GNS Network

Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital Pazarlama Terimleri

İşte burada, bilinmesi gereken pazarlama terimlerinin kesin listesi var. İster pazarlamada yeni olun, ister sadece bazı terminolojileri tazelemeniz gerekiyorsa, bu gönderi en önemli pazarlama terimlerini paylaşacaktır. Dijital pazarlama endüstrisinde yeniyseniz, bazı dijital pazarlamacıların kullandığı endüstri jargonunun kafa karıştırıcı olabileceğini ve bazen ne hakkında konuştuklarını bilmeyebilirsiniz. Bu yüzden bu makaleyi bir araya getirdik. Bilmeniz gereken yüzlerce yaygın dijital pazarlama terimi var, ancak bunlar anlamaya başlamanız gerekenler.

A / B Testi (veya Bölünmüş Test)

A / B testi, e-bültenlerde, e-posta konu satırlarında, sosyal reklamlarda, harekete geçirici mesajlarda ve açılış sayfası metninde kullanılır. Bölünmüş test olarak da bilinen A / B testi, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için bir açılış sayfasının iki sürümünün ziyaretçilere gösterilmesidir. Aralarındaki fark, düğme rengi kadar küçük veya kopyadaki değişiklik kadar büyük olabilir. A / B testi yapmanın ana nedeni, hangi sürümün (bir açılış sayfası, CTA, vb.) Aradığınız sonuçları size verme şansının daha yüksek olduğunu bilmektir.

Analitik

Analytics verileri, web sitelerinin yanı sıra sosyal medya ve e-posta kampanyalarında kullanılır. Herhangi bir çevrimiçi kampanyanın performansını incelerken veya izlerken, analizler anlamlı veriler sağlar. Web sitesi analizi, web sitesi ziyaretçileri, sitede geçirilen süre, görüntülenen sayfalar, demografik bilgiler ve çok daha fazlası gibi veriler sağlar.

B2B (İşletmeler Arası)

B2B terimi oldukça basittir ve iki işletme arasında bir ürün veya hizmet satarken yürütülen bir işi tanımlar.

B2C (İşletmeden Tüketiciye)

Doğrudan tüketicilere satış yapan bir işletme, B2C olarak tanımlanır. Ürünlerini baştan sona, geliştirmeden son satışa kadar kontrol ediyorlar. GAP'ta yeni bir çift haki almaya gittiğinizde, bunlar bir B2C işine mükemmel bir örnektir.

Kayıp oranı

Müşteri kaybetme oranınız, belirli bir zaman aralığında kaybettiğiniz müşteri miktarıdır. Nisan ayına 100 müşteriyle başlar ve 95 ile biterseniz, kayıp oranınız% 5 olur. Bu, yenilemeye dayalı (üyelik) işletmeler için çok önemli bir rakamdır.

Kapalı Döngü Pazarlama

Kapalı döngü pazarlama, satış ekibiniz pazarlama ekibine aldıkları potansiyel müşterilere ne olduğu hakkında rapor verdiğinde gerçekleşir. Pazarlama, daha sonra, satış ekibi tarafından dönüştürülebilme yeteneklerine dayanarak, müşteri adaylarının kaynaklarının hangisine odaklanılması gerektiğini belirleyebilir.

Tıklama Oranı (TO)

Tıklama oranı, bir web sitesi sayfasında e-postayı, sosyal reklamı veya harekete geçirici mesajı (CTA) gören toplam kişi sayısından bir bağlantıyı tıklayan kişi sayısıdır. Örneğin: Bir blog gönderisinde bir CTA'mız olduğunu ve CTA'nın 900 benzersiz kişi tarafından görüldüğünü ancak yalnızca 45 kişinin CTA'yı tıkladığını varsayalım. Bu, tıklama oranının% 5 olduğu anlamına gelir.

Dönüşüm Yolu

Bir dönüşüm yolu, web sitesini veya sosyal ziyaretçileri, onları potansiyel müşteriye dönüştüren bir yola taşımak için ayarlanmış bir dizi etkinliktir. Bir web sitesindeki dönüşüm yolu, harekete geçirici mesaj> kayıt formu içeren açılış sayfası> teşekkür sayfası> teşekkür e-postasından oluşur. Bir dönüşüm yolunda, ziyaretçiye iletişim bilgileri karşılığında bir şey vaat edilir. Bu bir e-kitap, danışma, teknik inceleme, vb. Olabilir. Kurşun mıknatıs, potansiyel müşterilerin size iletişim bilgilerini sağlayacak kadar değerli bulduğu bir şey olmalıdır.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı, web sitenizde veya sosyal medya reklamlarınızda istenen işlemi yapan kişilerin yüzdesidir. Bir dönüşüm oranı sadece müşteri olmayanları müşteriye dönüştürmek anlamına gelmez. Ayrıca, bir web sitesi ziyaretçisini bir potansiyel müşteriye veya pazarlama nitelikli bir potansiyel müşteriye (MQL) satış nitelikli bir potansiyel müşteriye (SQL) dönüştürmeyi de içerebilir. Örneğin: Yaklaşan bir web semineri için yayınlanan bir Facebook reklamınız var ve 10.000 kişi bu reklamı görüyor, ancak web seminerine yalnızca 1.300 kaydolmuş. Reklam,% 13'lük bir dönüşüm oranıyla sonuçlandı.

Müşteri Edinme Maliyeti

Müşteri edinme maliyeti, bir kişiyi müşteriye dönüştürmek için gereken para miktarıdır. Bu rakam esas olarak pazarlama maliyetlerine odaklanmaktadır. Bu sayısal değer belirlendiğinde firmalar, istenilen sayıda müşteri üretebilmek için ne kadar harcama yapmaları gerektiğini öngörebilirler.

Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLTV)

Müşteri yaşam boyu değeri, bir müşterinin müşteriniz olarak yaşamları boyunca ne kadar gelir getireceğinin bir tahminidir. Bu ölçü, bir şirketin yeni bir müşteri elde etmek için ne kadar harcaması gerektiğini veya harcayabileceğini belirlemek için kullanılır.

Sayfa Dışı Optimizasyon

Sayfa dışı optimizasyon, gerçek web sitenizi içermeyen organik arama sıralamanızı iyileştirmek için yapabileceğiniz her şeydir. Bu, yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmak ve maruz kalmanızı daha da artırmak için yapabileceğiniz her şeyi içerir.

Sayfa İçi Optimizasyon

Sayfa içi optimizasyon, organik arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizde gerçekleştirdiğiniz eylemleri içerir ve meta etiketlerini iyileştirmeyi veya web sitesi içeriğinizi optimize etmeyi içerebilir.

Organik Trafik

Bu, sitenizin ücretsiz arama sonuçlarından aldığı trafiktir, dolayısıyla organik kabul edilir. Bu, SEO ve içerik pazarlamasının ana hedeflerinden biridir çünkü uzun vadeli büyüme için güçlü bir platform sağlar.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle