GNS Network

SEO Nedir Neden Önemlidir

SEO Nedir Neden Önemlidir

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin Google, Yahoo veya Bing gibi sitelerdeki arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) konumunu artırmak için kullanılan yöntemi ifade eder. İşletmeniz için bir SEO stratejisi geliştirmek, web sitenize tüketici trafiğini çekmenin yanı sıra satışlarınızı ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir. SEO stratejinizi geliştirmeye başlamanıza yardımcı olmak için, Google gibi arama motorlarının organik arama web sitesi yerleşimlerini sıralamak için metrikleri nasıl kullandığını anlamak için burada biraz arka plan var.

Bir arama motorunun amacı, aradığınız bilgileri olabildiğince hızlı ve doğru bir şekilde sunan tarafsız sonuçlar sağlamaktır. Bunu yapmak için, arama motorları tüm ilgili bilgileri çevrimiçi olarak belirleyebilir ve bunları kalite ve alaka düzeyine göre sıralayabilir. Arama motorları web sitelerini organik bir aramada sıralarken dahil olan yüzlerce faktör vardır. Şaşırtıcı bir şekilde, milyarlarca veri parçasını 0,5 saniye gibi kısa bir sürede analiz edebilirler! Sitenizi optimize etmek için yaptığınız eylemler, SEO sıralamanız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. H1 etiketleri, web sitenizin meta açıklamasında kullanılan kelimeler, içerik ve anahtar kelime yoğunluğu, kalıcı bağlantılar ve geri bağlantılar gibi bileşenler, sıralamanızı artırmak için yararlanabileceğiniz birçok şeyden bazılarıdır. İşte bu bileşenlere ve bunların en sık kullanılan arama motoru olan Google ile nasıl ilişkili olduğuna dair hızlı bir genel bakış:

H1 Etiketleri

Bunlar, içeriğinize başlık eklemek için kullandığınız daha büyük başlıklardır. Örneğin, bu makalenin H1 başlığı, 'SEO nedir ve işletmeniz için neden önemlidir?' Bu makale sayfası, birisi H1 etiketinde bulunan 'SEO' ve 'business' gibi anahtar kelimeleri aradığında google arama sonuçlarında görünebilir. H1 etiketlerinizin gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerle alakalı olduğundan emin olun.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bu, hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimenin web sitenizde görünme miktarıdır. Anahtar kelimelerinizi yalnızca H1 etiketlerinizde değil, aynı zamanda içeriğinizin gövdesinde de belirttiğinizden emin olun. Anahtar kelimelerinizi sık sık eklemek isteseniz de, içeriğinizi fazla doyurmayın. Unutmayın, Google aynı zamanda eşanlamlı anahtar kelimelerin kullanımını da dikkate alacaktır.

Meta Açıklaması

Bu, arama motorlarına <meta> html etiketlerinizde sağladığınız açıklamadır. Web siteniz için kullandığınız meta açıklama, hedef kitlenizin aramasını istediğiniz anahtar kelimeleri de içermelidir.

Kalıcı bağlantılar

Bu, web sitenize özgü kalıcı URL bağlantılarını ifade eder. Google'da daha üst sıralarda değerlendirilmek için anahtar kelimelerinizi bu kalıcı bağlantılara dahil etmeniz avantajlıdır. Örneğin, bahçecilikle ilgili bir web siteniz varsa ve tüketicilerinizin "çim ürünleri" anahtar kelimelerini bulmasını istiyorsanız,

Geri bağlantılar

Bu, diğer web sitelerinin web sitenizin URL'sini görüntüleyenlerini sağlayarak sizin sitenize geri dönmeleridir. Örneğin, Forbes kendi web sitesinde işletmenizden bahseder ve okuyucuları için web sitenize geri giden bir bağlantı içerirse, bu bir geri bağlantı olarak kabul edilir. Bunlardan ne kadar fazlasına sahipseniz, anahtar kelimelerinizde daha yüksek sıralarda yer alma fırsatlarınız o kadar iyi olur. Bununla birlikte, geri bağlantılarınızın kaynağı da sıralamada bir faktör oynar. Google kaliteye değer verir ve geri bağlantınızın geldiği kaynak ne kadar büyükse (ör. Forbes, NY Times, .gov adresleri vb.) SERP'lerinizde daha üst sıralarda yer alma şansınız o kadar artar. Web sitelerinden geri bağlantı satın almanın 'siyah şapka SEO' olarak kabul edildiğini ve tavsiye edilmediğini unutmayın.

Masaüstünde ve mobil cihazlarda SERP'ler: Web siteniz mobil uyumlu mu?

Arama motorları, sürekli gelişen yeni teknolojiye ayak uydurabilmek için sürekli olarak gelişmekte ve algoritmalarını değiştirmektedir. Mobil cihazların yükselişiyle, giderek daha fazla kişi hareket halindeyken arama yapıyor. Google, kullanıcılarının mobil trafiğinin arttığını fark etti ve arama sıralaması ölçümlerine yeni bir ekleme yaptı. Web siteniz mobil uyumlu değilse (duyarlı, çeşitli mobil ekran boyutlarında görüntülenmek üzere optimize edilmiş), Google web sitenizi arama sıralamasında daha düşük sıralar. Ancak, bu yalnızca mobil arama sıralamanızı etkileyecektir. Masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar gibi mobil olmayan bir cihazdan yapılan arama sıralamaları etkilenmeyecektir. Belirli hedef pazarınızın anahtar kelimelerinizi bir mobil cihazda arama olasılığının daha yüksek olduğunu biliyorsanız (yani ürününüz bir mobil uygulama), bu akılda tutulması gereken bir konudur.

Ücretli sıralamalar ne olacak?

İşletmeniz harcanabilir gelire sahipse, bir arama motorunda o 1 numaralı noktaya ulaşmak, iyi harcanmış bir para olabilir. Aşağıdaki görsel, belirli anahtar kelimeler için teklif verebileceğiniz ve organik aramaların üstüne yerleştirilebileceğiniz reklam bölümlerini tanımlar. Google'ın, bu ücretli sıralama reklamlarına organik aramaları kadar ciddi bir şekilde öncelik verdiğini de unutmayın. Web siteniz arama anahtar kelimeleriyle ne kadar alakalı olursa, o kadar iyi konumlanır ve muhtemelen tıklama başına daha ucuza ödeme yaparsınız. Belirli anahtar kelimelerin diğerlerinden daha pahalı olabileceğini unutmayın. Uygun şekilde bütçelediğinizden emin olun.

SEO stratejiniz uzun vadeli bir süreç olmalıdır

Bir Google aramasının ilk sayfasına yerleştirilmek bir gecede gerçekleşmez. SEO stratejinizin sürekli bir süreç olması gerekir. Teknoloji geliştikçe, arama motorları da web sitenizin nasıl sıralanacağını tanımlayan algoritmalarını değiştirerek bu değişikliklere uyum sağlar. SEO stratejinizi takip edin ve güncel olduğundan emin olun.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle