GNS Network

Dijital Pazarlama Raporu Neleri İçermelidir?

Dijital Pazarlama Raporu Neleri İçermelidir

Elde ettiğimiz sonuçları analiz etmek, gerçekleştirdiğimiz herhangi bir pazarlama kampanyası veya eylemi için son adımdır. Çabalarımızın ulaştığı erişim konusunda bize fikir vermesi ve her şeyden önce başlangıçta belirlediğimiz hedeflere ulaşıp ulaşmadıkları düşünüldüğünde en kritik olanlardan biridir. Tüm bu bilgileri müşteriyle paylaşmalıyız ve bunu yapmak için genellikle bir dizi gereksinimi karşılaması ve yararlı olması için bir yapıyı izlemesi gereken bir performans raporu oluştururuz .

Dijital pazarlama performans raporu için temel gereksinimler

Bir pazarlama raporu oluştururken , önemli olan "ne" değil, aynı zamanda "nasıl" dır. Başka bir deyişle, anahtarlar, belgeyi nasıl sunduğumuz, eklediğimiz bilgiler ve onu okuyan kişinin onu yorumlayıp yararlı bulabilmesi için onu nasıl yapılandırdığımızdır. Bu nedenle, analiz etmek istediğimiz kampanyayla ilgili verileri veya bilgileri çıkarmaya başlamadan önce, daha sonra çalışmanızı temel alacağınız yapı olarak hizmet verecek bir şablon oluşturmanız çok önemlidir. Bu aşamada, aşağıdaki ipuçlarını dikkate almanız çok önemlidir:

1. Hedefleriniz her şeydir

Her pazarlama kampanyasının veya eyleminin bir amacı ve bununla birlikte bir dizi ölçülebilir hedefi vardır: web sitesi ziyaretleri, olası satış yaratma, satış vb. Bir kampanyanın başarısı veya başarısızlığı bu hedeflere göre ölçülecektir . Bunlar raporun itici gücü olmalıdır. Her veri parçasını analiz edin ve her zaman belirttiğiniz hedefle karşılaştırın.

2. Daha azı daha fazladır: yalnızca kritik bilgileri dahil edin

Bu belgenin amacının, onu okuyan kişinin, kampanyanın veya eylemin nasıl yürütüldüğüne dair bir fikir edinmesi olduğunu unutmayın. Muhtemelen bu kişinin çok az zamanı vardır ve rapor, kampanya hakkında bilmeleri gereken her şeyi hızlı ve kolay bir şekilde iletmelidir . Yalnızca temel ayrıntıları ekleyin ve isterseniz eklere ikincil bilgileri ekleyin.

3. Bir resim 1.000 parçadan fazla veriye bedeldir

Raporun verimli olmasını sağlamak için en önemli bilgileri seçmenin yanı sıra, nasıl yapılacağını bilmeniz çok önemlidir ve bunlar tek bir bakışta anlaşılabilir. Mümkün olduğunda kampanyanın verilerini göstermek için çubuk grafikler veya tablolar gibi kaynakları kullanın .

4. Tüm kitleler için performans raporları

İyi bir performans raporu, sadece pazarlama ekibi için değil, herkes için anlaşılabilir bir rapordur. İster doğrudan ekipten biri, ister satış ekibi veya CEO gibi projeyle günlük teması olmayan biri olsun, açık bir yönetici belgesinin herkes tarafından yorumlanabilmesi kritik önem taşır .  

Bir dijital pazarlama kampanyası performans raporu neleri içermelidir?

Her dijital pazarlama uzmanının kendi tarzı olsa da, gerçek şu ki, müşterinin kampanyanın işe yarayıp yaramadığını anlatma zamanı geldiğinde bilmesi gereken bilgiler gibi ortak noktaları vardır. Bunu hesaba katarak, verileri önem derecelerine göre sıralayın, böylece ilk birkaç sayfada okuyucu kafasındaki soruya cevap verebilir: Kampanya nasıl gitti? İdeal yapımız ve raporlarımızda kullanma eğiliminde olduğumuz yapı şu şekildedir:

1. Genel kampanya sonuçları

Müşteri, kampanya performans raporunu aldığında, genellikle nasıl gittiğini merak ediyor. Bu nedenle, bu bizim başlangıç ​​noktamız olmalı. Raporun en can alıcı kısmı bu olduğu için ilk sırada yer almalı. Raporu okuyan kişinin , maksimum olarak ilk dört veya beş slaytta kampanyanın nasıl gittiğini netleştirdiğinden emin olun . Kampanyanın hedeflerini ve elde ettiğimiz sonuçları içeren bir özet sunmayı içerir, böylece müşteri sadece bir bakışta sorularını cevaplayabilir. Ayrıca, müşteriye o kampanyayla belirledikleri hedefleri hatırlatmak için bu zamandan yararlanın. Ayrıca, onlara SMART hedefleri olması gerektiğini hatırlatmak da önemlidir: spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı.  

2. Kanala göre sonuçlar

Günümüzde sosyal medyayı, web sitelerini, Ücretli Medyayı ve daha fazlasını kullandığımız çok kanallı eylemler gerçekleştirmek gelenekseldir. Müşterinin, kampanyanın veya eylemin başında belirlenen hedeflere ulaşmada her kanalın ne ölçüde katkıda bulunduğunu bilmesi ilginçtir. Bunu ilgi çekici bulursanız, bu bilgiyi raporun başına ekleyebilirsiniz. Kanala ve ilgili verilere göre döküm içeren bir tablo yeterli olacaktır.  

3. Gerçekleştirilen eylemler

Müşteri yürüttüğünüz kampanyaya aşinadır, bu nedenle bu anlamda çok fazla ayrıntıya girmenize gerek yoktur. Hafızasını yenilemek için gerçekleştirdiğiniz farklı eylemleri listelemek için madde işaretleri kullanın, hepsi bu. Arzu ederseniz, daha şeffaf hale getirirse, kanala veya alanlara göre ayırabilirsiniz: SEO, web, tasarım, sosyal medya vb.

4. SEO / SEM

Kampanya SEO / SEM eylemleri içeriyorsa, elde ettiğiniz sonuçları nihai rapora dahil etmenizi öneririz. Hedeflerin mevcut olmasını ve bu kanalların aldığımız sonuçlarda nasıl bir rol oynadığını açıklamayı unutmayın.  

5. Ücretli Medya Trafiği

Aynı şekilde, Ücretli Medya kampanyaları (Google Reklamları, Facebook Reklamları vb.) Yürüttüysek, elde ettiğimiz sonuçları hedeflerimiz açısından dahil etmeliyiz. Ana KPI'ları (temel performans göstergeleri) dahil edin ve geri kalanını bir eke veya bununla bağlantılı belirli bir rapora koyun.

6. Sonuçlar

Göz önünde bulundurulan hedefler ile birlikte özet bir biçimde kampanyanın kısa bir değerlendirmesini yapın . Üç veya dört temel yönü vurgulamak için madde işaretleri kullanın.

7. Öneriler

Sonuçlarınızı yazdığınız gibi , bu kampanyadan aldığınız sonuçlara dayanarak dört veya beş sonuç çıkarın. Örneğin, gelecekteki eylemler için dikkate alınması gereken dersler olabilirler.

8. Sonraki Adımlar

Daha kısaca, sonraki adımları listeleyin. Bunların, bir pazarlama kampanyası veya eylemi başlattıktan sonra bir performans raporu geliştirmeye yönelik genel öneriler olduğunu unutmayın . Bununla birlikte, bu şablonu müşterinizin ihtiyaçlarına veya gerçekleştirdiğiniz eylemin ihtiyaçlarına uyarlamanız çok önemlidir. Bu raporun anahtarı yararlı olmasıdır ve bu anlamda, onu yürütmenin birçok yolu olabilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle