Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Farklı beceriler geliştireceğiniz, karmaşık pazarlama kampanyalarını birden çok kanalda yöneteceğiniz ve kendinizi bir pazarlama liderliği rolüne hazırlayacağınız bir dijital pazarlama rolü arıyorsanız, dijital pazarlama uzmanı olmayı düşünmelisiniz. Kuruluşlar bu rol için işe aldıklarında, birden çok pazarlama kanalında (organik arama, ücretli arama ve görüntülü reklamcılık , e-posta ve sosyal medya) çevrimiçi pazarlama kampanyaları tasarlayabilen, yürütebilen ve yönetebilen dijital pazarlama uzmanları arıyorlar . İçerik pazarlaması , dijital halkla ilişkiler ve etkileyici pazarlama da 2020’de dijital pazarlama uzmanları için en önemli beceriler arasında yer alıyor.

Pazarlama ajansları tamamlayıcı becerilere sahip kanal uzmanlarını işe alma eğilimindeyken, çoğu dijital pazarlama uzmanı işi, yeni işe alınanların geniş bir çevrimiçi pazarlama becerileri ve bilgisi göstermesinin beklendiği şirket içi pozisyonlardır. Bu, dijital pazarlama uzmanı işlerini özellikle zorlu hale getirir, ancak gelecekte işin ilerlemesine yol açabilecek büyüme ve bilgi edinme için de büyük bir potansiyel vardır. Dijital pazarlama uzmanı olmanın zorluğundan heyecan duyuyorsanız, başlamanıza yardımcı olmak için bu kaynağı bir araya getirdik. 2020’de dijital pazarlama uzmanlarının her gün neler yaptığını, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları en önemli becerileri ve dijital pazarlama uzmanı olmanın en hızlı yolunu öğreneceksiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

Dijital Pazarlama Kampanyaları Oluşturun ve Yürütün

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, kuruluşunuz için dijital strateji geliştirecek ve uygulayacaksınız. Birden çok kanal ve platformda dijital pazarlama kampanyaları planlamak, oluşturmak ve uygulamaktan sorumlu olacaksınız. Şirketiniz, markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında farkındalığı artırmak için organik arama kampanyalarını, ücretli reklamları, e-posta pazarlamasını, sosyal medyayı ve diğer kanalları kullanacaksınız.

Reklam Metin Yazarlığı ve İçerik Oluşturma

Bazı dijital pazarlama uzmanları yazarlarla çalışabilir veya serbest yazarları işe almak için bir bütçeye erişebilir, ancak çoğunlukla, dijital pazarlama uzmanlarının çevrimiçi pazarlama kampanyalarını desteklemek için reklam metin yazarlığı ve içerik oluşturma gerçekleştirmesi beklenir. Bu, Dijital PR kampanyaları için konuk gönderileri yazmayı, organik arama için makaleler ve diğer kaynakları oluşturmayı ve hatta kapılı içerik oyunları için e-Kitaplar yazmayı içerir, Dijital pazarlama uzmanlarının başarılı olmak için mükemmel ikna edici yazma becerilerine ve verimli bir içerik oluşturma sürecine sahip olması gerekir.

Dijital Kampanyalar için Görsel Varlıklar Geliştirin

Bazı dijital pazarlama uzmanları, pazarlama kampanyalarını görsel varlıklar oluşturarak destekleyen grafik tasarımcılarla birlikte çalışır, ancak çoğunun bu işi kendilerinin yapması beklenir. En iyi dijital pazarlama uzmanları, Adobe Illustrator gibi gelişmiş grafik araçları bilgisine sahiptir ve bunları görüntülü reklamcılık, e-posta pazarlama kampanyaları veya infografik pazarlama için varlıklar geliştirmek için kullanabilir.

Web Sitelerini Yönetin ve İçerik Yayınlayın

Dijital pazarlama uzmanları, kuruluşlarının web sitelerini yönetir ve pazarlama kampanyalarını desteklemek için içerik yayınlar.  Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, şirketinizin içerik yönetim sistemini anlamanız ve HTML veya CSS kodunu değiştirerek teknik web sitesi optimizasyonları gerçekleştirebilmeniz gerekir .

Pazarlama Kampanyalarını İzleyin ve Optimize Edin

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, pazarlama kampanyalarınızın performansını izlemeniz ve zaman içinde optimize etmeniz beklenecektir. Web trafiğinizin nasıl oluşturulduğunu anlamak ve marka bilinirliği oluşturmak veya dönüşümleri artırmak gibi iş hedeflerini ilerletmek için en iyi fırsatları belirlemek için Google Analytics gibi veri analizi yazılım araçlarını kullanacaksınız. Açılış sayfalarının performansını iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak için görsel tasarım becerilerini dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) yazılımıyla birlikte kullanacaksınız.

Sonuçları Liderliğe İletin

Şirket içi bir roldeki bir dijital pazarlama uzmanı olarak, muhtemelen kuruluşunuzdaki bir Pazarlama Müdürüne veya Pazarlama Direktörüne rapor veriyor olacaksınız. Çalışmanızın sonuçlarını göstermek için raporlar, gösterge tabloları veya sunumlar hazırlamanız gerekecektir. Kampanya sonuçlarını analiz etmeniz ve dijital kanallardan pozitif bir yatırım getirisi göstermeniz gerekecek. Toplam dönüşümler, oluşturulan toplam müşteri adayları veya etkileşim sayısı gibi belirli KPI hedeflerini karşılamaktan sorumlu olabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanları İçin Sahip Olması Gereken 10 Beceri

Dijital pazarlama uzmanları, birden çok kanalda dijital pazarlama kampanyaları planlar, pazarlama girişimlerini desteklemek için yazılı ve görsel içerik oluşturup yayınlar, performansı artırmak için pazarlama hunilerini optimize eder ve sonuçlarını şirket liderlerine iletir. Aşağıda listelenen on beceri, 2020’de başarılı bir dijital pazarlama uzmanı için en önemli teknik yetkinlikleri kapsar.

Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak, geniş bir beceri seti geliştirmenizi gerektirecektir, ancak bu süreçte dijital pazarlama hakkında büyük miktarda bilgi edinecek ve kendinizi gelecekte bir Dijital Pazarlama Yöneticisi veya Pazarlama Direktörü rolüne hazırlayacaksınız.

Dijital Pazarlama Beceri Setinizi Genişletin

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, başarılı olmak için çok geniş bir teknik beceri seti geliştirmeniz gerekir. Podcast’ler, web seminerleri, videolar ve hatta blog gönderileri ve makaleler gibi çevrimiçi ücretsiz kaynakları arayarak becerilerinizi genişletmeye başlayabilirsiniz. Directive Institute’daki dijital pazarlama kursumuzu alarak teknik bilginizi de genişletebilirsiniz .

Başarı İçin Bir Süreç Geliştirin

Teorik bilgiye odaklanmak yerine, kurslarımızı gerçek sonuçlar üretmek için kanıtlanmış bir süreç sunmak ve bu süreci eyleme geçirerek pratik deneyim kazanmanıza yardımcı olmak için tasarladık. Dijital pazarlama uzmanlığı işlerini aradığınızda, eğitim, deneyim, nitelikler ve geri kalanı için her türlü gereksinimi bulacaksınız – ancak bunların hepsinden daha önemli olan sonuç sunabilmektir ve bu tam olarak SEO’muzdur. PPC, CRO ve Veri Analitiği kurs modülleri yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Kampanyaları Oluşturmaya Başlayın

İlk dijital pazarlama uzmanı rolünüze başlamadan önce gerekli deneyimi kazanmak için, kendi çevrimiçi pazarlama kampanyalarınızı oluşturmaya ve yönetmeye başlamanız gerekir. Birden çok kanalı içeren (tümü dijital – geleneksel pazarlama kanalları yok) bir pazarlama stratejisi geliştirin ve becerilerinizi bunu optimize etmek ve karlı hale getirmek için kullanın. Kendinizi, sunabileceğiniz bir ürün veya hizmeti, bir arkadaş veya aile üyesinin işini veya hatta kar amacı gütmeyen bir kuruluşu tanıtabilirsiniz.

Ağ Oluşturun ve Bir Özgeçmiş Oluşturun

Biraz tecrübe kazandıktan ve güveninizi oluşturduktan sonra, sektörde bağlantılar kurmaya başlama zamanı. Ağ oluşturma tamamen sunacak bir şeye sahip olmakla ilgilidir, bu nedenle yeni keşfedilen uzmanlığınızı gerektiğinde ödünç vermekten korkmayın. Kendi başınıza pazarlama kampanyaları oluşturarak veya daha büyük projelerde bağlantı kurmak ve deneyim kazanmak için diğer pazarlamacılarla ortaklık kurarak özgeçmişinizi oluşturun.

Dijital Pazarlama Uzmanı Rollerine Başvurun

Becerilerinizi uygulama konusunda kendinize güvendiğinizde, dijital pazarlama uzmanı rolleri için başvurmaya hazırsınız demektir. Tebrikler! Görüşme sürecinin bir parçası olarak geçmiş pazarlama başarılarınızın kanıtlarını göstermeye hazır olun ve potansiyel işvereninizi başarılı olmak için gerekenlere sahip olduğunuza ikna edin. Başladıktan sonra, her zaman en son trendleri takip edin ve her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın – dijital pazarlama kariyerinizde ilerlemeye böyle devam edeceksiniz.

Exit mobile version