GNS Network

Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital Pazarlama Trendleri

En hafif tabirle, 2020 tahmin edilemezdi. Bu, pandemi öncesi tahmin edilen bazı trendlerin ortaya çıkmasına karşın, diğerlerinin pazarlama ortamının unsurlarını yeniden şekillendiren çeşitli zorunlu uyarlamalarla hiç ortaya çıkmadığı anlamına geliyordu. En önemlisi, e-ticaret satışları tavan yaptı, insanlar  sosyal medyada çok daha fazla zaman geçirdiler ve video konferans norm haline geldi. Bu, markaların tüketicileriyle bağlantı kurma biçiminde büyük bir değişikliğe yol açtı. Öyleyse, bir köşeyi Yeni Yıla çevirirken, 2021'de hangi pazarlama eğilimleri nüfuz etmeye devam edecek? Dikkate alınması gereken bazı önemli eğilimler şunlardır:

1. Canlı yayınlar ve etkileyici içeriğinde artış

Evde kalma siparişleri, etkinliklerin iptal edildiği ve tüketicilerin yüz yüze etkinliklere katılamadığı anlamına geliyordu. Arkadaşları ve aileleri ile sosyalleşemiyorlardı bile. Bu, ister markalı bir canlı yayın, ister en sevdikleri ünlünün canlı videosu veya çevrimiçi bir atölye olsun, canlı akışları izleyen insan sayısında artışa yol açtı. Facebook'ta canlı görüntülemeler kilitlenme dönemlerinde% 50 artarken, Instagram'daki görüntülemeler% 70 arttı. TikTok kullanımı 2020'de arttı ve bu yukarı doğru gidişatın 2021'de oynamaya devam edeceğini görme şansımız yüksek. Etkileyici canlı akışları gibi insan odaklı içerikler, güven oluşturabilir ve 2020 tüketicilerinin istediği 'anında' bağlantıdan faydalanabilir. 

2. Markalardan daha fazla iyi niyet ve amaca yönelik görevler

Tüketicilerin 'şüpheli' veya samimiyetsiz gördükleri markalarla bağlantı kurması imkansız. Neden güvenemeyecekleri veya inanmadıkları bir şeye yatırım yapmak istesinler? Bu nedenle bağlantı, 2021'de güvenilir kaynaklar olarak kalmak isteyen markalar için çok önemli olacaktır. Markalar, çalkantılı zamanlarda nasıl gelişeceklerini öğrenmek için her zamankinden daha fazla derinlemesine araştırma yapmak zorunda kalıyor. Deloitte'un bir raporu , bunu yapmak için markaların "neden var olduklarına ve kime hizmet etmek için inşa edildiklerine derinlemesine uyum sağlamaları" gerektiğini belirtiyor. Markaların iyi şeyler yaptığını görmeye yabancı değiliz, ancak önümüzdeki yıl buna daha da büyük bir vurgu yapılacaktır. Tıp çalışanlarına ücretsiz oda verdikleri Hilton's #HotelsForHeroes gibi kampanyalar veya Chanel'in terzilerine yüz maskesi yapmakla görevlendirdikleri salgına yaptığı katkı gibi kampanyalar yürüten daha fazla marka göreceğiz . 

3. Müşteri deneyimini geliştirmek için UGC

Müşteri deneyimi hiç bu kadar önemli olmamıştı. Tüketiciler, kolay ve akılda kalıcı markalarla keyifli deneyimler yaşarlar. Satın almadan önce kanıt istiyorlar ve güvence almak istiyorlar - sonuçta kimse yanlış karar vermek istemiyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), bağlayıcı içerik söz konusu olduğunda tüm kutuları işaretler:

  • Topluluklar oluşturur ve güçlendirir
  • İlişkilendirilebilir ve canlandırıcı
  • Markaların müşterileriyle halihazırda takıldıkları yerlerde buluşmalarını sağlar
  • Markaların, evde kalma siparişleri ve kısıtlayıcı önlemlerin zemininde tonlarca daha fazla içerik oluşturmasına yardımcı olur.

UGC, uzun zamandır markaların müşterileriyle ilişkiler kurmaları ve sosyal kanıtlar sağlamaları için etkili bir yol olmuştur ve bu, 2021'de de ortak bir tema olacaktır. 

4. Sürdürülebilirliğe vurgu

Tüketicilerin% 81'i , şirketlerin çevreyi iyileştirmeye yardımcı olması gerektiğini kuvvetle düşünüyor. O kadar da şaşırtıcı olmayan bir sayı. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, markalarda, kullandıkları malzemeler, ambalajlar, sistemleri veya başka bir şey yoluyla daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru giden bir değişim gördük. Daha yeşil bir gezegen arayışı devam ediyor ve tüketiciler aktif olarak amaca yönelik ve çevre konusunda bilinçli markalar arıyor. Dünya kırılgan bir yer olmaya devam ederken, markaların 2021'de sürdürülebilirliklerini yinelemeleri anahtar olacaktır. 

Ocean Cleanup, bu kadar başarılı olmuş bir markanın harika bir örneğidir. Ekim ayının sonlarında, yalnızca Büyük Pasifik Çöp Yaması'ndan toplanan plastikten yapılan ilk ürünlerini sundular . Markanın güzel, sürdürülebilir ürünler yaratmak için okyanustan geri dönüştürülmüş ürünleri nasıl kullanmaya devam edeceğini belirten duyuruyu paylaşmak için TINT'i kullandılar . Etkinliklerin tam bir dönüşünde, ürünlerden elde edilen gelir markanın temizlik kampanyasına geri pompalanacak. 

5. Kapsayıcılık anahtar olacaktır

Black Lives Matter hareketi, toplumun çeşitli unsurlarında yer alan endemik sorunları vurgulayarak 2020'de kapsayıcılık daha büyük bir odak noktası haline geldi. Accenture tarafından yapılan bir araştırma,  kapsayıcılığa doğru kültürel değişimin satın alma davranışını da etkilediğini, alışveriş yapanların% 41'inin kimlik ve çeşitlilik hakkındaki görüşlerini yansıtmayan perakendecilerden uzaklaştığını ve% 29'unun markaları tamamen değiştirmeye istekli olduklarını gösteriyor. Yeterli çeşitlilik göstermiyor. Kapsayıcı olmadığı görülen veya kapsayıcılık tartışmasının bir parçası gibi görünmeyen markalar, 2021'de büyük olasılıkla etkileri görecek. Diğer taraftan, kapsayıcı amaçlara katılımlarını açıkça sergileyen markalar, faydalarından yararlanacaklar. ve alıcılarıyla daha derin bağlantılar kurar. 

6. Sesli ve görsel aramada artış

Giderek artan sayıda tüketici, Alexa gibi sesle etkinleştirilen araçlar aracılığıyla arama yapıyor. Belki de bu, insanların evde sıkışıp kalmalarından, konuşma fırsatlarının sınırlı olmasından veya belki de bu tür bir teknolojinin daha kolay erişilebilir olmasından kaynaklanıyor ( yaklaşık dört Amerikan evinden birinin bir tür akıllı konuşmacı var) Ancak 2021'de geçerli olan sadece sesli arama değil - aynı zamanda görsel arama gibi diğer yaratıcı arama yöntemlerinin de zirveye çıkmasını bekleyebiliriz. Google Lens gibi araçlar, tüketicilerin görebildikleri her şeyi arayabilmelerini sağlar. Bu, pazarlamacıların görseller için alt-metin ve site haritalarına daha fazla odaklanması gerektiği anlamına geliyor. Önümüzdeki yıl SEO oyununda görseller giderek daha önemli hale gelecektir. 

7. Tüketimi kolay içerik

2020 ayrıca, hareket halindeyken tüketilebilen podcast'ler veya doğrudan abonelerin gelen kutularına gelen haber bültenleri gibi tüketmesi kolay içeriklere eğilen insanlar gördü. Araştırmalar , Amerikalıların% 55'inin artık podcast'leri dinlediğini ve kilitlenme sırasında haber bültenlerinden bahsetmelerin% 14 arttığını gösteriyor.  Reklamverenler de podcast'lere daha fazla para harcıyor , bu da 2021'de devam eden başarılarının bir ipucu. Podcast'ler ve haber bültenleri gibi kullanışlı ve kolayca bulunabilen içerik, markaların müşterilerle daha derin bir şekilde bağlantı kurmasına ve iletişimde kalmanın daha samimi bir yolunu sunmasına yardımcı olacaktır. Nisolo'nun kitabından bir yaprak çıkar. Çalkantılı zamanlarda onlara yardımcı olabilecek ilgili kaynakları sağlamadan önce haber bültenlerini müşterilerle bağlantı kurmak ve onlarla görüşmek için kullandılar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle