GNS Network

Canonical SEO Nedir

Canonical SEO Nedir

Kanonik etiketler, arama motorlarına, dizine eklemek istediğiniz URL'leri belirtmenin en iyi yoludur. Kanonik bir etiket veya kanonik bağlantı öğesi, arama motorlarına bir sayfanın ana kopyasının var olduğunu belirtir. Kanonik etiketler, yinelenen içerikten kaçınmanın güçlü bir yoludur; Birden fazla URL'de benzer içerik bulunduğunda, Google'ın hangisini dizine ekleyeceğini bilmesi için kanonik, hangisinin daha önemli olduğunu belirtir. Bu nedenle, Google'a hangi URL'lerin dizine eklenmesi gerektiğini gösterdiğinden ve yinelenen içerik sorununu çözmeye yardımcı olduğundan, kanonik etiketlerin doğru kullanımı SEO için çok önemlidir.

Kanonik etiket nedir?

Kanonik etiket, bir web sitesinin kaynak kodunda, başlık alanında yer alan bir HTML spesifikasyonudur. Aynı veya benzer içeriğe sahip web siteleri için standart bir kaynağı (kanonik URL) ifade eder. Bir kanonik URL doğru bir şekilde işaretlenirse, arama motorları yalnızca bu kaynağı dizine ekler, bu da yinelenen içerik sorunlarının önlenebileceği anlamına gelir. Yinelenen içerik  , internet kullanıcısı için katma değer sağlamadığı için SEO üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Yinelenen içeriği tespit etmek için bir yinelenen içerik denetleyicisi kullanılabilir.

Kanonik URL örnekleri

Genel olarak, bir kanonik URL belirtirken, Google mutlak URL'leri, yani protokol dahil tüm URL'yi önerir. Aşağıdaki iki URL aynı içeriğe sahip.

Kanonik URL örnekleri

Birincisi standart kaynaktır ve ikincisi, kullanıcıyla ilgili verileri örneğin alışveriş sepetindeki öğeler gibi depolayabilmek için çevrimiçi mağazalar tarafından yaygın olarak kullanılan bir oturumdur. İlk URL daha önemli olduğundan, bu standart sürüm haline gelmeli ve kanonik etiket, ilk sayfaya başvurmak için ikinci sayfanın başlık öğesine entegre edilmelidir. Bu, Google'a ve diğer arama motorlarına ilk URL'nin daha önemli olduğunu ve SERP'lerde taranıp dizine eklenmesi gerektiğini gösterecektir. Kanonik etiket, ikinci URL'nin meta verilerine yerleştirilir. Şöyle görünüyor:

Kanonik URL örnekleri 2

Kanonik bir etikete ne zaman ihtiyacınız var?

İçerik birden fazla URL'de mevcut olduğunda bir kanonik etiket kullanmak önemlidir. Bu, aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Ana sayfaya farklı URL'lerden ulaşılabilir (örneğin, www.domain.com, domain.com, www.domain.com/index.html vb.).
 • Sayfalara Eğik Çizgi ("/") ile ve bunlar olmadan ve büyük / küçük harfe duyarlılıkla erişilebilir
 • URL Yeniden Yazma nedeniyle, sunucu yalnızca bir kimliğe dikkat eder ve adresin varyasyonlarını kabul eder
 • İçeriği değiştirmeyen kimlikler (Oturum kimlikleri veya ürün filtreleri olarak) kullanılır
 • İçerik farklı versiyonlarda sunulur (örneğin basılı versiyon, PDF vb.)
 • Sitenin HTTPS varyantları var
 • URL, SSL şifrelemesiz bir HTTP sürümü altında hala mevcuttur
 • Diğer harici web sitelerinde ek içerik yayınlanıyor

En iyi kanonik etiket uygulamaları

 • Kanonik etiketler ve sayfalandırma : rel = "next" ve rel = "prev" ile web sitelerini sayfalandırırken, her sayfa standart aracılığıyla kendisine başvurmalıdır veya tüm ürünlerin tek bir üründe görülebileceği bir "tümünü görüntüle" sayfası olmalıdır genel bakış. Rel = "next" ve rel = "prev" kullanılırken en iyi durum, kanonik etiketlerin kullanılmamasıdır. Bunun yerine, sayfalara ayrılmış sayfanın meta öğesine (ikinci sayfadan) bir robot etiketi ekleyin ve alt sayfaları dizine ekleme dışında bırakın.
 • Kanonik Etiketler ve hreflang: Bir web sitesi hreflang kullanıyorsa  , URL'ler ya kendilerine bir kanonik etiket ile başvurmalı ya da bir kanonik etiket kullanmamalıdır. Hem hreflang hem de kanonik etiketler kullanılıyorsa, Google çakışan sinyaller alır. Hreflang etiketi başka bir dil sürümünün mevcut olduğunu gösterirken, canonical etiket bu sürümü orijinal URL yapar.
 • Kanonik Etiketler ve Noindex : noindex etiketiyle, web yöneticileri Google'a bir URL'nin dizine eklenmemesi gerektiğini iletebilir. Kanonik bir etiket bu sayfaya atıfta bulunursa, bir web yöneticisinin dizine eklenmesini istediği ilgili sayfa bir kanonik URL olduğundan Google, net olmayan sinyaller alır. Bu nedenle, web yöneticileri bir kanonik ve noindex etiketi arasında karar vermelidir.

Sık karşılaşılan hatalar

Kanonik etiketler güçlüdür. Yanlış uygulanırsa, web siteleri veya bir web sitesinin belirli sayfaları Google tarafından tamamen göz ardı edilebilir ve bu da trafik ve satış için felaket olabilir. Başka bir sayfayı işaret eden kanonik bir etiketi uygulamadan önce, bir web yöneticisi öncelikle içeriğin gerçekten aynı olup olmadığına karar vermelidir.  Sık karşılaşılan hatalar şunlardır:

 • Standart bir URL, 404 durum koduyla yanıt verir. Bir 404 hatası tarayıcının kafasını karıştıracağından, kanonik URL'ler her zaman mevcut olmalıdır.
 • " Noindex ", "disallow" veya " nofollow " etiketlerinin ve standart URL'lerin birleştirilmesi önerilmez. [1]
 • Kanonik bağlantı öğesi bir belgenin gövdesindedir ve meta verilerde tekrar tekrar kullanılmamalıdır.
 • Kanonik bağlantı öğesi olarak göreli bir Yol belirtilir. Bu, Googlebot'un etiketi yanlış yorumlamasına ve dolayısıyla etkisini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle, bağlantı her zaman kanonik etikette tam URL olarak belirtilmelidir.
 • Sözdizimi yok sayılır. URL belirlenirken tüm karakterler dikkate alınmalıdır. Kanonik etiketin https://page.com/ veya https : //page.com'a atıfta bulunması bir fark yaratır - kanonik etiket, https'den http protokolüne atıfta bulunmamalıdır. Ocak 2017'de Google, güvenli bir HTTPS bağlantısı kullanımının web siteleri için önemli bir sıralama faktörü haline geleceğini belirtti. O zamandan beri Google, HTTPS sayfalarını standart URL'lere tercih etti. [2] . Kanonik etiket bu nedenle HTTP protokolünden HTTPS sayfasına işaret etmelidir , tersi değil.
 • Kanonik etiket, bir web sitesinin ana sayfasını ifade eder. Bir sayfanın kopyalarının olduğunu göstereceğinden bu yanlış olur. 
 • Kanonik zincirler veya çapraz referanslar: Kanonik etiketin yanlış kullanımı, kanonik zincirlere veya çapraz referanslara neden olur. Bir kanonik bağlantının hedef sayfaları, diğer kurallara atıfta bulunmamalıdır.

SEO için Önemi

Kanonik etiketler, herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Kanonik etiketler, arama motorlarına, aynı veya yinelenen içerikle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olan standart bir kaynak veya daha alakalı bir sayfa olduğunu iletir. Arama motorlarının kafa karıştırmasını önlemek için kanonik etiketin doğru şekilde uygulandığından emin olmak önemlidir.

Kaynaklar:

(1) Mueller (Google) regarding the combination of noindex and canonical

(2) General Guidelines for All Canonicalization Methods

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle