GNS Network

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Arasındaki Fark

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Arasındaki Fark

Dijital pazarlama ile sosyal medya arasındaki fark, sosyal medya pazarlamasının dijital pazarlamanın mevcut kanallarından sadece biri olmasıdır. Pek çok insan sosyal medyaya girerek dijital pazarlama yaptıklarına inanıyor, ancak bu% 100 doğru değil, bir dijital pazarlama kampanyasında kullanılacak çok daha fazla kanal var.

Dijital Pazarlama nedir?

Dijital pazarlama , mevcut tüm dijital kanalları kullanarak bir marka veya ürünü çevrimiçi olarak tanıtmanın ve farkındalık yaratmanın pazarlama sürecidir. Dijital pazarlamanın ana bileşenleri şunlardır:

Çevrimiçi Pazarlama Kanalları - Web sitesi pazarlaması , SEM (arama motoru pazarlaması - SEO ve tıklama başına ödeme reklamlarını içerir), mobil pazarlama (ör. Google Play, Apple Store), e-posta pazarlaması, çevrimiçi afiş reklamcılığı, video pazarlama ve Sosyal Medya pazarlaması.

Çevrimdışı Dijital Kanallar - Televizyon, Radyo, SMS, dijital reklam panoları (iç ve dış)

Aşağıdaki şema, dijital pazarlamayı oluşturan farklı bileşenlerin tam olarak ilişkisini göstermektedir.

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya , son birkaç yıldır İnternet Pazarlamasında en popüler konuşma kelimesi. Başta Facebook ve Twitter olmak üzere yeni nesil sosyal medya platformlarının başarısı, sosyalleşme, etkileşim ve alışveriş yapma şeklimizi değiştirdi. Bu aynı zamanda dijital pazarlamaya da yeni kanallar getirdi. Sosyal medya, bilgi alışverişi için insanları bir araya getiren platformları tanımlamak için kullandığımız terimdir. En popüler sosyal medya platformları Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, LinkedIn ve YouTube'dur.

Pazarlama kampanyalarınızda sosyal medyayı kullanmanın avantajları nelerdir?

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanmanın birçok avantajı vardır.

 • Mesajınızı yaymanın hızlı bir yolu - Büyük bir hayran kitleniz varsa, Facebook'ta tweet atabilir veya mesaj gönderebilirsiniz ve mesajınız anında dünyanın her yerinden binlerce kullanıcıya gidebilir. Aslında, sosyal medya bir duyuru yapmanın veya bir mesaj yaymanın en hızlı yoludur (TV ve Radyodan bile).
 • SEO için iyidir - Sosyal sinyallerin dolaylı olarak hem Google hem de Bing tarafından sıralama amacıyla kullanıldığına dair giderek daha fazla işaret vardır.
 • Bu bir trend - Sosyal medya, müşterilerinize yakın kalmak ve pazarlamadaki en son gelişmelerle senkronize olmak istiyorsanız görmezden gelemeyeceğiniz bir trend.
 • Bu, müşterilerinizle etkileşim kurmanın ve ne istediklerini öğrenmenin yollarından biridir - Sosyal medyada, müşterileriniz oy vererek (Beğen, Tweetle), yorum yaparak ve paylaşarak bir ürünü veya bir içeriği beğendiklerini gösterebilir. Bir pazarlamacı olarak bu istatistikleri analiz edebilir, müşterilerinizle konuşabilir ve ürünlerinizi, içeriğinizi veya hizmetlerinizi nasıl daha iyi hale getireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dijital pazarlama VS Sosyal medya

Yukarıdaki tanımları okuduktan sonra, sosyal medyanın Dijital pazarlamanın bir parçası olan İnternet Pazarlamasının önemli bir bileşeni olduğu anlaşılmalıdır. İkisini yan yana karşılaştırırsak şunu bulacağız:

 • Dijital pazarlama İnternetin ötesine geçer ve sosyal medya İnternetin sınırları ile sınırlıyken, çevrim dışı dünyadaki insanlara dijital araçları kullanarak ulaşmaya çalışır.
 • Bir dijital pazarlama stratejisi bir veya daha fazla bileşen (İnternet Reklamcılığı, Mobil reklamlar, TV, SMS vb.) İçerebilirken, bir sosyal medya stratejisi bir veya daha fazla sosyal medya platformunu (Facebook, Twitter, vb.) İçerebilir.
 • Sosyal medya, bir içerik stratejisiyle güçlü bir şekilde ilişkilidir, yani, dijital pazarlama tanıtım için tamamen afişlere (internette, TV'de veya reklam panolarında) güvenirken, içeriği geliştirmek için sosyal medyayı kullanırsınız.

Hangisi daha önemli dijital pazarlama veya sosyal medya?

Tanıtmak istediğiniz marka, ürün veya hizmetlerin türüne bağlıdır. Farkındalık oluşturmak için diğer dijital pazarlama biçimlerinin sosyal medyadan daha uygun olacağı durumlar vardır. Sosyal medya, geniş bir kitleye sahip her ürün, marka veya hizmetin olmazsa olmazıdır. Örneğin, bir yazılım ürünü satıyorsanız, sosyal medya yeni müşteriler bulmanıza, mevcut müşterilerinizi eğitmenize (onlara ipuçları ve püf noktaları göndererek) ve onları yeni güncellemeler, gelecek sürümler vb. Hakkında bilgilendirmenize yardımcı olabilir. Öte yandan, çiftçiler için özel araçlar satıyorsanız, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için sosyal medyayı bir kaynak olarak kullanabilirsiniz, ancak ana satış noktanız kırsal alanlardaki ilan tahtası reklamları ve Radyo reklamları olacaktır.

Sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal medya pazarlaması, bir ürünü veya hizmeti çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla tanıtma sürecidir. Genel olarak, bir sosyal medya pazarlama kampanyası gerçekleştirmenin iki yolu vardır. İlk yol ücretsizdir ve yararlı içerik paylaşarak, yarışmalar düzenleyerek ve genel olarak kullanıcılarınızla etkileşim kurarak takipçiler , hayranlar veya bağlantılar oluşturmakla ilgilidir. İkinci yol, ücretli reklamcılıktır. Ürün veya hizmetlerinizi sırasıyla Facebook, Google ve Twitter'da tanıtmak için Facebook reklamlarını, Google Ads veya Twitter destekli hesapları kullanabilirsiniz.

Tipik bir dijital pazarlama kampanyası neleri içerir?

Dijital pazarlama bileşenleri çok olmakla birlikte, tipik bir kampanya çoğunlukla İnternet Pazarlama ailesinden öğeler içerir. Aşağıdakileri içeren bir çevrimiçi pazarlama kampanyası görmek çok yaygındır:

 • Arama Motoru Pazarlaması - İçerik stratejisi ve SEO yoluyla veya Ücretli Arama Reklamcılığı (Adwords) aracılığıyla
 • Sosyal medya promosyonları - Facebook'ta ücretli reklamlar, Twitter, Instagram ve Pinterest'te tanıtım.
 • Mobil pazar promosyonları - Yerel uygulamaların geliştirilmesi ve Google Play ile Apple Store'a gönderilmesi
 • E-posta ile pazarlama - E -posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla ürün veya hizmetlerin tanıtımı

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle