Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Canonical SEO Nedir

Kanonik etiketler, arama motorlarına, dizine eklemek istediğiniz URL’leri belirtmenin en iyi yoludur. Kanonik bir etiket veya kanonik bağlantı öğesi, arama motorlarına bir sayfanın ana kopyasının var olduğunu belirtir. Kanonik etiketler, yinelenen içerikten kaçınmanın güçlü bir yoludur; Birden fazla URL’de benzer içerik bulunduğunda, Google’ın hangisini dizine ekleyeceğini bilmesi için kanonik, hangisinin daha önemli olduğunu belirtir. Bu nedenle, Google’a hangi URL’lerin dizine eklenmesi gerektiğini gösterdiğinden ve yinelenen içerik sorununu çözmeye yardımcı olduğundan, kanonik etiketlerin doğru kullanımı SEO için çok önemlidir.

Kanonik etiket nedir?

Kanonik etiket, bir web sitesinin kaynak kodunda, başlık alanında yer alan bir HTML spesifikasyonudur. Aynı veya benzer içeriğe sahip web siteleri için standart bir kaynağı (kanonik URL) ifade eder. Bir kanonik URL doğru bir şekilde işaretlenirse, arama motorları yalnızca bu kaynağı dizine ekler, bu da yinelenen içerik sorunlarının önlenebileceği anlamına gelir. Yinelenen içerik  , internet kullanıcısı için katma değer sağlamadığı için SEO üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Yinelenen içeriği tespit etmek için bir yinelenen içerik denetleyicisi kullanılabilir.

Kanonik URL örnekleri

Genel olarak, bir kanonik URL belirtirken, Google mutlak URL’leri, yani protokol dahil tüm URL’yi önerir. Aşağıdaki iki URL aynı içeriğe sahip.

Birincisi standart kaynaktır ve ikincisi, kullanıcıyla ilgili verileri örneğin alışveriş sepetindeki öğeler gibi depolayabilmek için çevrimiçi mağazalar tarafından yaygın olarak kullanılan bir oturumdur. İlk URL daha önemli olduğundan, bu standart sürüm haline gelmeli ve kanonik etiket, ilk sayfaya başvurmak için ikinci sayfanın başlık öğesine entegre edilmelidir. Bu, Google’a ve diğer arama motorlarına ilk URL’nin daha önemli olduğunu ve SERP’lerde taranıp dizine eklenmesi gerektiğini gösterecektir. Kanonik etiket, ikinci URL’nin meta verilerine yerleştirilir. Şöyle görünüyor:

Kanonik bir etikete ne zaman ihtiyacınız var?

İçerik birden fazla URL’de mevcut olduğunda bir kanonik etiket kullanmak önemlidir. Bu, aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

En iyi kanonik etiket uygulamaları

Sık karşılaşılan hatalar

Kanonik etiketler güçlüdür. Yanlış uygulanırsa, web siteleri veya bir web sitesinin belirli sayfaları Google tarafından tamamen göz ardı edilebilir ve bu da trafik ve satış için felaket olabilir. Başka bir sayfayı işaret eden kanonik bir etiketi uygulamadan önce, bir web yöneticisi öncelikle içeriğin gerçekten aynı olup olmadığına karar vermelidir.  Sık karşılaşılan hatalar şunlardır:

SEO için Önemi

Kanonik etiketler, herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Kanonik etiketler, arama motorlarına, aynı veya yinelenen içerikle ilgili sorunları çözmeye yardımcı olan standart bir kaynak veya daha alakalı bir sayfa olduğunu iletir. Arama motorlarının kafa karıştırmasını önlemek için kanonik etiketin doğru şekilde uygulandığından emin olmak önemlidir.

Kaynaklar:

(1) Mueller (Google) regarding the combination of noindex and canonical

(2) General Guidelines for All Canonicalization Methods

Exit mobile version