GNS Network

Dijital Pazarlama ve Marka Yönetimi

Dijital Pazarlama ve Marka Yönetimi

Çoğu kişi için marka yönetimi ve pazarlama arasındaki çizgi biraz belirsiz olabilir. Sonuçta, her ikisi de bir markanın gelişiminde ayrılmaz bir rol oynar. Ancak ikisi arasında belirgin bir fark var. Marka yönetimi, markanın kendisinin yaratılmasından sorumluyken, pazarlama, markayı tanıtan ve katılım sağlayan bireysel kampanyaları yönetir. Bu tanımlama çok önemlidir, çünkü başarılı işletmeler her iki benzersiz işleve bağlıdır. Birini veya diğerini kaybederseniz marka başarısız olur. Ama geri dönelim. Hem marka yönetimi hem de pazarlamanın özüne girmeden önce, markalar hakkında netleşmemiz gerekiyor.

Peki marka nedir? Nasıl tanımlayacaksınız?

Basitçe ifade etmek gerekirse: markanız, müşterilerin işletmenizi algıladığı şeydir. Hem dijital hem de insan olmak üzere yüzlerce etkileşimin toplamıdır. Sizin logonuz değil. Sizin renk düzeniniz değil. Ürünleriniz veya hizmetleriniz değil. Markanız, müşterileriniz olsun ya da olmasın, insanlarda bıraktığınız genel izlenimdir. Senin hakkında nasıl düşündükleri. Senin hakkında böyle konuşuyorlar. Seni ilişkilendirdikleri şey bu. Bu, işletmenizle çevrimiçi, telefonla veya yüz yüze temasa geçtiklerinde hissettikleri duygudur. Doğru yapıldığında, markanızın gücü ...

  • İşletmenizin öne çıkmasını sağlayın
  • Ürün veya hizmetinize olan talebi artırın
  • Müşteri sadakatini artırın

O halde marka yönetimi ...

Tam olarak göründüğü gibi: tutarlı bir marka kimliğini korumak için yaptığınız sürekli çalışmadır. Tüm içerik, iletişim, ürünler, etkinlikler, alt markalar ve stil unsurlarının istediğiniz markalaşma ile uyumlu olmasını sağlar. Başka bir deyişle, marka yönetimi, güçlü marka değeri oluşturmanın bir planı olarak işlev görür. Kuruluşunuzdaki departmanlara ve ekiplere, müşterilerle etkili bir şekilde ilişki kurmak için araştırma, yönergeler ve stratejiler sağlar. Doğru yapıldığında, dijital teminattan fiziksel ürünlere ve insan etkileşimlerine kadar her şeyin markada olmasını sağlar.

Örneğin, iyi bir marka yönetimi, markanızın konumunu net bir şekilde tanımlayarak, ürün geliştiricilerinizin marka dışına çıkmadan yenilik yapmasını sağlayabilir. Ayrıca işe alınacak sağlam bir değerler kümesi ve şirket kültürünün net bir açıklaması sağlayarak İK'nın doğru kişileri işe almasına yardımcı olabilir. Hatta müşteri hizmetleri ekiplerinin müşterilerle sohbet ederken doğru şeyleri doğru şekilde söylemelerine yardımcı olabilir. En önemlisi, marka yönetimi, pazarlama departmanlarının stratejik bir dizi yönerge ile donatarak duygusal, güçlü, marka içi kampanyalar oluşturmasına yardımcı olur. Bu yönergeler aşağıdakiler gibi her şeyi içerebilir:

  • Pazarlama materyallerinde kullanılabilecek renk şemalarını, yazı tiplerini ve görselleri detaylandıran bir stil kılavuzu
  • Üslup, marka kelimeleri ve içerik için yazım kurallarını tartışan bir marka sesli kılavuzu
  • Misyonunuzu, vizyonunuzu ve konumlandırma ifadelerinizi tam olarak belirleyen bir mesajlaşma dokümanı

Peki, pazarlama

Marka yönetimi plansa (yani, markanızı korumak ve herhangi bir yanlışlığı düzeltmek için yönergeler), pazarlama bu planın eyleme geçirildiği yerdir. Burada, marka söylemine ilişkin yönergeler sosyal medya gönderileri oluşturmak, YouTube için komut dosyaları yazmak ve akış hizmeti reklamları ve taslak blog yayını içeriği için kullanılır. Markanızın stil kılavuzundaki renk şemaları, e-posta bültenlerinize dahil edilir ve satış ve yardım etkinliklerinin reklamını yapmak için kullanılır. Yeni ürünleri markanıza sorunsuz bir şekilde entegre etmek için çok veya çok kanallı kampanyalar geliştirilir.

Marka Yönetimi ve Pazarlama

Marka yönetimi, bir markanın geliştirilmesi ve sürdürülmesinde çok kritik bir rol oynadığından, onu pazarlama çalışmalarınızla karıştırmamak önemlidir. Bunun yerine, marka yönetiminizin ayrı ayrı gerçekleşmesine izin verin. Bunu yapmak, yalnızca pazarlama ekibinizin daha etkili kampanyalar oluşturmasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda kuruluşunuzdaki departmanların marka imajınızı kaybetmeden yenilik yapmasına ve yeni bölgelere dalmasına da olanak tanıyacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle