GNS Network

Dijital Pazarlama Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Ne İş Yapar

Dijital pazarlama, gerekli niteliklerin temel pazarlama stratejilerinin ve yaratıcı becerilerin ötesine geçtiği kendi sektör nişine sahiptir. Dijital pazarlama sektörüne girmeyi düşünüyorsanız , gerekli becerileri ve dijital pazarlamacıların ne yaptığını anlamak, başlamak için iyi bir yerdir.

Dijital Pazarlamacı Tanımlı

Genel anlamda, bir dijital pazarlamacı, potansiyel müşteriler oluşturmak ve marka bilinirliği oluşturmak için dijital kanalları kullanmaktan sorumludur. Dijital kanallar şunları içerir:

 • Şirket web siteleri
 • Sosyal medya
 • Arama motoru sıralamaları
 • Eposta pazarlama
 • Çevrimiçi görüntülü reklamlar
 • Kurumsal bloglar

Bunun ötesinde, dijital pazarlamacı, zayıflıkları belirlemek ve bu kanallar genelinde performansı iyileştirmenin yollarını bulmak için ölçülebilir analitiği de kullanmalıdır. Bu rolde, bir şirketin dijital stratejisinin tüm yönlerinden sorumlu olabilir veya yalnızca birine odaklanabilirsiniz. Daha küçük şirketler bir genel uzmana veya yöneticiye sahip olma eğilimindeyken, şirketler sorumlulukları tüm bir ekibe veya hatta birkaç farklı departmana yayabilir.

Dijital Pazarlamanın Birçok Yönü

Dijital pazarlamada, her şeyi kapsayan bir ürün olmayı seçebilir veya sizi diğerlerinden ayırmak için bir veya iki beceriye odaklanabilirsiniz. Örneğin, kodlamayı da anlayan güçlü bir yaratıcı birey veya içeriğin sosyal medyada ne kadar önemli olduğunu anlayan teknik bir kişi olmak . Deneyimin veya iyi bir stajın çok şey anlattığı bir alandır. Justin Emig, “ Sertifikalar yeni derecedir” diye devam ediyor. Kendi çevrimiçi varlığınızı ve çok sayıda takipçiye sahip sosyal medya sayfalarınızı oluşturmanın yanı sıra, güvenilirliğinize ekleyebileceğiniz birçok çevrimiçi sertifika vardır. Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorsanız, genellikle kendinize dikkat çekmenin en iyi yolu budur. Bir dijital pazarlamacı için genel beceriler ve uzmanlık alanları şunları içerir:

 • Video : İnternette insanların dikkatini çekmek zor. İstatistikler, videonun Google'da üst sıralarda yer alırken katılımı artırdığını gösteriyor. Video yapımcısı olmak zorunda değilsiniz, bunun yerine video oluşturmanın temellerine odaklanın. Senaryo yazmayı, video oluşturmak için platformları ve uygulamaları nasıl kullanacağınızı ve videolarda neyin işe yaradığını anladığınızda, dijital pazarlama işlerine başvururken itirazınızı artıracaktır.
 • SEO ve SEM : Çevrimiçi aramalar dijital reklamları teşvik eder. Sahada çalışmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlamacılığını (SEM) anlamanız gerekir. Buradaki arka uç teknik şeyler hakkında endişelenmenize gerek yok. Daha çok SEO'nun önemini ve sektörde kullanılan en iyi uygulamaları anlamakla ilgilidir. Bu, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının veya içerik yönetimi girişiminin 101'i. SEO ve SEM'in çevrimiçi çabalarınızı nasıl etkilediğini anlamak, yanlış bir işte gibi görünmeden bir dijital ekibin geri kalanıyla çalışmanıza olanak tanır.
 • İçerik Marketing : İçerik çekmek ve web sitesi, video sosyal medya veya blog bir olup olmadığını müşterilerin ilgisini için kullanılır budur. Ayrıca, teknik incelemeler, vaka çalışmaları, nasıl yapılır kitapçıkları ve daha fazlası gibi insanların çevrimiçi olarak erişebilecekleri her şeyi de içerebilir. İçeriğin yönlerini, nasıl yaratıldığını, nasıl etkili olduğunu ve en iyi nasıl kullanılacağını anlamak, hemen hemen her dijital pazarlama rolü için gereken bilgi zenginliğini sağlayacaktır. Bir işletmenin sosyal medya da dahil olmak üzere hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için içeriği en iyi nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekecek. Dijital pazarlama endüstrisinde aradığınız iş seviyesine bağlı olarak, içerik stratejisini ve analizini de anlamanız gerekecektir.
 • Veri ve Analiz : Google Analytics , dijital pazarlamanın birçok yönünün merkezinde yer alır. Raporları takip edebilirsiniz, ancak daha önemli olan bulduğunuz bilgileri nasıl kullanacağınızdır. Kampanyaları izlemek ve tüketici davranışına dayalı bulguları uygulamak, dönüşümleri artıracak ve trafik çekecek daha iyi çözümler bulmanızı sağlayacaktır. Günümüz işletmelerinin topladığı veriler, yeni müşterileri toplamak ve elde tutmak için yenilikçi yollarla kullanılması gereken bir altın madeni gibi olduğundan, verilerin toplanması ve kullanılması da çok önemlidir.
 • Tasarım Düşüncesi : Kullanıcı deneyimi, başarılı dijital pazarlamanın anahtarıdır. Tasarım odaklı düşünme, şirketlere müşterilerle en iyi nasıl etkileşim kuracaklarını öğrettiği için çok önemlidir, ancak bunun ötesinde, çevrimiçi deneyimlerinin basit ve etkili olmasını sağlar. Bu, çevrimiçi alışveriş sitelerini kullanmayı, bilgilere erişmeyi ve özelleştirilmiş uygulamalar dahil olmak üzere şirketinizin müşterilere sunabileceği diğer şeyleri içerebilir.

Size sunulan fikirlerin ötesini görmeyi öğrenmeli ve neden olabileceği olası sorunlara ileriye bakabilmelisiniz. Bu içgüdülere dayalı olarak iyileştirmeler önerebilmeli ve fikirlerinizin uygulanabilir olduğundan emin olmalısınız.

 • Teknoloji Bilgisi : Teknoloji, dijital dünyadaki itici güçtür, bu nedenle en son teknolojinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlamanız gerekecek. Dijital pazarlama planlarınızın güncel olması için sektördeki değişikliklere hızlı bir şekilde uyum sağlamanız ve nelerin geleceğini bilmeniz gerekir. Teknolojiyi kullanmak size kolay gelmeli ve değişim sizi korkutmamalı. Kariyerinizde nereden başlamak (veya bitirmek) istediğiniz önemli değil, web kodlama ve İçerik Yönetimi (CMS) sistemleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanız şarttır.
 • Katılımı Anlayın : Bir müşteriyle en iyi nasıl etkileşim kuracağınız konusunda her zamankinden daha fazla bir anlayışa ihtiyacınız olacak. İşletmeyi büyütmeye yardımcı olacak yenilikçi kampanyalar tasarlamak için büyük ikna gücüne ihtiyacınız olacak. Bugünün tüketicisinin taahhüdünü vermesini ve satın almaya dönüşmesini sağlayan şeyi anlamalısınız.

İnsanların sadece sosyal medya sayfalarınızı takip etmeleri yeterli değildir. Ayrıca içten de ikna etmelisin. Ekibinizin, diğer departmanların ve liderlerin, parayı nereye koymak istediğinize yapılacak doğru şey olduğuna ikna olmaları gerekecek. SEO'dan içeriğe ve en son teknolojiden insanların yanıt verdiklerine kadar tüm yönleri anlamak, insanları planlarınıza dahil etmenin en iyi yoludur.

Ortak Dijital Pazarlama Pozisyonları

Daha spesifik olmak ve dijital pazarlamada mevcut pozisyon türlerini keşfetmek istiyorsanız, aşağıdakileri içeren seçebileceğiniz birçok kariyer yolu vardır:

 • SEO Yöneticisi : Bu pozisyonda, içeriğinizi yönlendirmeye ve bir şirketin içeriğini iyileştirmeye yardımcı olmak için becerilerinizi bir SEO uzmanı olarak kullanacaksınız. Verdiğiniz bilgiler, Google ve sosyal medyada performansı artırmak için gereken stratejiye ilişkin değerli bilgilerle içerik oluşturucuları hedefte tutmak için kullanılacaktır.
 • İçerik Pazarlama Uzmanı : Bu rolde, Google sıralamalarının yanı sıra trafiği artırmanızı sağlayacak bir plan ve genellikle bir strateji ile gelen içeriğin yaratıcısı olacaksınız . Videodan blog yazmaya ve sosyal medyaya kadar hangi materyalin kullanılacağına dair bir plan oluşturursunuz. İçeriğinizin etkinliğini artırmak için bir SEO Yöneticisine rapor verebilir veya SEO ekibinin anahtar kelimelerini kullanarak pazarlama departmanında çalışabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Yöneticisi : Bir sosyal medya yöneticisi, sosyal medyaya, gönderiler ve denetleme için etkili bir program oluşturmaya veya bazı durumlarda gönderileri oluşturmaya odaklanır. Yine, bir geçiş her zaman mümkündür, bu durumda genel bir dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak bir içerik pazarlama uzmanı, SEO çalışanları ve diğer dijital pazarlamacılarla çalışabilirsiniz.
 • Pazarlama Otomasyonu Koordinatörü : Bu pozisyon, bir pazarlama kampanyasının etkileri ve sonuçlarıyla ilgilenecektir. Ayrıca, önemli müşteri davranışlarını keşfetmenize yardımcı olacak en iyi yazılımı bulacağınız daha teknoloji odaklı bir konumdur. Kampanya performansını izlerken ölçüm ve istatistiklere dahil olursunuz.
 • Dijital Pazarlama Müdürü : Bu pozisyonda, genel içerik stratejisini ve pazarlama kampanyalarını geliştirmeyi denetlersiniz. İşiniz, yeni müşteriler edinme hedefiyle trafik çekerken marka bilincini artırmayı içerecektir. Dijital pazarlama çabalarınızı optimize etmek için genellikle yeni teknolojiye ayak uydurmaktan sorumlu olacaksınız. Kampanyalarınızın sonuçlarını takip etmek için pazarlama çabalarınızın analizi de gerekli olacaktır.

Dijital Pazarlamada Liderlik

Dijital pazarlama sürekli değişim görür ve ileri görüşlü bir zihin gerektirir. En son endüstri değişikliklerini sürekli olarak savunan bir öncü olmalısınız. Ayrıca işbirliği ruhuna sahip olmanız ve diğer departmanlarla çalışmaya istekli olmanız gerekir. Markayı yansıtan bir çevrimiçi varlık oluşturmanız gerekeceğinden markalaşmayı takdir etmek de önemlidir. Analitik bir zihin, verilere bakmanız ve stratejinizi güçlü tutacak ilgili bilgileri nasıl çıkaracağınızı öğrenmeniz gerekeceğinden faydalıdır. Özetle, dijital pazarlamanın üstün olduğu inancınızda denenmiş ve doğru olmanız, fikirlerinizi desteklemek için güncel kalmanız, ancak aynı zamanda başkalarıyla da iyi çalışmanız gerekir, bu nedenle insanlar fikirlerinin meyve verdiğini görmenize yardımcı olmak isterler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle