Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Metrikleri

Dijital pazarlamayı ölçmek söz konusu olduğunda, çoğu pazarlamacı hangi çevrimiçi pazarlama ölçümlerinin önemli olduğunu merak ediyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce dijital pazarlama metriğiniz olsa da, bu 14 tanesi İnternet pazarlama stratejinize en fazla değeri ve içgörüyü sunar.

Trafik için dijital pazarlama metrikleri

Dijital pazarlamayı ölçerken, birçok şirket trafiğe bakar. Trafik bazen bir gösteriş ölçütü olarak hizmet edebilse de, ölçmek istediğiniz birkaç dijital pazarlama ölçütü vardır. Bu ölçümler, ekibinizin web sitesi sorunlarını tespit etmesine ve site ziyaretçileriniz hakkında bilgi edinmesine yardımcı olabilir.

1. Web sitesi trafiği

Neredeyse tüm durumlarda, dijital pazarlama stratejiniz web sitenize trafik çekmeye odaklanacaktır. Bu nedenle web sitesi trafiği, temel bir çevrimiçi pazarlama metriğidir. Web sitesi trafiği, ister yeni ister geri dönüyor olsun, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını tanımlar. Tüm sayfalarınızı kapsar ve sitenizin performansının genel bir değerlendirmesini sağlayabilir. Bu dijital pazarlama metriğini ölçerken, ani düşüşleri veya artışları izlemek istersiniz. Genellikle, web sitenizin trafiğinde tekrar eden vadiler görmelisiniz. Örneğin, işletmeler arası (B2B) sektörde faaliyet gösteriyorsanız, site trafiğiniz hafta sonu düşebilir ve ardından çalışma haftası boyunca normal seviyelere dönebilir.

2. Trafik kaynağı

Trafik kaynağı ile ekibiniz, organik veya ücretli gibi hangi araçların web sitenize trafik çektiğini öğrenebilir. Bu metrik, mevcut İnternet pazarlama stratejiniz hakkında bilgi sağlayarak işletmenize yardımcı olur. Belki, örneğin, organik stratejilere kıyasla ücretli taktiklerden çok fazla trafik kazanıyorsunuz. En yaygın trafik kaynakları şunları içerir:

Çevrimiçi pazarlama stratejinizle en iyi sonuçları elde etmek için, trafik kaynaklarınız arasında bir denge olmasını istersiniz. Tüm trafiğinizi sosyal medya veya ücretli arama gibi tek bir kaynaktan kazanırsanız, bu stratejilerde veya kaynaklarda yapılacak tek bir değişiklik, web sitenizin trafiğini ve alt satırını önemli ölçüde etkileyebilir.

3. Yeni ve geri gelen ziyaretçilerin karşılaştırması

Bu çevrimiçi pazarlama metriği, ekibinizin web sitenizi kaç yeni kullanıcının ziyaret ettiğini ve kaç eski kullanıcının web sitenize geri döndüğünü anlamasına yardımcı olabilir. Hedef kitlenizin bir satın alma işlemi yapması biraz zaman alsa da (veya hiç zaman almasa da), bu dijital metriği izlemek istersiniz. Bunun nedeni, yeni ve geri gelen kullanıcıların aşağıdaki faktörlere ilişkin içgörü sunabilmesidir:

Uzun bir satın alma döngünüz varsa, ancak geri dönen kullanıcı sayınız azsa, bu, sitenizle ve teklifinizle ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Örneğin, kritik ürün veya hizmet bilgilerini insanların anlayacağı şekilde aktarmıyorsunuzdur. Ya da belki siteniz çok yavaş yükleniyor ve bu da kullanıcıların geri gelmesini engelliyor. Her iki durumda da, kullanıcı davranışı, web sitesi kullanılabilirliği ve hatta kopya gibi temel pazarlama faktörleri hakkında biraz fikir edinmek için bu dijital pazarlama metriğini kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, bu metriği sitenizin tamamı ve önemli tek tek sayfalar için izlemek isteyeceksiniz.

4. Yeni oturumlar

Bir oturum, sitenizdeki birkaç sayfaya göz atmayı içerebilir veya geri dönen biri olabilir. Yeni ziyaretçiler her geldiklerinde yeni oturumlar gerçekleşir ve Google Analytics bunları dikkatlice izler, böylece sitenize kaç kişiyi çektiğinizi görebilirsiniz. Bu metriğin başka bir kelimesi, sitenize kaç kişinin gittiğini açıkladığı için “trafik” tir. Müşteri istiyorsanız, ilk etapta sitenize gelen insanlara ihtiyacınız var. Ve bu tam olarak yeni seansların size söylediği şeydir. Bu rakamı, bu oturumlardan kaçının müşteriye dönüştüğünü anlamanıza yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Yeni oturumlardaki düşüş, insanların artık sitenize eskisi kadar sık ​​gelmediğini gösterir ve artış, dijital pazarlama planınızın gelişmekte olduğu anlamına gelir . Bu metrik, kar hanenizi doğrudan etkilemez, ancak yine de sitenize kaç kişinin geldiğini görmek önemlidir, böylece her gün kaç potansiyel müşteri edindiğinizi anlayabilirsiniz.

5. Sayfada geçirilen süre

Sayfada geçirilen süre, bir sayfada geçirilen ortalama süreyi tanımlar. Her pazarlamacı sayfada ideal zamanı bilmek istese de bunu söylemek zor. Bir kullanıcının bir sayfada ne kadar zaman geçireceği, kullanıcının yanı sıra sayfanın uzunluğuna ve teklifine bağlıdır. Çoğu durumda (sayfaya göre), neyin çok kısa olduğunu bileceksiniz. Bununla birlikte, çoğu kullanıcının gözden kaçırdığını unutmayın. İçeriğinizi kelimesi kelimesine okumazlar, bu nedenle onlardan bir sayfada sizin yapacağınızla aynı süreyi harcamalarını beklemeyin. Bunun yerine, sayfanıza bir kullanıcının bakış açısından bakın ve sayfada uygun bir zaman geçirin. Hemen çıkma oranınıza da bakarak bu dijital medya metriğini daha iyi anlayabilirsiniz. Hemen çıkma oranınız yüksekse ve sayfada düşük süreniz varsa, sayfanızın teslim edilmediğini tahmin edebilirsiniz. Yanıt olarak, sayfayı denetleyebilir, iyileştirmeler arayabilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan ve sayfada geçirdiğiniz zamanı iyileştiren değişiklikler yapabilirsiniz.

6. Hemen çıkma oranı

Buna “hemen çıkma” denir ve her iyi web sitesi, “sıçrayan” insanların yüzdesini izler . Hemen çıkma oranı, bir sayfayla etkileşim kurmadan veya sitenizdeki başka bir sayfayı tıklamadan önce ayrılan kişilerin yüzdesidir. İdeal olarak, hemen çıkma oranınız% 0 olur, ancak bu temelde imkansızdır. Web sitenizde hemen çıkma oranı yüksek bir sayfanız varsa, onu daha iyi hale getirme fırsatınız vardır. Sorun, kopyanın yazılma biçiminden kullandığınız görüntülere kadar herhangi bir şey olabilir, ancak bir şey açık: Ziyaretçileriniz görmek istediklerini bulamıyorlar.

Sayfanızı değiştirdikçe, hemen çıkma oranının değiştiğini muhtemelen göreceksiniz. Yukarı çıkabilir, bu da size önceki sayfa tasarımına dönmeniz gerektiğini söyler veya aşağı inebilir, bu da iyileştirmeler yaptığınızı gösterir. Ziyaretçileri mümkün olduğu kadar uzun süre sitenizde tutmak çok önemlidir. Sizinle ne kadar uzun süre kalırlarsa, müşteri olma olasılıkları o kadar artar.

7. Cihaz

Cihaz, işletmenizin farklı cihazlardan gelen oturumların yanı sıra kullanıcı sayısını veya yüzdesini görmesine olanak tanır. Bu cihazlar arasında masaüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve tabletler bulunur. İnsanların sitenizi ziyaret etmek için ne kullandıklarını anlamak, mümkün olan en iyi deneyimi sağlayacak bir site tasarlamanıza yardımcı olabilir. Bu çevrimiçi pazarlama metriği, sizi korkunç bir mobil deneyim sağlayan sayfalara karşı da uyarabilir. Çoğu durumda, bu sayfaların mobil uyumlu veya duyarlı bir tasarımı yoktur . Duyarlı tasarım, sitenizi masaüstü perspektifinden görüntülemeye ve gezinmeye zorlamak yerine, web sitenizin bir kullanıcının cihazına adapte olmasını sağlar. Web sitenizin mobil veya tablet kullanıcıları için yetersiz dağıtım yaptığına dair birkaç işaret şunları içerir:

Bu dijital pazarlama metriğini ölçtüğünüzde, hemen çıkma oranına, sayfadaki süreye ve açılış sayfaları için çıkış oranına bakın. Bu analiz, mobil uyumlu bir deneyim sunmayan ve ücretli ve organik stratejilerinize zarar verebilecek açılış sayfalarını tespit etmenize yardımcı olabilir.

8. Çıkış oranı

Çıkış oranı ile ekibiniz, sitenizi keşfettikten sonra sayfadan ayrılan kullanıcıların yüzdesini görebilir. Bu kullanıcılar birden fazla sayfayı ziyaret etmişlerdir. Buna karşılık, hemen çıkma oranı, yalnızca tek bir sayfayı ziyaret ettikten sonra ayrılan kullanıcıların yüzdesini ölçer. Çıkış oranını kullanarak şirketiniz, alıcının yolculuğuna ilişkin bazı bilgiler edinebilir.

Gelir için dijital pazarlama metrikleri

Şirketiniz hangi İnternet pazarlama taktiklerini kullanırsa kullansın, bunların kâr hanenize fayda sağlamasını istersiniz. Dijital pazarlamanın avantajı, çevrimiçi pazarlama ile alt satırınız arasındaki bağlantıyı göstermenin kolay olmasıdır. Sadece hangi dijital metrikleri ölçeceğinizi bilmeniz gerekir.

9. Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı çok insan eylem (CTA) için çağrı yoluyla nasıl izlediğine yok kaç aksine dijital pazarlamanın anlatır. CTA’nız, insanları sizden bir şeyler satın almaya, sizinle telefon aracılığıyla iletişime geçmeye veya bir e-posta bültenine kaydolmaya teşvik edebilir. Örneğin, sitenizde insanları e-posta bülteninize kaydolmaya teşvik eden bir sayfanız olduğunu varsayalım. Onu gören 100 kişiden sadece dördü gerçekten kaydoluyor. Bu, dönüşüm oranınızın% 4 olduğu anlamına gelir. Kulağa pek hoş gelmeyebilir ama aslında oldukça iyi!  Birkaç adım daha atabiliriz. Bülteninize kaydolan dört kişiden, bu kişilerden birinin e-postanızdaki bir ürünü tıklayıp satın aldığını keşfedersiniz.

Bu, e-postanız için dönüşüm oranınızı% 25 yapan başka bir dönüşümdür. Dönüşüm oranınıza bakarak, kaç kişiyi başarıyla müşteriye dönüştürdüğünüzü görebilirsiniz. Bir dijital medya kampanyası için dönüşüm oranınızı öğrendikten sonra, sonuçlarınızı iyileştirmenin yeni yollarını test edebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte, sayfanızda farklı bir metin veya e-postanızın yeni bir konu satırını denemek isteyebilirsiniz. Neyi seçerseniz seçin, amaç daha fazla müşteri kazanmaktır, böylece işinizi büyütebilirsiniz.

10. Tıklama oranı (TO)

Bu dijital pazarlama metriği, reklamınızı gören toplam kullanıcı sayısına bağlı olarak reklamınızı tıklayan kullanıcıların yüzdesini tanımlayan bir oran sağlar. Çoğu durumda, TO’lar genellikle düşüktür. Örneğin, Google Ads için ortalama TO % 2’den azdır. Bu, işletmenizin düşük bir TO’ya razı olması gerektiği anlamına gelmez. Her zaman TO’nuzu artırmanın yollarını aramalısınız. Birkaç strateji şunları içerir:

Reklam kampanyalarınızda değişiklik yaparken, TO’da herhangi bir ani artış veya düşüş olup olmadığını izleyin. Ani bir artış görürseniz, ekibiniz tarafından mükemmel bir kampanya gelişimine işaret edebilir. Buna karşılık, kalan ani bir düşüş, departmanınız tarafından tersine çevrilmesi gereken bir değişikliği gösterebilir. TO, reklamlarınızın Google Ads gibi platformlardaki görünürlüğünü etkileyeceğinden, bu metriği izlemek istersiniz.

11. Olası satış başına maliyet

Olası satış başına maliyet, birisinin sitenizde dönüşüm sağlamasını sağlamak için ne kadar harcadığınızı söyler. Bir kurşun satın alma işlemi yaptığı (ya da ille birileri değil edecek bir satın alma), ancak sonunda açabilirsiniz bir umudu konum içine bir müşteri. Potansiyel müşteri başına maliyet analizi geliştirmenin bir yolu, liderliği elde etmeye giden tüm faktörlere bakmaktır, örneğin:

Çoğu pazarlamacı, kampanyalarının potansiyel müşteri başına maliyeti bir müşterinin harcadığı ortalama tutardan az olduğunda başarılı olduğunu düşünür. Maliyetiniz ne kadar düşükse, o kadar çok gelir elde edersiniz! Pek çok şirket, liderlik etmenin kendilerine ne kadara mal olduğunu anlamıyor ve bu da hızla israfa yol açabilir. Ortalama bir potansiyel müşterinin maliyetini keşfettikten sonra, nasıl daha uygun maliyetli olacağınızı belirlemek, daha fazla potansiyel müşteri elde etmek ve mevcut potansiyel müşteri kaynaklarınızı korumak için yeni teknikler deneyebilirsiniz.

12. Tıklama başına maliyet (TBM)

Teklif ayarlarınıza bağlı olarak, tıklama başı maliyet (TBM) , reklam kampanyalarınızda kritik bir dijital pazarlama ölçümü olarak hizmet verebilir. Bu metrik, şirketinizin reklamınızın aldığı her tıklama için ortalama olarak ne ödediğini ölçer. Google Ads’de çoğu işletme tıklama başına 1 ila 2 ABD Doları öder . Şirketiniz tıklamalar için aşırı miktarda ödeme yapmak istemese de, TBM’niz söz konusu olduğunda gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekir. Sektörünüze bağlı olarak, TBM’niz 1 ila 2 ABD Dolarını geçebilir. Örneğin hukuk sektöründeki işletmeler tıklama başına ortalama yaklaşık 7 $ ödüyor . Bu dijital pazarlama metriğini ölçen ve optimize etmenin yanı sıra en iyi sonuçları elde etmek için, TBM’nizi zaman içinde izlemelisiniz. Ayrıca, sektörünüzdeki ortalama TBM’yi de araştırmalısınız. Anahtar kelime verilerine bakmak, doğru veya ideal bir TBM’yi ölçmenize de yardımcı olabilir.

13. Edinme başına maliyet (EBM)

Edinme başına maliyet (EBM), reklamcılık için genel bir çevrimiçi pazarlama metriğidir. CPA ile, bir kullanıcının dönüşümü için şirketinizin ne kadar ödediğini (ortalama olarak) görebilirsiniz. Dönüşümünüz, reklamcılık hedeflerinize bağlı olacaktır. Örneğin, kullanıcıların gönderi gibi bir iletişim formu göndermesini veya bir başvuruda bulunmasını istiyorsunuz. Bu dijital metriğe bakarken, bir potansiyel müşterinin veya bir satın almanın değeri hakkında düşünmeniz gerekir. Örneğin, imalat şirketinizin ortalama EBM’si 50 ABD doları tutuyor olabilir, ancak bu yeni olası satış işletmeniz için binlerce dolar değerindedir. Buna karşılık, satın alma başına yaklaşık 25 ABD doları kazanan bir e-ticaret mağazası, 50 ABD dolarının sürdürülemez olduğunu görebilir. EBM’niz aynı zamanda TBM gibi teklif verme yönteminize de bağlı olduğundan, tekliflerinizi optimize etmek edinme başına maliyetinizi artırabilir. Örneğin, CPC’nizi birkaç sent düşürebilirseniz, bu aynı zamanda şirketinizin EBM’sini de düşürecektir.

14. YG

YG’niz , dijital pazarlama stratejilerinizden ne kadar para kazandığınızın bir ölçüsüdür. YG, dijital pazarlamaya ne kadar para harcadığınızı ve bunun sonucunda ne kadar kazandığınızı karşılaştırır. Yatırım getirinizin negatif olması, dijital pazarlamadan para kaybettiğiniz anlamına gelir. Bu asla iyiye işaret değildir ve bu şirketiniz için geçerliyse, sorununuz düşük sayıda yeni oturum, düşük bir dönüşüm oranı veya yüksek bir hemen çıkma oranı olabilir. Yatırım Getiriniz, dijital pazarlama çabalarınızın kümülatif sonucudur ve çok kesik ve kesiktir. Olumlu olduğunda, başarılı oluyorsun. Negatif olduğunda, bir veya iki sorunu çözmeniz gerekir.

Exit mobile version