Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

SEO Nedir Ne İşe Yarar

SEO, arama motoru optimizasyonu (SEO) anlamına gelir. İşletme ve pazarlamada SEO, web sitesi trafiğinizin miktarını ve kalitesini artırmak için organik arama sonuçlarındaki çevrimiçi görünürlüğünüzü iyileştirme uygulamasıdır. Genel olarak, bu dijital pazarlama stratejisi, artan çevrimiçi görünürlük yoluyla şirketiniz için gelir ve büyüme sağlamayı amaçlamaktadır. SEO’nun tanımı hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve “SEO ne yapar?” Gibi en yaygın SEO sorularından bazılarına yanıt almaya hazır olun. veya “SEO, işte ne anlama geliyor?” Bu mini kılavuz, her pazarlamacının ve işletme sahibinin SEO hakkında bilmesi gereken en önemli yedi şeyi kapsar, ayrıca SEO’nun maliyeti ve daha fazlasıyla ilgili soruları yanıtlayan bir bonus SSS içerir.

1. SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir

Birisi SEO’dan bahsettiğinde, arama motoru optimizasyonuna atıfta bulunur. SEO pazarlamasını benimserseniz , web sitenizi Google’dan Bing’e kadar değişebilen arama motorları için optimize edersiniz. Sitenizi yalnızca arama motorları için değil, insanlar için de optimize ediyorsunuz. İyi optimize edilmiş bir site ve rekabetçi SEO stratejisi ile işletmeniz, arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) olarak da adlandırılan arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilir. En iyi sonuçlar için şirketiniz, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili aramalarda görünmek ister.

2. SEO bir strateji şemsiyesinden oluşur

SEO’nun “optimizasyon” kısmı, bir strateji şemsiyesini kapsar. Google gibi arama motorları , sitelerin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlemek için 200’den fazla faktöre güvendiği için, web sitenizi düzinelerce şekilde optimize edebilirsiniz . Bir web sitesini arama motorları ve kullanıcılar için optimize etmenin en güvenilir yollarından bazıları şunlardır:

Gördüğünüz gibi, SEO tüm bir uzman ekibine güveniyor. Metin yazarlarının yanı sıra web geliştiricilerine ve web tasarımcılarına ihtiyacınız var. Bahsetmiyorum bile, stratejinize liderlik edebilecek ve ekibinize rehberlik edebilecek bilgili bir SEO uzmanına ihtiyacınız var. Bu nedenle birçok işletme , şirketinize SEO uzmanlarına anında erişim sağlayan SEO hizmetlerine yatırım yapar . Bir tam hizmet veren ajans geliştiricilerin, tasarımcılar, metin yazarları ve SEO uzmanları için özel bir ekip dahil olarak, WebFX gibi, daha da büyük bir avantaj sunmaktadır.

3. SEO, ücretli değil organik arama sonucu sıralamalarına odaklanır

“SEO ne anlama geliyor?” organik ve ücretli arama sonuçlarından bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Unutmayın, SEO, işletmenizin arama sonuçlarında daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, SEO’nun yalnızca organik arama sonuçlarını hedeflediğini belirtmek önemlidir. Arama sonuçlarında, birçok arama motoru ücretli ve organik arama sonuçlarını içerir. Ücretli arama sonucu, bir işletmeyi ve hizmetlerini tanıtan bir reklamdır. Bu nedenle, “hvac acil durum hizmetleri” gibi satın alma amacıyla yapılan aramalarda genellikle reklam bulunur. Ücretli reklamlar arama sonuçlarında ilk sırada görünse de, ücretli arama sonuçlarını takip eden organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak yine de değerlidir. Bunun nedeni, ücretli reklamların ücretsiz olmamasıdır. Birisi reklamınızı tıkladığında bunun için ödeme yaparsınız.

4. SEO, siyah ve beyaz şapka taktiklerini içerir

SEO’yu benimseyen şirketler, siyah beyaz şapka taktiklerini kullanabilir. Ancak yapabilmen, yapman gerektiği anlamına gelmez. Bunun nedeni , SEO stratejinize yardımcı olmak yerine siyah şapka taktiklerinin zarar vermesidir. Ayrıca, web sitenizin sıralama yeteneklerine ve çevrimiçi itibarına kapsamlı, uzun vadeli zarar verebilirler. Birkaç siyah şapka taktiği örneği şunları içerir:

Buna karşılık, beyaz şapka taktikleri , şirketinizin web sitesinin alakalı arama sonuçlarında yer almasını sağlar. İşletmenize, SEO’nun en iyi uygulamalarına bağlı kaldıkları için arama sonuçlarında ihtiyaç duyulan görünürlüğü sağlarlar. Beyaz şapka taktiklerinin bazı örnekleri şunları içerir:

Beyaz şapka taktikleri ile işletmeniz, alakalı arama sonuçlarının en üstünde görünebilir. Ayrıca, Google gibi arama motorlarının yasaklanması gibi siyah şapka taktikleriyle gelen cezalardan da kaçınıyorsunuz. Yani, Google web sitenizi arama sonuçlarına dahil etmeyecektir.

5. SEO, modern alışveriş alışkanlıkları nedeniyle önemlidir

Eğer ediyorsanız şirket karar vericilere SEO yunuslama , onun değerini gösteren mevcut zorlayıcı kanıtlar kritik. SEO’nun önemli olduğunu ve işletmenize değer kattığını göstermek istiyorsunuz. SEO’nun ne anlama geldiğini ve kuruluşlar için neden önemli olduğunu anlamanın bir parçası olarak da önemlidir. İşletmelerden tüketicilere kadar insanlar bugün farklı alışveriş yapıyor. Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazaya gitmek yerine, çoğu ürün aramak, soru sormak, yorumları okumak ve daha fazlasını yapmak için telefonunu, dizüstü bilgisayarını veya masaüstünü kullanıyor. Aslında, alışveriş yapanların yüzde 80’i çevrimiçi ürün araştırması yapıyor. Bahsetmiyorum bile, kullanıcıların yarısından fazlası aramadan sonra yeni bir şirket veya ürün keşfediyor.

6. SEO’nun sonuçları göstermesi aylar alır

SEO ne demektir? Birçoğu için bu, devam eden ve finansal olarak ödüllendirici bir taahhüt anlamına gelir. Birçok işletme SEO’ya yatırım yapar ve anında sonuç bekler. İster mevcut web sitesi içeriğini optimize ediyor olun ister yepyeni bir sayfa grubu başlatıyor olun, şirketiniz bir gecede sıralamalarınızda değişiklikler görmeyecektir. Bunun nedeni SEO’nun zaman almasıdır . Çoğu durumda, ekibinizin sıralamalarınızda bir değişiklik görmesi birkaç ayı bulabilir. Web sitenizin yaşı ve Google ile geçmişi gibi birkaç faktör, şirketinizin zaman çizelgesini şekillendirebilir.

7. SEO, algoritma güncellemelerine yanıt olarak değişmeye devam ediyor

Google gibi arama motorları, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle organik arama sonuç sıralamalarını şekillendiren arama motoru algoritmaları güncellemeler geçirmeye devam ediyor . Bu güncellemeler, günümüzün SEO stratejilerini ve taktiklerini doğrudan etkiliyor . Şirketiniz SEO’yu benimsiyorsa, SEO konusunda güncel kalmak için aktif bir rol almanız gerekir. Ekibinizi SEO stratejilerinde ön planda tutmak için blogları takip edebilir, kurslara katılabilir, atölye çalışmaları yürütebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Exit mobile version