcı olan şeydir. SERPs evrimleşmiş o kadar hatta sorguya yanıt almak için sonuçları üzerinden tıklamanız gerekir olmayabilir. Ancak tıklamak üzereyseniz , zengin bir snippet - güzel bir resim, 5 yıldızlı bir derecelendirme, belirtilen fiyat aralığı, stok durumu, çalışma saatleri veya yararlı olan her neyse - büyük olasılıkla dikkat çeker ve daha fazla tıklama alır. düz metin sonucundan daha fazla.

Belirli sayfa öğelerine şema etiketleri atamak, SERP snippet'inizi kullanıcılar için yararlı ve çekici bilgiler açısından zengin hale getirir. Ve en başa dönersek, TO ve hemen çıkma oranı gibi kullanıcı davranışı faktörleri, arama motorlarının sitenizi sıralamaya nasıl karar verdiklerine eklenir.

Sosyal Medya Meta Etiketleri

Open Graph başlangıçta Facebook tarafından sosyal medyada paylaşıldığında bir sayfanın nasıl görüneceğini kontrol etmenize izin vermek için tanıtıldı. Artık LinkedIn tarafından da tanınmaktadır. Twitter kartları benzer geliştirmeler sunar ancak Twitter'a özeldir. İşte ana Açık Grafik etiketleri:

 • og: title - buraya, sayfanıza bağlandığında görüntülenmesini istediğiniz başlığı koyarsınız.
 • og: url - sayfanızın URL'si.
 • og: description - sayfanızın açıklaması. Facebook'un yalnızca yaklaşık 300 karakterlik açıklama göstereceğini unutmayın.
 • og: image - buraya, sayfanıza bağlandığında gösterilmesini istediğiniz bir resmin URL'sini koyabilirsiniz.

Bağlantılarınızın aşağıdakilere nasıl göründüğünü artırmak için belirli sosyal medya meta etiketlerini kullanın. Bu çok büyük bir değişiklik değil ve arama motorlarındaki sıralamanızı etkilemiyor. Bununla birlikte, sayfalarınızın bağlantılarının nasıl görüneceğini yapılandırarak, TO ve UX ölçümlerinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Viewport Meta Etiketi

Viewport meta etiketi, bir sayfanın nasıl ölçekleneceğini ve herhangi bir cihazda nasıl görüntüleneceğini yapılandırmanıza olanak tanır. Viewport meta etiketinin doğrudan sıralamalarla hiçbir ilgisi yoktur, ancak kullanıcı deneyimiyle ilgili bir tonu vardır. Günümüzde kullanılan cihazların çeşitliliği ve mobil taramaya gözle görülür kayma dikkate alındığında özellikle önemlidir. Bu makalede tartıştığımız etiketlerin ve ince ayarların çoğunda olduğu gibi, görüntü alanı meta etiketiyle ilgilenmek, kullanıcılarınızın takdir edeceği bir şey olacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle