GNS Network

Dijital Pazarlama Giriş

Dijital Pazarlama Giriş

Milyarlarca insan internet aracılığıyla dünya çapında birbirine bağlı. Bilgi aramaktan market alışverişine veya bankacılık işlemlerine kadar internet, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Binlerce insanın eğlence ve daha fazlası için çevrimiçi olduğu COVID-19 çağında, bu salgın döneminde toplam internet hitlerinin en az %60 oranında artmasına neden oldu. Nisan 2020 itibariyle yaklaşık 4,57 milyar kişi aktif internet kullanıcısıydı . Bu, küresel nüfusun% 59'u ! Dünya tüketicisinin yarısından fazlasının çevrimiçi olmasıyla birlikte, herhangi bir işletme sahibi de dijitale geçmeyi düşünmelidir. Sonuçta pazarlama, doğru kitleyi doğru yerde ve doğru zamanda bulmakla ilgilidir. Bunu yapmak için dijital pazarlamaya ihtiyacınız olacak. Şirketiniz dijital pazarlamada yeniyse ve bir dijital pazarlama ajansının ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsa, işte dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından bazıları.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek için verileri kullanmakla ilgilidir . Belirli müşteri gruplarını çevrimiçi olarak hedefleyen pazarlama stratejilerini formüle etmek için tüketici içgörülerini kullanma sanatıdır. Dijital pazarlamacılar , müşterilerinin mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için arama motorları, sosyal medya, e-postalar ve web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır . Ardından, pazarlama stratejilerini planlamak için bu dijital kanallardan (Instagram'daki gösterim veya beğeni sayısını kontrol etmek gibi) ve Google Analytics'ten toplanan verileri toplamaya devam ederler. Çevrimiçi satış yapmak için verileri kullanmanın avantajı, şirketlerin hesaplanmış pazarlama kararları vermesine olanak sağlamasıdır. Çevrimiçi olarak kimi hedefleyeceğini ve nerede satacağını bilmek, dijital pazarlamacılara belirli bir Yatırım Getirisi (ROI) hedefleri kümesi için bütçe harcamasını tahmin etme yeteneği verir. İster gelen pazarlama ister müşteriler için dijital pazarlama olsun, dijital pazarlamacılar için ortak KPI'lar arasında marka bilinirliğini artırma, müşteri adayları oluşturma ve farklı dijital pazarlama kanallarında dönüşümler yer alır.

Dijital pazarlamacı ne yapar?

Dijital pazarlamacıların farklı uzmanlıkları vardır, ancak genellikle bir kampanyanın YG'leri ile başarılı olmasını sağlamak için bir ekip olarak birlikte çalışırlar. Farklı departmanlardan bazıları şunlardır:

  • Yaratıcı varlıkları yapmak için bir tasarım ekibi
  • Reklamları yazmak için bir metin yazarlığı ekibi
  • Ücretli reklamlar oluşturmak ve yönetmek için bir performans pazarlama ekibi

Size daha iyi bir anlayış sağlamak için aşağıdaki şemaya başvurabilirsiniz. Grafik, bir web sitesini ve/veya mobil uygulamayı etkileyen çeşitli yönleri ve ayrıca bir dijital pazarlama ajansının bu yönleri iyileştirmek için sunabileceği dijital çözümleri gösterir.

Dijital pazarlamacı ne yapar

Örneğin, bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Manag er web siteleri ve web sayfalarının performansını denetlemekten sorumludur. Yönetici, düzeltilmesi gereken teknik sorunları belirlemek için düzenli web sitesi denetimleri yaparak web sitelerini optimize eder . Ayrıca , bir web sitesinin Google'ın arama sonuçları sayfasındaki konumunu (sıralaması) artırmak için siteyi belirli anahtar kelimeler için sıralamak için düzenli anahtar kelime araştırması yapacaktır. Öte yandan, bir içerik pazarlamacısı içerik pazarlamasından sorumludur. İçerik geliştirme ve içerik dağıtımına odaklanır . İçerik oluşturma örnekleri arasında , hedef kitleyle bağlantı kurmak ve onlarla etkileşim kurmak için bir markanın hikayesini temsil eden makaleler ve elektronik doğrudan postalar (EDM'ler) sayılabilir. İçerik pazarlamacı, genellikle Google Analytics kullanarak web trafiğini izler ve ayrıca okuyucuların ne tür içerik aradığını bilmek için anahtar kelime araştırması yapar. Performans pazarlamacıları veya reklam uzmanları da birçok pazarlama kampanyası için kritik öneme sahiptir. Bunlar, sosyal medya pazarlamasından (sosyal medya reklamları) ve ayrıca arama motoru pazarlamasından (Google'ın görüntülü reklamları) sorumlu kişilerdir.

Ayrıca tıklama başına ödeme veya tıklama oranlarını da duymuş olabilirsiniz . Bunlar, ücretli reklamlar için bütçe tahsis eden ve yöneten performans pazarlamacıları tarafından kullanılan metriklerden bazılarıdır. Google'dan gelen kalite puanı gibi verileri kullanarak , reklamların mümkün olan en düşük maliyetle ödenmesini sağlarlar. Ayrıca, müşterilerin reklamı tıklayıp çevrimiçi bir ürün satın alma olasılığını artırmak (çevrimiçi dönüşümleri artırmak) için reklamların doğru hedef kitleye gösterilmesini sağlarlar.

Dijital Pazarlama Artık Herhangi Bir İş Stratejisinin Çok Önemli Bir Parçası

Dijital pazarlama , özellikle herkesin çevrimiçi ortama geçtiği COVID-19 zamanlarında her zamankinden daha fazla talep görüyor. Salgın, tüketici davranışlarında ve pazarlama stratejilerinde değişim için bir katalizör oldu. Ülkeler virüsün yayılmasını en aza indirmek için insanları evde tuttukça tüketiciler ve işletmeler internete yöneliyor. İnternet artık daha önce hiç görülmemiş bir hızda kullanılıyor ve COVID-19'un işletmelerin dijital dönüşümünü hızla hızlandırdığına inanılıyor . Forbes'a göre , şirketlerin %70'inin  şu anda ya bir dijital dönüşüm stratejisi var ya da bir tanesi üzerinde çalışıyor.  Ayrıca, teknoloji etkin işletmelerin, olmayanlara göre daha dayanıklı olduğu bulunmuştur . Bunun nedeni, dijitalleştirilmiş işletmelerin müşteri davranışındaki beklenmedik değişikliklere hızlı bir şekilde yanıt verebilmesidir.

Dijital çözümlere sahip şirketler, müşterilerin sorularını çevrimiçi olarak kolayca yanıtlayabilir, bütçe harcamalarını yeniden düzenleyebilir veya reklamlarının hedef kitlesini değiştirebilir. Bu şirketler yatırımları tamamen durdurmak yerine çevrimdışından çevrimiçine yeniden odaklayabildikleri için büyüme stratejileri de devam edebilir. Bu belirsizlik döneminin ortasında, net olan tek bir şey var. Dijital pazarlamanın gelecekte herhangi bir şirketin iş stratejisinin kritik bir parçası olması muhtemeldir. Ayrıca, herhangi bir şirketin herhangi bir pazar durumuna uyum sağlayabilmesi için dijital pazarlamanın çok önemli olduğu açıktır. Dijitale uyum sağlayamayan firmaların geride kalması muhtemeldir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle