GNS Network

Dijital Pazarlama İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama İşletmeler İçin Neden Önemlidir

Bu sorunun cevabını sadece etrafınıza bakarak bulabilirsiniz. Kaç tane elektronik cihaz görebiliyorsunuz? Muhtemelen bunu bir dizüstü bilgisayarda veya cep telefonunda okuyorsunuz ve muhtemelen internete kolayca erişebileceğiniz birkaç başka cihaz daha var. Bilgileri kendi kendinize nasıl tükettiğinizi ve hatta bilgileri meslektaşlarınız, arkadaşlarınız ve ailenizle nasıl paylaştığınızı düşünün. Çevrimiçi olmak ve bağlantılı olmak, bir şeyler satın alma şeklimizi, olayları öğrenme şeklimizi değiştirdi ve hatta oy verme şeklimizi bile etkileyebilir. Neredeyse her zaman çevrimiçi olmak, dijital pazarlamanın işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtma ve pazarlama şeklini değiştirmesinin nedenlerinden biridir. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama yöntemine göre dört temel avantajı olduğuna inanıyoruz: ölçülebilirlik, satın alınabilirlik, hız ve katılım.

Ölçülebilirlik

Bir web sitesi tartışmasız en önemli pazarlama araçlarıdır ve insanların neyle ilgilendiklerine ve web sitenizi nasıl bulduklarına ve web sitesinde nasıl hareket ettiklerine dair bir fikirdir. Sitenizi kaç kişi ziyaret etti? Tıklama başına ödeme (PPC), sosyal medya veya e-posta kampanyaları aracılığıyla doğal arama, nereden geliyorlar? Rakamlarınızdaki değişimi zaman içinde izleyebilir, pazarlama mesajınızın doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığı hakkında size gerçek bilgiler verebilirsiniz.

Satın alınabilirlik

Dijital pazarlama, dünyanın her yerindeki küçük ve orta ölçekli firmalara pazarlama alanını açmış ve satın alınabilirliği sayesinde onları daha büyük şirketlerle eşit bir oyun alanına sokmuştur. Örneğin, 'yayınları artırma' gibi reklam kampanyası araçları aracılığıyla Facebook reklamcılığı, broşür basma maliyetinin bir kısmına mal olur ve belirli bir grup insana yönelik olabilir. Aynı zamanda, potansiyel olarak tüm dünyayı kapsayan daha geniş bir kitleyle çok daha fazla erişim elde edersiniz ve önyükleme için daha az kağıt çöp sahasına gider. Benzer şekilde, web sitelerindeki çevrimiçi afiş reklamlar genellikle günlük gazeteler veya dergiler gibi daha geleneksel satış noktalarına yerleştirilen reklamlardan daha ucuzdur. Bu çevrimiçi reklamcılık teknikleriyle oluşturulan verilerle, reklam harcamalarınızın da ne kadar verimli olduğu konusunda geri bildirim alırsınız.

Hız

Ayrıca mesajınızı sanal dünyada daha hızlı iletebilirsiniz - tek gereken tek şey bir fare düğmesine tıklamaktır. Çok daha uzun süreli basılı materyal üretme ve dağıtma süreciyle karşılaştırıldığında, şirketlerin mesajlaşmalarında çok daha çevik olabileceği anlamına gelir. Bir el ilanının geliştirilmesi ve basılması, Twitter gönderileri veya web sitesi güncellemeleri günlere kıyasla birkaç dakika sürer. Bir e-bülten gönderildiğinde yazılabilir ve kontrol edilebilir ve onu kimin açtığını izleyebilirsiniz, oysa bir ilanın bir gazeteye konması bir hafta sürebilir ve onu kaç kişinin gördüğünü asla tam olarak bilemezsiniz.

Hedef

Dijital pazarlama, hızlı tempolu bir dünyada kendinizi nasıl tanıtacağınız konusunda dinamik bir avantaj sağlar. Dijital pazarlamanın bu kadar önemli hale gelmesinin en büyük nedenlerinden biri, getirdiği etkileşimdir - potansiyel ve mevcut müşterilerinizle sohbet edebilir, soruları cevaplayabilir ve sorunları çözebilirsiniz. Ayrıca daha geniş bir kitleyle etkileşim kurabilirsiniz, yani sadece satış yapmaktan daha fazlasını yapabilirsiniz. Karar verme sürecinizi daha iyi bilgilendirmek için fikir alabilir ve pazar araştırması yapabilirsiniz. Ayrıca taşeronlar için işbirliği veya kampanya ya da meslektaşlarınızın proje çalışmasıyla ilgili profesyonel görüşlerini de araştırabilirsiniz. Hedef kitlenizin sayfaları paylaşmasını sağlayarak profilinizi artırabilir ve süreç içinde onaylarını alabilirsiniz.

Katılım, yarışmalar, bloglar, halkla ilişkiler, etkinlikler ve diğer pazarlama faaliyetleri gibi diğer yollarla da sağlanabilir. Gerçek zamanlı çevrimiçi pazarlamayı kullanarak, siz ve müşterilerinizin faaliyet gösterdiği sektörü etkileyebilecek önemli olaylardan hemen sonra sorunlar hakkında yorum yapabilir ve müşterilerinizi güncelleyebilir veya bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca rakiplerin tekliflerini kendi tekliflerinizle hızlı bir şekilde eşleştirebilir veya daha iyi hale getirebilir, sizi pazarın keskin ucunda tutabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle