GNS Network

Dijital Pazarlama Türleri

Dijital Pazarlama Türleri

Modern pazarlama, bir pazarlama kampanyasının kapsamlı performansını analiz etmek ve gelecekteki stratejilere ve karar almaya rehberlik etmeye yardımcı olmak için teknolojiye dayanır. Bir dijital pazarlama platformunu tanımlamanın en iyi yolu, onu iki kısma ayırmaktır: dijital pazarlama ve dijital iş platformları. İkisinin nasıl ilişkili olduğuna bir göz atalım:

Dijital Pazarlama nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, dijital pazarlama, cep telefonları, ev bilgisayarları veya Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi bağlı cihazlar aracılığıyla çevrimiçi medyayı ve interneti kullanan herhangi bir pazarlama girişimini ifade eder. Yaygın dijital pazarlama girişimleri, bir marka mesajının arama motorları, sosyal medya, uygulamalar, e-posta ve web siteleri aracılığıyla dağıtılmasına odaklanır. Günümüzde, dijital pazarlama genellikle bir müşteriye, satış hunisinde ilerledikçe, birden çok kanalda giderek artan şekilde dönüşüm odaklı mesajlarla ulaşmaya odaklanmaktadır. İdeal olarak, pazarlama ekipleri bu mesajların / kanalların her birinin nihai hedeflerine ulaşmada oynadıkları rolü izleyebileceklerdir. 

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama yükselişte - 2019'da ilk kez geleneksel pazarlamaya yapılan harcamaları geride bırakıyor. Bunun nedeni, tüketicilerin çevrimiçi kanallarda giderek daha fazla var olmasıdır. Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojik gelişmeler sayesinde, pazarlamacılar tüketicilere tam da doğru anda dijital cihazlarda ulaşmak için gereken pazarlama teknolojisine daha iyi bir şekilde sahip oluyor . Bu, önceden planlanması ve yerleştirilmesi gereken geleneksel pazarlama yöntemlerine zıttır. Aşağıdakileri göz önünde bulundur: 

  • Dünyada 7,7 milyar insan var ve 4,4 milyar insan internet kullanıyor
  • Tüketicilerin yaklaşık yüzde 30'u mağazaya gitmek yerine markalarla sosyal kanallar aracılığıyla etkileşime girmeyi tercih ediyor.

Rekabetçi olmak için kuruluşların dijital kanallarda ve cihazlarda mevcut olması gerekir. Ancak bu, çevrimdışı kanalların tamamen göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Tüketici taleplerini karşılamanın en iyi yolu, çevrimdışı ve dijital unsurları birleştiren çok kanallı bir mevcudiyettir .

Dijital pazarlama Platformu nedir?

Gartner notları modern iş bağlamında, platformlar çoklu iş veya teknoloji yetenekleri sağlayan araçlardır. Sosyal medya güncellemelerini tek başına planlamak için tek bir araç gibi, tek bir iş ihtiyacındaki belirli işlevleri ele alan araçlar varken, platformlar bu ihtiyaçlar genelinde birden fazla işlevi destekler. Platformlar tipik olarak API'ler, entegrasyonlar ve diğer uygulamalar veya veri kaynakları ile ortaklıklar ile daha kapsamlı bir işlev kümesi sağlar. Şimdi, ilk soruyu tekrar gözden geçirelim. Dijital pazarlama platformu nedir? Dijital pazarlama platformu, internet üzerinden pazarlama alanında çeşitli işlevleri destekleyen bir çözümdür. Gartner'a göre , bir platform olarak sınıflandırmanın, çözümün dijital pazarlamanın her bileşenini desteklediğini iddia edemeyeceğini, bunun yerine medya satın alma , performans ölçümü ve optimizasyonu ve marka takibi gibi işlevleri kapsayacağını belirtmek önemlidir . Ancak SEO, sosyal medya gibi diğer pazarlama çabalarını kapsamayabilir.

7 Dijital Pazarlama Türü

Tüketicilerle çevrimiçi bağlantı kurmanın birçok yolu vardır. Aşağıda, potansiyel müşteriler ve müşterilerle etkileşim kurmanın birkaç yolu vardır:

1. Sosyal Medya Pazarlama Platformları 

Günümüz tüketicileri Instagram, Facebook, LinkedIn ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarına büyük ölçüde güveniyor. Bu nedenle, markaların hesaplar arasında aktif olması çok önemlidir. Şu istatistikleri göz önünde bulundurun: 

  • Ortalama olarak kullanıcıların yaklaşık 8 sosyal medya hesabı vardır .
  • Günde kişi başı sosyal olarak ortalama 2 saat 22 dakika harcanıyor.
  • Telefonu olan 5,11 milyar kişiden 3,26 milyarı onu kullanarak sosyal medyaya erişiyor.
  • İnsanlar uyanma zamanlarının yaklaşık 1 / 7'sini sosyal platformlarda geçiriyor.

Sosyal medya platformları, pazarlamacıların potansiyel müşterilerine sayısız yolla ulaşmalarına olanak tanır. İlk olarak, pazarlama ekipleri bu kanalları ücretli reklamları ve sponsorlu içeriği dağıtmak için kullanabilir. Her platformun, pazarlama ekiplerinin ücretli reklam kampanyaları oluşturması ve kullanıcıları segmentlere ayırması için bir yolu vardır, böylece bu reklamlar hedef kitle üyelerinin feed'lerinde görünür . Her platform farklı olsa da, çoğu pazarlama ekiplerinin konuma , iş unvanına, ilgi alanlarına, yaşa vb. Göre reklam yerleştirmesine izin veren yeteneklere sahiptir .

2. Etkileyici Pazarlama

Hedef kitlelere ulaşmak için dijital kanalları kullanmanın bir başka etkili yolu da etkileyici pazarlamadır. Markalar, benzer değerleri paylaşan ünlüler, siteler veya kendi alanlarında uzman olarak kabul edilen diğer kişilerle ortaklık kurabilir. Marka daha sonra bu influencer'ların takipçilerine markalı içerik ve tekliflerle ulaşabilir. Pek çok pazarlamacı, influencer pazarlama ile başarıya ulaştı ve 10 kişiden 9'u , kullandıkları diğer kanallarla aynı veya onlardan daha iyi olduğunu belirtti. Ek olarak, her 2 kadından 1'i bir etkileyicinin tavsiyesine göre satın alma kararına dayanıyor. İşte influencer pazarlamasına bir örnek: GoPro, takipçileri birçok outdoor meraklısı olan Colorado merkezli bu influencer Loki ile ortaklık kurdu. Bu, benzer fikirlere sahip, güvenilir bir kaynaktan gelen bir tavsiye ile ürünlerini hedef kitlelerinin önüne koydu.

3. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama kampanyaları, kuruluşların potansiyel müşteriler ve müşterilerle bağlantıda kalmasına, onlara özelleştirilmiş haber bültenleri veya geçmiş alışveriş geçmişine veya marka etkileşimlerine dayalı teklifler göndermelerine olanak tanır. Bir kişi, markalı temas noktalarınızdan birkaçıyla etkileşime girdiyse - düşündükleri öğelerin yüzde 10'u için bir e-posta teklifi veya ücretsiz kargo gibi - sonuçta bir dönüşümü sağlayan şey olabilir.  Tüketicilerin yaklaşık% 60'ı , e-postanın satın alma kararlarında rol oynadığını söylüyor. Ayrıca, işlem e-postalarının aboneler tarafından açılması daha olasıdır .

4. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, pazarlama ekiplerinin kullanıcılarının sorularını yanıtlarken proaktif olmalarına olanak tanır. Pazarlama ekipleri, alıcının yolculuğunun üç aşaması boyunca soruları yanıtlamak veya tüketicilere bağlam sağlamak için içerik, video ve diğer varlıkları oluşturur:

  • Farkındalık aşaması : Alıcı, ihtiyaçları olduğunu fark eder 
  • Değerlendirme aşaması : Alıcı, bu ihtiyacı karşılamak için bir eylem planı belirler 
  • Karar aşaması : Alıcı, ihtiyacı karşılamak için satın alacağı bir ürün / hizmete karar verir.

Örneğin, bir tüketici spor salonunda giymek için yeni ayakkabılara ihtiyaç duyduğunu fark edebilir. Bir spor giyim şirketinin pazarlama ekibi, kuvvet antrenmanına odaklanırsanız ihtiyacınız olan şeylerin aksine, bir koşu ayakkabısından hangi özelliklere ihtiyacınız olduğuna dair bir parça üretebilir. Alıcı, bu içeriğe bakarak, bu kriterleri karşılayan bir çift koşu ayakkabısına ihtiyaç duyduğunu belirler. Başka bir içerik parçası, en popüler koşu ayakkabılarını ve fiyat noktalarını gösterebilir. Bu faktörler konusunda eğitildikten sonra karar verirler. Markanız tarafından sunulan rehberlik muhtemelen onların sizden satın almasıyla sonuçlanacaktır. İçerik pazarlaması genellikle diğer pazarlama biçimlerinden daha ucuzdur ve yaklaşık 3 kat daha fazla müşteri adayı üretir .

5. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Pazarlaması

Arama motoru optimizasyonu genellikle içerik pazarlamasıyla birlikte ilerler. Yukarıdaki örnekteki müşteri hangi spor ayakkabılarını satın alacağı konusunda araştırma yaparken, muhtemelen Google'da görünen ilk üç sonuçtan birini tıklayacaktır. Bunu akılda tutarak, spor ayakkabılarının pazarlama ekibi makalelerinin bu en iyi sonuçlarda görünmesini sağlamak istiyor. Bu, içeriği kullanıcı deneyimi için optimize ederek ve arama motoru tarayıcılarının bu içeriği kolayca bulmasını ve dizine eklemesini sağlamak için teknik öğelerin yerinde olmasını sağlayarak yapılır.

6. Tıklama başına ödeme (PPC)

Tıklama başına ödeme, pazarlama ekiplerinin esasen web sitelerine trafik satın almalarına olanak tanıyan bir ücretli reklamcılık biçimidir. Pazarlamacılar, Google ve Microsoft Bing gibi web sitelerine veya arama motorlarına reklam yerleştirir ve reklam her tıklandığında bir ücret öder. Bu reklamlar genellikle arama sonuçları sayfasının üst kısmında görünür ve genellikle belirli anahtar kelimelere yönelik tekliflerle belirlenirken, web sitelerindeki banner reklamlar genellikle belirli fiyatlara sahiptir.  

7. Bağlı Şirket Pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması, tavsiye programlarına benzer, kendi çabalarıyla ilişkilendirilebilecek her satıştan bir komisyon karşılığında ürününüzü tanıttıkları anlaşmaya göre dışarıdaki kişiler veya şirketlerle çalışmayı içerir. Bu, maliyetleri düşürmenin ve promosyonun ağır kaldırmasının bir kısmını dış kaynak olarak kullanmanın bir yoludur, ancak markanızın itibarını başka birinin eline bırakıyorsunuz , bu nedenle bu tür pazarlama genellikle daha kapsamlı izleme ve izleme gerektirir. Bağlı kuruluş pazarlamasına bir örnek, bir podcast veya radyo programında yayınlanan bir reklamın, dinleyicilerin ürünü satın alırken kullanmaları için bir indirim kodu sunması olabilir. Örneğin müşteri, satın alma işlemlerinde% 30 indirim alabilir ve karşılığında gösteri, kod kullanılarak yapılan her satın alma işleminin küçük bir yüzdesini alır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle