GNS Network

Youtube SEO Nedir

Youtube SEO Nedir

On yıl kadar kısa bir süre önce, gelen pazarlama yepyeni bir fikirdi. Pazarlamacılar, yalnızca yüksek hacimli içerik yayınlayamayacaklarını öğreniyorlardı - aynı zamanda yüksek kaliteli olması ve arama motorları aracılığıyla olabildiğince keşfedilebilir hale getirecek şekilde optimize edilmesi gerekiyordu. Bu içerik bir zamanlar büyük ölçüde yazılı kelimeyle sınırlıydı. Bugün artık durum böyle değil. Günümüzde kapsamlı bir içerik stratejisi, bloglar ve e-kitaplar gibi yazılı çalışmaların yanı sıra podcast'ler, görsel varlıklar ve videolar gibi medyayı da içerir. Bu son bölüm - video - yükselişte olmaya devam ediyor. 2018 State of Inbound raporuna göre, pazarlamacıların% 45'i bu yıl boyunca YouTube'a, kendilerine sunulan diğer tüm pazarlama kanallarından daha fazla yatırım yapıyor.

Kanal Büyümesine Yönelik 30 Günlük Yol Haritası

1. Bir hedef anahtar kelime kullanarak video dosyanızı yeniden adlandırın.

Tıpkı yazılı içeriği optimize ederken yaptığınız gibi, ilk önce videonuzun odaklanmasını istediğiniz anahtar kelimeleri belirlemek için bir SEO aracı kullanacaksınız ( bu ipuçlarının altındaki popüler YouTube SEO araçlarına göz atabilir veya bu cümlenin önceki bölümlerinde söz konusu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. ). Bir anahtar kelime belirlendiğinde, onu YouTube'a yüklemeden önce koymanız gereken ilk yer video dosyanızdır. Neden? YouTube, hedef anahtar kelimenizle ne kadar alakalı olduğunu görmek için aslında videonuzu "izleyemez" ve aşağıdaki ipuçlarından öğreneceğiniz gibi, bu anahtar kelimeyi videonuzun görüntüleme sayfasına bir kez güvenle ekleyebileceğiniz çok fazla yer vardır. yayınlandı. Ancak YouTube , videonuzun dosya adını ve yüklendiğinde birlikte gelen tüm kodu okuyabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, "business_ad_003FINAL.mov" dosya adını (utanmayın ... hepimiz post prodüksiyon sırasında oradaydık) istediğiniz anahtar kelimeyle değiştirin. Örneğin, anahtar kelimeniz "ev boyama ipuçları" ise, videonuzun dosya adı "ev boyama ipuçları" ve ardından tercih ettiğiniz video dosyası türü (MOV, MP4 ve WMV) Youtube).

2. Anahtar kelimenizi doğal olarak video başlığına ekleyin.

Video ararken gözümüzün ilk ilgisini çeken şeylerden biri başlıktır. İzleyicinin videonuzu izlemek için tıklayıp tıklamayacağını genellikle belirleyen şey budur, bu nedenle başlık yalnızca ilgi çekici değil, aynı zamanda açık ve öz olmalıdır. Anahtar kelimeniz video başlığınızda büyük bir rol oynasa da, başlık izleyicinin aradığı şeyle yakından eşleşirse de yardımcı olur. Backlinko tarafından yapılan araştırma, başlıkta tam bir anahtar kelime eşleşmesi bulunan videoların, eşleşmeyenlere göre yalnızca küçük bir avantaja sahip olduğunu buldu. İşte bu bulguların doğrusal bir temsili:

Anahtar kelimenizi doğal olarak video başlığına ekleyin

Bu nedenle, "başlığınızda hedef anahtar kelimenizi kullanmak o terim için sıralama yapmanıza yardımcı olabilir " ancak rapor yazarı Brian Dean , "anahtar kelime açısından zengin video başlıkları ve sıralamalar arasındaki ilişki" her zaman güçlü değildir. Bununla birlikte, izleyicilere tam olarak ne göreceklerini söyleyen bir başlığa doğal olarak uyması koşuluyla, bu anahtar kelime için başlığınızı optimize etmek iyi bir fikirdir.

3. Video açıklamanızı optimize edin.

İlk önce ilk şeyler: Google'a göre , YouTube video açıklamaları için resmi karakter sınırı 1.000 karakterdir. Ve tüm bu alanı kullanmanın bir sakıncası olmasa da, izleyicinizin büyük olasılıkla bir makale okumak için değil, bir video izlemek için buraya geldiğini unutmayın. Daha uzun bir açıklama yazmayı seçerseniz, YouTube'un yalnızca ilk iki veya üç metin satırını görüntülediğini unutmayın - bu, yaklaşık 100 karakterdir. Bu noktadan sonra, izleyicilerin tam açıklamayı görmek için "daha fazla göster" i tıklaması gerekir. Bu nedenle, açıklamayı CTA'lar veya önemli bağlantılar gibi en önemli bilgilerle önden yüklemenizi öneririz. Videonun kendisini optimize etmeye gelince, özellikle onu ses seviyesi olmadan izlemek zorunda olanlar için videonun bir konuşma metnini eklemekten zarar gelmez. Bununla birlikte, Backlinko'nun araştırması, belirli bir anahtar kelime için optimize edilmiş açıklamalar ile o terim için sıralamalar arasında hiçbir korelasyon bulamadı .

Video açıklamanızı optimize edin

4. Videonuzu konunuzla ilgili popüler anahtar kelimelerle etiketleyin.

YouTube'un resmi İçerik Oluşturucu Akademisi , izleyicilere videonuzun ne hakkında olduğunu bildirmek için etiketlerin kullanılmasını önerir. Ancak sadece izleyicilerinizi bilgilendirmiyorsunuz, aynı zamanda YouTube'un kendisini de bilgilendiriyorsunuz. Dean, platformun "videonuzun içeriğini ve bağlamını anlamak için" etiketleri kullandığını açıklıyor. Bu şekilde YouTube, videonuzu benzer videolarla nasıl ilişkilendireceğinizi anlar ve bu da içeriğinizin erişimini genişletebilir. Ancak etiketlerinizi akıllıca seçin. Alakasız bir etiket kullanmayın, çünkü size daha fazla görüntüleme getireceğini düşünüyorsunuz - aslında, Google sizi bunun için cezalandırabilir . Açıklamanıza benzer şekilde, yaygın ve daha uzun kuyruklu olanların iyi bir karışımı da dahil olmak üzere en önemli anahtar kelimelerle yönlendirin ("nasıl yaparım?" Gibi bir soruyu yanıtlayanlarda olduğu gibi).

5. Videonuzu kategorilere ayırın.

Bir video yükledikten sonra, onu "Gelişmiş ayarlar" altında kategorize edebilirsiniz. Bir kategori seçmek, videonuzu YouTube'da benzer içerikle gruplandırmanın başka bir yoludur, böylece farklı oynatma listelerinde sona erer ve kitlenizle özdeşleşen daha fazla izleyiciye maruz kalır. Göründüğü kadar basit olmayabilir. Aslında, YouTube'un İçerik Oluşturucu Akademisi , pazarlamacıların her bir videonun hangi kategoriye ait olduğunu belirlemek için kapsamlı bir süreçten geçmelerini önermektedir. Kılavuz, aşağıdaki gibi soruları yanıtlayarak düşündüğünüz "her kategori için neyin işe yaradığını düşünmek" yararlıdır:

  • Kategorideki en iyi içerik oluşturucular kimler? Neleriyle tanınıyorlar ve neyi iyi yapıyorlar?
  • Belirli bir kategorideki benzer kanalların izleyicileri arasında herhangi bir kalıp var mı?
  • Benzer bir kategorideki videoların prodüksiyon değeri, uzunluk veya format gibi paylaşım nitelikleri var mı?

6. Videonuzun sonuç bağlantısı için özel bir küçük resim yükleyin.

Video küçük resminiz, görüntüleyenlerin video sonuçları listesinde gezinirken gördükleri ana resimdir. Videonun başlığının yanı sıra, bu küçük resim izleyiciye videonun içeriği hakkında bir sinyal gönderir, böylece videonuzun aldığı tıklama ve görüntüleme sayısını etkileyebilir. YouTube tarafından otomatik olarak oluşturulan küçük resim seçeneklerinden birini her zaman seçebilirsiniz, ancak özel bir küçük resim yüklemenizi önemle tavsiye ederiz. İçerik Oluşturucu Akademisi, " YouTube'daki en iyi performans gösteren videoların% 90'ının özel küçük resimlere sahip olduğunu" bildirerek, 1280x720 piksel (16: 9 oranını temsil eden) 2MB veya daha küçük .jpg olarak kaydedilen resimlerin kullanılmasını öneriyor. gif, .bmp veya .png dosyaları. Bu parametreleri izlerseniz, küçük resminizin birden çok görüntüleme platformunda eşit derecede yüksek kalitede görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

7. Altyazı ve kapalı altyazı eklemek için bir SRT Dosyası kullanın.

Burada tartıştığımız diğer metinlerin çoğu gibi, altyazılar ve altyazılar, önemli anahtar kelimeleri vurgulayarak YouTube arama optimizasyonunu artırabilir. Videonuza altyazı eklemek için, desteklenen bir metin konuşma metni veya zamanlanmış altyazı dosyası yüklemeniz gerekir. İlki için, videoyla otomatik olarak senkronize olması için bir videonun konuşma metnini doğrudan da girebilirsiniz. Altyazı eklemek benzer bir süreci takip eder, ancak görüntülenmesini istediğiniz metin miktarını sınırlayabilirsiniz. Her ikisi için de video yöneticinize gidin ve ardından "Video Yöneticisi" altındaki "Videolar" ı tıklayın. Altyazı eklemek istediğiniz videoyu bulun ve düzenle düğmesinin yanındaki açılır oku tıklayın. Ardından, "Altyazılar" ı seçin. Daha sonra nasıl altyazı eklemek istediğinizi seçebilirsiniz.

8. YouTube kanalınızın izleyiciliğini artırmak için Kartlar ve Bitiş Ekranları ekleyin.

Bir video izlerken, köşede ortasında "i" bulunan küçük beyaz, dairesel bir simge veya abone olmanızı isteyen yarı saydam bir metin çubuğu gördünüz mü? Bunlar, İçerik Oluşturucu Akademisi'nin "markanızı ve kanalınızdaki diğer videoları tanıtmak için ayarlayabileceğiniz, masaüstü ve mobil cihazlarda görünen önceden biçimlendirilmiş bildirimler" olarak tanımladığı Kartlardır . Tek bir videoya beş adede kadar kart ekleyebilirsiniz ve altı tür vardır:

  • İzleyicileri başka bir kanala yönlendiren kanal kartları.
  • ABD'deki kâr amacı gütmeyen kuruluşlar adına bağış toplamayı teşvik etmek için bağış kartları.
  • Görüntüleyenlerinizden video içeriğinizin oluşturulmasını desteklemelerini istemek için hayran bağışları.
  • İzleyicileri harici bir siteye, onaylı kitle fonlaması platformuna veya onaylı bir ürün satış platformuna yönlendiren bağlantı kartları.
  • Görüntüleyenlere soru soran ve yanıt için oy vermelerine olanak tanıyan anket kartları.
  • Bu türden diğer YouTube içeriğine bağlantı veren video veya oynatma listesi kartları.

Bitiş ekranları, kartlarla benzer bilgileri görüntüler, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, video bitene kadar görüntülenmezler ve doğaları gereği biraz daha görsel olarak ayrıntılıdırlar. Bitiş ekranlarını ne tür bir platform için tasarlamak istediğinize bağlı olarak ve YouTube tarafından izin verilen farklı içerik türlerine bağlı olarak bir dizi ayrıntılı talimat vardır. Google, söz konusu hususlar tümü için nasıl optimize ayrıntılarını ana hatlarıyla burada . YouTube'un izleyici deneyimini optimize etmeye çalışmak için her zaman bitiş ekranlarını test ettiğini, bu nedenle "sizin belirlediğiniz bitiş ekranınızın görünmeyebileceği" zamanlar olabilir. Kartları veya bitiş ekranlarını kullanmaya karar verirken bu faktörleri hesaba katın.

Bu faktörler biraz karmaşık ve zaman alıcı görünebilir, ancak unutmayın: İnsanların YouTube'u televizyonlarında izlemeye harcadıkları zaman yıldan yıla iki kattan fazla arttı . Orada keşfedilecek bir kitle var ve YouTube için optimize ettiğinizde keşfedilme şansınız artar. Şimdi, yukarıdaki SEO ipuçlarının çoğu, bir anahtar kelime belirlemenize ve videonuzu doğru şekilde tanıtmanıza dayanmaktadır. Ve bu ipuçlarının hepsi tek başına YouTube üzerinden gerçekleştirilemez. Videografi paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için, videonuzu arama için optimize etmek üzere aşağıdaki araçlardan bazılarını göz önünde bulundurun.

YouTube SEO Araçları

1. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

Ahrefs, bir web sitesinin sıralamasını izlemenize, her bir anahtar kelimeden alacağınız organik trafiği tahmin etmenize ve yeni içerik oluşturmak isteyebileceğiniz anahtar kelimeleri araştırmanıza olanak tanıyan kapsamlı bir SEO platformudur. Ahrefs'in popüler özelliklerinden biri, ilgilendiğiniz bir anahtar kelimeyle ilgili çok sayıda ayrıntıya bakmanıza olanak sağlayan Anahtar Kelime Gezgini'dir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, anahtar kelime sonuçlarınızı YouTube dahil arama motoruna göre filtreleyebilirsiniz. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini size bir anahtar kelimenin aylık arama hacmini, o anahtar kelime için video sıralamasında kaç tıklama aldığını, ilgili anahtar kelimeleri ve daha fazlasını verir.

2. Canva

Canva

Canva'yı her türden kart, fotoğraf, logo ve daha fazlasını oluşturmak için bir tasarım şablonu olarak biliyor olabilirsiniz. Bu popüler ürünün yalnızca YouTube videoları için bir Küçük Resim Oluşturucuya sahip olması da öyle olur. Yukarıdaki ipuçlarında belirtildiği gibi, küçük resimler, içeriğinizi YouTube arama sonuçlarında tanıtmak ve kullanıcıları videonuzu tıklamaya ikna etmek için çok önemlidir. Canva'nın Küçük Resim Oluşturucusunu kullanarak, videonuz için mükemmel önizleme görüntüsünü 1280 x 720 pikselde (YouTube'un gerektirdiği küçük resim boyutlarında) oluşturabilirsiniz.

3. HubSpot İçerik Stratejisi

HubSpot İçerik Stratejisi

Burada HubSpot'ta geliştirilen içerik stratejisi aracımız, içerik oluşturacağınız popüler anahtar kelimeleri bulmanızı ve ardından bu anahtar kelimeleri - "konu kümeleri" olarak adlandırdığımız gruplar halinde düzenlemenizi sağlar. İçeriğinizi konu kümelerine ayırarak, hangi içerik parçalarının birbiriyle ilişkili olduğunu, ne tür içerik planladığınızı ve daha önce ne oluşturduğunuzu denetleyebilirsiniz. HubSpot'ta keşfettiğiniz anahtar kelimeler popülerliklerini standart bir Google aramasında yansıtırken, bu konuların çoğu Google'ın arama motoru sonuç sayfalarında da videolar üretecektir. Bu gibi durumlarda, size hem de blogu var konu kümeleri oluşturabilir ve onlara ait YouTube içeriği. İçeriğinizi kümelemek - ve videolardan blog gönderilerine ve tersi - bağlantı kurmak size Google ve YouTube gözünde daha fazla yetki verirken, konunuzu arayan insanlardan gelen trafiği yakalamak için size daha fazla yol sunar.

4. vidIQ Vizyonu

vidIQ Vizyonu

Bu, Chrome'un web mağazasında yukarıdaki bağlantıda bulunan ve belirli YouTube videolarının nasıl ve neden bu kadar iyi performans gösterdiğini analiz etmenize yardımcı olan bir Chrome uzantısıdır. Bu, bir videonun optimize edildiği etiketleri, ortalama izlenme süresini ve hatta o videonun ne kadar hızlı trafik kazandığını içerir. VidIQ aracı daha sonra YouTube'da zaten gördüğünüz sonuçlardan daha iyi performans gösteren (veya daha iyi performans gösteren) içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz bir SEO "puanı" sağlar.

5. TubeBuddy

TubeBuddy

TubeBuddy, YouTube içeriğinizin üretimini, optimizasyonunu ve tanıtımını yönetmenize yardımcı olan hepsi bir arada bir video platformudur. Özellikleri, otomatik bir dil çevirmeni (İngilizce olmayan anahtar kelimeler için sıralama yapmanıza yardımcı olur), bir anahtar kelime gezgini, etiket önerileri, yayınlanan videolarınız için bir sıralama izleyici ve daha fazlasını içerir.

6. Cyfe

Cyfe

Cyfe, diğer şeylerin yanı sıra bir web analizi platformu sunan büyük bir yazılım paketidir. Bu platformda, içerik sahibi olduğunuz her web sitesi mülkünde sayfa performansını (YouTube dahil) ve her sayfanın trafiğinin nereden geldiğini izleyebilirsiniz. Trafik analizine ek olarak, Cyfe size hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınızı ve hangilerinin çeşitli arama motorlarında en popüler olduğunu gösterebilir. Google Analytics veya Moz'a çok benziyor, değil mi? Bunun nedeni, Cyfe'nin bu iki araçtan ve daha fazlasından elde edilen verilere sahip olmasıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle