GNS Network

SEO Description Nedir

SEO Description Nedir

Meta açıklama nedir?

Meta açıklama, bir web sayfasının kısa bir özetini sağlayan bir HTML özelliğidir. Google gibi arama motorları genellikle meta açıklamayı arama sonuçlarında görüntüler ve bu da tıklama oranlarını etkileyebilir. Misal:

Meta açıklama nedir?

Optimal uzunluk

Meta açıklamaları herhangi bir uzunlukta olabilir, ancak Google genel olarak snippet'leri ~ 155-160 karaktere kadar kısaltır. Meta açıklamaları yeterince açıklayıcı olacak kadar uzun tutmak en iyisidir, bu nedenle 50-160 karakter arasında açıklamalar öneririz. "En uygun" uzunluğun duruma bağlı olarak değişeceğini ve birincil hedefinizin değer sağlamak ve tıklamaları artırmak olması gerektiğini unutmayın.

Optimal format

Meta açıklama etiketleri, arama motoru sıralamalarına bağlı olmasa da, SERP'lerden kullanıcı tıklama elde etmede son derece önemlidir. Bu kısa paragraflar, bir web yöneticisinin içeriğin arama yapanlara "reklamını yapma" fırsatıdır ve arama yapanların içeriğin alakalı olup olmadığına ve arama sorgularından aradıkları bilgileri içerip içermediğine karar verme şansıdır. Bir sayfanın meta açıklaması akıllıca (okuyun: doğal, aktif, spam olmayan bir şekilde) sayfanın hedeflediği anahtar kelimeleri kullanmalı, ancak aynı zamanda bir aramanın tıklamak isteyeceği çekici bir açıklama oluşturmalıdır. Açıkladığı sayfayla doğrudan alakalı olmalı ve diğer sayfaların açıklamalarından farklı olmalıdır.

Google sıralama faktörü?

Google , Eylül 2009'da ne meta açıklamaların ne de meta anahtar kelimelerin Google'ın web araması için sıralama algoritmalarını etkilemediğini duyurdu .  Bununla birlikte, meta açıklamalar bir sayfanın Google'daki TO'sunu (tıklama oranı) etkileyebilir ve bu da bir sayfanın sıralama yeteneğini olumlu yönde etkileyebilir. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra, meta açıklamalarda biraz çaba sarf etmek önemlidir.

Çarpıcı bir açıklama metni yazın

Meta açıklama etiketi, reklam metni işlevi görür. Okuyucuları SERP'den bir web sitesine çeker ve bu nedenle arama pazarlamasının çok görünür ve önemli bir parçasıdır. Önemli anahtar kelimeleri kullanarak okunabilir ve ilgi çekici bir açıklama hazırlamak, belirli bir web sayfası için tıklama oranını artırabilir. Arama motoru sonuç sayfalarında tıklama oranlarını en üst düzeye çıkarmak için, Google ve diğer arama motorlarının, arama sorgularıyla eşleştiklerinde açıklamadaki anahtar kelimeleri kalın hale getirdiklerini unutmamak önemlidir. Bu kalın metin arayanların dikkatini çekebilir, bu nedenle açıklamalarınızı mümkün olduğunca yakından arama terimleriyle eşleştirmelisiniz.

Çarpıcı bir açıklama metni yazın

Yinelenen meta açıklama etiketlerinden kaçının

Olduğu gibi başlık etiketleri , her sayfadaki meta açıklamalar benzersiz olması önemlidir. Aksi takdirde, aşağıdaki gibi görünen SERP sonuçlarıyla sonuçlanırsınız:

Yinelenen meta açıklama etiketlerinden kaçının

Yinelenen meta açıklamalarla mücadele etmenin bir yolu, otomatikleştirilmiş sayfalar için benzersiz meta açıklamaları oluşturmanın dinamik ve programatik bir yolunu uygulamaktır. Mümkünse, her sayfa için yazdığınız orijinal bir açıklamanın yerini hiçbir şey tutamaz.

Çift tırnak işareti eklemeyin

Bir meta açıklamanın HTML'sinde her zaman tırnak işareti kullanıldığında, Google, bir SERP'de göründüğünde bu açıklamayı tırnak işaretinden keser. Bunun olmasını önlemek için en iyi bahsiniz, alfanümerik olmayan tüm karakterleri meta açıklamalardan kaldırmaktır. Meta açıklamanızda tırnak işaretleri önemliyse, kesmeyi önlemek için çift tırnak yerine HTML varlığını kullanabilirsiniz  .

Bazen meta açıklamalar yazmamakta sorun yoktur

Geleneksel mantık, motorların belirli bir web sayfasını kazımasına izin vermek yerine iyi bir meta açıklama yazmanın evrensel olarak daha akıllıca olduğunu iddia etse de, bu her zaman böyle değildir . Kendi meta açıklamanızı yazmanız gerekip gerekmediğini belirlemek için bu genel kuralı kullanın: Bir sayfa yoğun olarak aranan bir ila üç terim veya kelime öbeğini hedefliyorsa, bu terimler dahil olmak üzere arama sorguları yapan kullanıcıları hedefleyen kendi meta açıklamanızı yazın.

Sayfa, uzun kuyruk trafiğini (üç veya daha fazla anahtar kelime) hedefliyorsa, bazen motorların bir meta açıklamayı kendilerinin doldurmasına izin vermek daha akıllıca olabilir. Nedeni basit: Arama motorları bir meta açıklamayı bir araya getirdiğinde, her zaman kullanıcının aradığı anahtar kelimeleri ve etrafındaki tümceleri görüntüler. Bir web yöneticisi sayfanın koduna bir meta açıklama yazarsa, yazmayı seçtikleri şey aslında, sorguya bağlı olarak motorların doğal olarak oluşturduğu alaka düzeyini azaltabilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle