GNS Network

Dijital Pazarlama KPI

Dijital Pazarlama KPI

Hangi pazarlama KPI'ları zaman ayırmaya değer ve hangileri size temel bilgileri göstermiyor? En önemli pazarlama ajansı KPI'leri nedir? Kampanyanızın işe yarayıp yaramadığını anlamak için doğru KPI'ları bulmak zor olabilir.

1. Sonuç Karlılık Yüzdesi

Bir müşteri ile sözleşme imzaladığınızda, karlarında bir artış görmeleri gerekir. Modern teknoloji, dijital pazarlamacılara   işi halletmeleri için gittikçe daha fazla araç sağlıyor, bu nedenle bir artış görmüyorlarsa, bir şeyler çok yanlış gidiyor. Sonuç kârlılık yüzdenizi hesaplamak için iki rakama ihtiyacınız var: gelir ve net gelir; bu, müşterinizin tüm ücretlerini ve işletme maliyetlerini ödedikten sonraki karıdır. Net gelirlerini net gelirlerine bölün ve karlılık yüzdesini elde etmek için bunu 100 ile çarpın.

2. Olası Satış Kaynakları

Satışlarınızın nereden geldiğini öğrenmelisiniz. Bu, işletmenizin uzun vadeli ömrü için en önemli pazarlama KPI'larından biridir. Tüm potansiyel müşterileriniz tek bir kaynaktan geliyorsa, sunucunuzun çökmesi veya mağazanın kapanması gibi bir kesinti işinize zarar verebilir. Potansiyel müşteri kaynağına göre satışları toplam satışların yüzdeleri olarak gösteren bir grafik oluşturun. Olası satış kaynaklarınızı şimdi çeşitlendirmek, gelecekte şirketinizin korunmasına yardımcı olabilir.

3. Projeye Yatırılan Zaman Vs. İadeler

Bu, pazarlama çabalarınızın zahmete değip değmediğini görmek için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli pazarlama KPI'larından biridir. Pazarlama üzerinde çalıştığınız zamanı takip edin ve kampanyaya başladığınızdan beri gördüğünüz artan karla karşılaştırın. Bu verilerle, pazarlama çalışmasının saati başına üretilen karı hesaplayabilirsiniz. Normalde kazandığınızdan daha az para kazanıyorsanız, mevcut pazarlama stratejilerinize dikkatlice bakmanız gerekir.

4. Edinme Başına Maliyet

Her yeni müşteri, pazarlama bütçeleri açısından müşterinize ne kadar maliyet kazandırdı? Müşterinizin kar elde etmesine yardım ediyor musunuz? Edinme başına maliyet TPG'sinin size gösterebileceği şey budur. Edinme başına maliyetinizi hesaplamak için, belirli bir kanal aracılığıyla yeni müşteriler kazanmak için harcadığınız toplam tutarı almanız ve bunu yeni müşteri sayısına bölmeniz gerekir. Ortaya çıkan rakam, müşterinizin her yeni müşteriyi edinmesinin ne kadara mal olduğunu gösterecektir.

5. Olası Satış Başına Ortalama Maliyet

Edinme başına maliyeti hesaplamanın yanı sıra, her bir olası satışın müşterinize ne kadara mal olduğunu da öğrenmelisiniz. Bu potansiyel müşterileri dönüştürmüyorsanız, pazarlama stratejiniz yerine satış stratejinizle ilgili bir sorun olabilir. Kurşun başına ortalama maliyet sektörden sektöre değişir, bu nedenle müşterinizin sektöründeki ortalama maliyeti de bulmaya değer. Olası satış başına maliyeti hesaplamak için, bir kampanyaya harcadığınız parayı alın ve bunu üretilen olası satış sayısına bölün. 

6. Potansiyel Müşteri Dönüşümü

Pazarlama ve satış ekipleriniz potansiyel müşterileri gerçek satışlara dönüştürme konusunda ne kadar güçlü? Çok sayıda potansiyel müşteriniz varsa ancak çok azı ödeme yapan müşterilere dönüşüyorsa, satışı nasıl kapatmaya çalıştığınız ile ilgili bir sorun olabilir. Satışa dönüştürülen potansiyel müşteri sayısını alın ve toplam potansiyel müşteri sayısına bölün. Bu sayıyı 100 ile çarpmak, size potansiyel müşteri dönüştürme yüzdenizi verecektir.

7. Sosyal Medya Katılımı

Sosyal medya pazarlama KPI'larının belki de en önemlisi, gönderdiğiniz içerikle etkileşim kuran insanlar mı? Nasıl daha ilgi çekici içerik oluşturacağınızı öğrenmeniz gerekiyor  mu? Sosyal medya katılımını ölçmeyi öğrenmek kolaydır. Stratejinizin Facebook, Twitter, Instagram veya diğer sosyal medyada nasıl işlediğini anlamak için şu adımları izleyin:

  • Rapor hazırlamak istediğiniz bir dönemi işaretleyin
  • Kaç beğeni, paylaşım ve yorumunuz olduğunu bulun ve bunları bir araya getirin
  • Bu sayıyı toplam takipçi sayısına bölün
  • 100 ile çarpın

Bu, içeriğinizle ilgilenen takipçilerinizin toplam yüzdesini verir. Ne kadar yüksekse, o kadar iyi yapıyorsun.

8. Yaşam Boyu Müşteri Değeri

Bir müşteri yalnızca bir ürün veya hizmet satın alıp sonra ortadan kaybolmamalıdır. Yaşam boyu müşteri değeri KPI'sının tamamı budur ve bir abonelik hizmeti pazarlıyorsanız bu çok önemli bir KPI'dır. Yaşam boyu müşteri değerini ortaya çıkarmak için, kayıp oranınızı, yani her ay kaç kişinin aboneliğini toplam abonelerin yüzdesi olarak iptal ettiğini öğrenin. Bu verileri, 1 formülünün aylık kesinti oranının yüzdesine bölünmesiyle ortalama müşteri ömrünü keşfetmek için kullanabilirsiniz. Aylık% 2 kayıp oranınız varsa, örneğin ortalama müşteriniz 50 ay boyunca sizinle iş yapacaktır. Ayrıca, hizmeti sağlamak için ödeme yaptıktan sonra her bir müşteriden elde ettiğiniz brüt karı da öğrenmelisiniz. Bu verilere sahip olduğunuzda formül basittir:

  • Müşteri başına aylık brüt marjınızı alın
  • Şununla çarpın (1 bölü aylık kayıp oranı)
  • Bu sayıyı müşteri başına ortalama aylık gelirle çarpın

9. Hedef Tamamlama Sayısı 

Hedef belirlemek, işin çok önemli bir parçasıdır. Hedefleriniz , belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zaman sınırı anlamına gelen SMART olmalıdır . Bu hedeflere ulaşmanız gerekiyor. Belirli bir zamana kadar tamamlamak istediğiniz hedefleri takip edin ve onlara ulaşıp ulaşmadığınızı görün. Değilseniz, kriterlerinizle ilgili veya pazarlama stratejinizle ilgili bir sorun mu var?

10. Trafik-Potansiyel Müşteri Oranı

Web trafiğinizden en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Web sitenizin sahip olduğu toplam ziyaretçi sayısını ve web sitenizden ürettiğiniz potansiyel müşteri sayısını alın ve bir oran oluşturun. Örneğin, web sitenize ayda 1000 ziyaret alırsanız ve 100 yeni potansiyel müşteri oluşturursanız, 10: 1 trafik / potansiyel müşteri oranınız ve yüzde 10 dönüşüm oranınız olur. 

11. E-posta Tıklama Oranı

Müşterileriniz, gönderdiğiniz tanıtım ve pazarlama e-postalarıyla ilgileniyor mu? Bunu çözmek için, bir pazarlama e-postasından üretilen tıklama sayısını alın ve bunu gönderilen toplam e-posta sayısına bölün, ardından bunu 100 ile çarpın. Örnek olarak, 1000 tıklama aldığınızı ve 10000 e-posta gönderdiğinizi varsayalım, yüzde 10'luk bir tıklama yüzdesine sahip olursunuz.

12. Gelen Bağlantı Oluşturma

Sitenize diğer web sitelerinden trafik çeken ne kadar çok gelen bağlantı olursa o kadar iyidir. Web'de sitenize kaç tane gelen bağlantı olduğunu öğrenmek için birkaç farklı SEO aracı kullanabilirsiniz ve bu sayıyı aktif olarak artırmanız gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, kullanıcıları sitenize geri yönlendiren diğer bloglar için yüksek kaliteli konuk gönderileri hazırlamaktır. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, Google'ın sitenizi arama sonuçlarında sıralamak için kullandığı kriterlerden biri olduğundan, daha fazla gelen bağlantı denemek ve oluşturmak önemlidir.

13. Yanıt Oranı

Müşteriler iletişim çabalarınıza yanıt veriyor mu yoksa mesajlarınız göz ardı mı ediliyor? Müşteri yanıt oranınızı öğrenmek için yanıt veren müşteri sayısını alın ve bu sayıyı iletişim kurulan müşteri sayısına bölün. Sonra bu sayıyı 100 ile çarpın.

14. Hemen Çıkma Oranı

Kaç müşteri web sitenize geliyor ve sitenizdeki diğer sayfalara gitmeden hemen ayrılıyor? Müşterileri sitenizden uzaklaştıran bir şey mi var? Hemen çıkma oranınızı hesaplamak için, siteye gelen toplam ziyaretçi sayısını yalnızca bir sayfayı ziyaret edenlere bölün. Sonra 100 ile çarpın. 

15. E-posta Kayıt Oranı

Müşterinizin sitesini ziyaret eden kaç kişi e-postalarınıza kaydolmak ister? Çoğu insan iletişimde kalmak istiyor mu yoksa ilgilenmiyor mu? Öğrenmek için, belirli bir süre boyunca siteye gelen toplam ziyaretçi sayısını almalı ve haber bülteninize kaç yeni aboneniz olduğunu görmelisiniz. Yeni abone sayısını toplam ziyaretçiye bölün ve e-posta kayıt yüzdenizi elde etmek için 100 ile çarpın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle