GNS Network

Bölgesel SEO Nedir

Bölgesel SEO Nedir

Yerel SEO, işletmenizin Google'daki yerel arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olan bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisidir. Fiziksel bir konumu olan veya coğrafi bir alana hizmet veren herhangi bir işletme, yerel SEO'dan yararlanabilir. Google'da işletmenizle ilgili önemli anahtar kelimeleri ararsanız ve altında 3 listeli bir harita görünürse (harita paketi olarak da bilinir), yerel SEO işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Ancak yerel SEO'yu anlamak için önce Google'ın nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

Arama motorları nasıl gelişti?

İnternetin ilk günlerinde, nispeten az sayıda web sitesi vardı, bu nedenle web'de gezinmek kolaydı. Ancak internet genişlemeye başladığında, kullanıcıların aradıkları siteleri daha kolay bulmalarını sağlamak için arama motorları oluşturuldu. Bir arama motoruna bir kelime öbeği yazdıysanız, bu kelime öbeği, arama ifadenizde anahtar kelimeleri içeren web siteleriyle eşleştirilir. Google aynı yaklaşımı kullandı, ancak hangi web sitelerine güvenildiğinin ve otoriteye sahip olduğunun göstergesi olarak siteler arasındaki bağlantıları kullanan ilk arama motoru olduğunda diğer arama motorlarına hızla hakim oldu .

Bugün Google, bir arama sonucu olarak görüntülenmesinin alakalı olup olmadığını belirlemek için web sitenizin hem içinde hem de dışında yüzlerce faktöre bakmaktadır . Faktörler "dijital ayak izinizi" oluşturur ve her faktör, arama motorunun sonuçları döndürmek için birleştirdiği farklı bir ağırlık veya değere sahiptir. Dijital ayak iziniz, bir kullanıcının Google'a yazdığı bir sorgunun en iyi sonucu olup olmadığınızı belirler.

Peki Google nasıl çalışıyor?

Google'a bir arama ifadesi yazdığınızda, aramanızla eşleşen sitelerin bir listesini döndürmek için çeşitli web sitesi sinyallerinin modelini veya sitenizin ne kadar alakalı olduğu gibi sıralama faktörlerini kontrol eder. Çoğu insan, birisi arama çubuğuna her bir şey yazdığında Google'ın tüm internette canlı arama yapmadığının farkında değil. Aslında Google'ın keşfettiği tüm sitelerin depolanmış bir kopyasını arıyor. Bu kopyaya Google Dizini denir.

Dizini oluşturmak için Google, web'i taramak için "örümcekler" adı verilen küçük programlar kullanır. Her örümcek aynı şekilde çalışır: Tek bir sayfadan başlar, ardından o sayfadaki bağlantıları izler, sonraki sayfalardaki içeriğe bakar vb. Web içeriği tarandıkça Google'ın sunucularında saklanır ve dizin oluşturulur. Örümcekler akıllara durgunluk veren bir ölçekte çalışır ve trilyonlarca sayfayı inanılmaz derecede hızlı bir şekilde sürekli tarar. Bu, dizinin olabildiğince güncel olmasını ve yeni sitelerin ve bağlantıların hızla keşfedilmesini sağlar.

Google, arama sonuçlarını nasıl sıralar?

Google, yüzlerce veya binlerce siteyi göz açıp kapayıncaya kadar sıralamak için çeşitli işlemler kullanır. Bu süreçlere algoritmalar denir. Bir şeyi Google'da Google'da aradığınızda, bir algoritma dizini kontrol eder ve organik sonuçlarda aramanızla eşleşen web sitelerinin bir listesini döndürür. Bu sonuçlar, gelen bağlantılar tarafından verilen alaka düzeyine, öne çıkmaya ve popülerliğe göre seçilir ve sıralanır.

Algoritma, hangi web sitelerinin aramanızla ilgili bir şeye sahip olduğunu belirlemek için çeşitli site içi ve site dışı faktörlere bakar. İlgili tüm siteler listeye eklenir ve daha sonra ön plana çıkarılır. Yine çeşitli site içi ve site dışı faktörlere atıfta bulunarak, algoritma hangi sitelerin arama sorgunuza en iyi yanıt verdiğini belirler ve bu siteler arama sonuçlarının en üstünde listelenir. SEO'nuzu geliştirmek, web siteniz için hem alaka düzeyini, önemi hem de bağlantı popülasyonu faktörlerini etkiler. Sitenizin dijital ayak izinin doğru öğeleri optimize edilirse, siteniz daha fazla arama sonucunda daha yüksek görünür.

Yerel SEO farklı bir modeldir

Yerel organik arama sonuçları ne olacak? Trilyonlarca arama sırasında kullanıcıların davranışlarını analiz ettikten sonra Google, belirli türden işletmeler arayan insanların yakın çevrelerinden sonuçlara ihtiyaç duyduklarını anladı. Bu nedenle Google'ın yerel arama algoritması, yerel bir anahtar kelime (yerel amaçlı bir sorgu) ararken Google'ın konumunuzu hesaba kattığını söylemenin süslü bir yolu olan yakınlık faktörü içerir. Bu, arayan kişi aramasında bir şehir adı veya "yakınımdaki" yazmasa bile olur. Örneğin, işteyseniz ve öğle yemeğinde pizza siparişi almak istiyorsanız, Google'da "pizza teslimi" yerel SERPS'de (arama motoru sonuç sayfaları) ofisinizin yakınındaki konumların bir listesini gösterir .

Ancak aynı aramayı evde denerseniz, tamamen farklı bir sonuç kümesi elde edersiniz. Yakın bir yerden pizzaya ihtiyacınız olduğunu düşünürsek, bu mantıklı. Yerel arama yıllardır ortalıkta dolaşıyordu, ancak insanların yalnızca masaüstü bilgisayarlarını kullanmaları nedeniyle sınırlıydı. Bununla birlikte, mobil internet erişimindeki son artışla birlikte, mobil arama patladı, bu nedenle yerel SEO, yerel ürünler veya hizmetler sunan herhangi bir işletmenin ve yerel pazarlamacıların başarısı için son derece önemli hale geldi.

Yerel SEO için önemli olan

Bu, arama pazarlamacıları için ne anlama geliyor? Yerel harita paketi standart Google organik arama listelerinde görüntülenirken, ayrı algoritmalar yerel sıralamalar ve yerel harita paketi sonuçları için ana Google arama sonuçlarına güç sağlar. Yerel bir işletme olarak, aynı anda hem ana organik arama sonuçlarında hem de yerel harita paketinde görünme fırsatına sahipsiniz. İşletmenizi çevrimiçi pazarlamada yeniyseniz , temel zorluklardan biri, çabalarınızı olabildiğince etkili hale getirmek için neye odaklanmanız gerektiğini bilmektir. Pazarlama analizi yazılım şirketi Moz , yerel SEO konusunda dünya çapında en iyi 35 ila 40 uzmanı içeren yıllık Yerel Arama Sıralaması Faktörleri anketini yayınlıyor. Sonuçları, yerel arama görünürlüğünü hangi faktörlerin etkilediğine ilişkin en iyi bilgileri sağlar.

Yerelleştirilmiş içerik ve yerel bağlantı popülerliği, tıpkı Google'ın geleneksel arama algoritmasında olduğu gibi faktörlerdir; bu nedenle, konumlarınızın her biri için yerel açılış sayfaları oluşturmak önemlidir - özellikle birden çok konumlu bir işletmeyseniz, yalnızca dahil etmemeniz gereken yerlere İşletmenizin adının yanı sıra adres ve telefon gibi ayrıntılarının yanı sıra başlık etiketlerini, meta açıklamalarını optimize edin ve en iyi SEO uygulamalarını izleyin. Bu, içerik pazarlamanızda ve bağlantı kurma stratejinizde de dikkate alınmalıdır .

Ek olarak, Google My Business'ta bir işletme girişi olması , veri toplayıcılardan yerel alıntılar ve yerel müşterileriniz tarafından yayınlanması gereken inceleme sinyalleri gibi konuma dayalı faktörler de yerel odaklı seo sıralamalarınızda ve dolayısıyla sizin yerel SEO çalışmalarınızda bunları da dikkate almalısınız. Yerel hedef kitlenize odaklanan anahtar kelime araştırması geliştirmekten alıntılar oluşturmaktan, Google My Business listelerini, işletme profilini ve Google gönderilerini yönetmek gibi yerel odaklı SEO denetimleri geliştirmenize yardımcı olabilecek yerel aramaya odaklanmış SEO araçları olduğunu da unutmamak önemlidir. hatta yerel paketlere katılımınızı izleyin. Web sitesi içeriği , Google'ın geleneksel arama algoritmasında olduğu gibi önemli bir faktördür, ancak Google My Business , alıntılar ve inceleme sinyalleri gibi konuma dayalı faktörler de dahildir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle