GNS Network

Dijital Pazarlama Neleri Kapsar?

Dijital Pazarlama Neleri Kapsar

Son on yılda, dijital pazarlama, kuruluşların genel pazarlama stratejisinde hayati bir bileşen haline geldi. Şirketlerin mesajları belirli bir hedef kitleye ulaşacak şekilde uyarlamalarına olanak tanıyarak, ürünleriyle ilgilenme olasılığı yüksek olan kişilere doğrudan pazarlamayı mümkün kılar. Dijital pazarlama, tüketicilere çevrimiçi olarak ulaşmak için kullanılan çok çeşitli pazarlama taktiklerini ve teknolojilerini kapsar. Southern New Hampshire Üniversitesi'nden (SNHU) iki akademik ekip üyesi, dijital pazarlamanın geleneksel taktiklerle nasıl uyumlu olduğu hakkında konuştu ve şu anda pratikte bazı dijital pazarlama türleri hakkında bilgi paylaştı.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO'nun amacı, bir işletmenin Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak ve sonuçta işletmenin web sitesine yönelik arama motoru trafiğini artırmaktır. Bunu başarmak için SEO pazarlamacıları, tüketicilerin çevrimiçi bilgi aramak için kullandıkları kelimeleri ve cümleleri araştırır ve bu terimleri kendi içeriklerinde kullanır. Önde gelen SEO yazılım şirketi Moz'un "SEO'ya Yeni Başlayanlar Rehberi" ne göre SEO, web sayfalarınızdaki kelimelerden diğer sitelerin web üzerinde size bağlanma şekline ve web sitenizin nasıl yapılandırıldığına kadar birçok öğeyi kapsar. Salary.com'a göre bir SEO uzmanı yaklaşık 59.000 dolar kazanabilir.

Peki, bir sitenin SEO'sunu iyileştirebilecek bazı şeyler nelerdir? SEO'yu zorlaştıran şeylerden birinin, bu sorunun cevabının her zaman Google'a ve onun en güncel algoritmasına bağlı olduğunu anlamak önemlidir. Bunu akılda tutarak, SEO stratejistleri ve pazarlamacıların bugün SEO'nun nasıl çalıştığını anlamak için Moz'un Yeni Başlayanlar Kılavuzu'ndan SEO'ya kadar en önemli şeylerden birkaçı:

  • İçerik indeksleme - Arama motorlarının, görseller için alternatif metinler ve video ve ses içeriği için metin transkriptleri eklemek gibi şeyler yaparak site içeriğinizin ne olduğunu net bir şekilde "okumasına" izin vermek önemlidir.
  • İyi bağlantı yapısı - Arama motorlarının sitenizdeki tüm içeriği kolayca bulmak için site yapınızı "tarayabilmesi" önemlidir. Bir SEO uzmanının bağlantıları, URL'leri ve site haritalarını site tarayıcıları için en erişilebilir hale getirmek üzere doğru şekilde biçimlendirmek için yapabileceği birçok şey vardır.
  • Anahtar kelimeler ve anahtar kelime hedefleme - Anahtar kelimelerinizi - yani sitenizin bulunmasını istediğiniz arama terimlerini - içeriğinizde ve başlıklarınızda düzgün bir şekilde yerleştirmek, SEO'nun temel yapı taşlarından biridir. Artık içeriğinizi olabildiğince çok anahtar kelime ve anahtar kelime varyasyonuyla "doldurmak" iyi bir uygulama değildir. Üstbilgilerde ve taranabilir sayfa içeriğinde birkaç kez anahtar kelimeler kullanan yüksek kaliteli içerik yazmak artık daha iyi bir uygulama olarak kabul edilmektedir ve sayfaların arama sonuçlarında daha iyi sıralanmasını sağlayacaktır.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Tıklama başına ödeme, ücretli reklamları ve tanıtılan arama motoru sonuçlarını ifade eder. Bu, kısa vadeli bir dijital pazarlama biçimidir, yani artık ödeme yapmadığınızda, reklam artık mevcut değildir. SEO gibi, PPC de çevrimiçi bir işletmeye yönelik arama trafiğini artırmanın bir yoludur. Tıklama başına ödeme, arama sonuçlarının bir sayfasının üst ve yanlarında gördüğünüz reklamlara, web'de gezinirken gördüğünüz reklamlara, YouTube videolarından önceki reklamlara ve mobil uygulamalardaki reklamlara atıfta bulunabilir. Tıklama başına ödemeyi SEO'dan ayıran diğer şeylerden biri, yalnızca sonuçlar için ödeme yapmanızdır. Google AdWords kampanyası gibi tipik bir PPC modelinde , yalnızca birisi reklamınızı tıklayıp web sitenize geldiğinde ödeme yaparsınız. Tıklama başına ödeme reklamcılığına hemen hemen istediğiniz miktarda para harcayabilirsiniz. Bazı şirketler yalnızca birkaç yüz dolarlık yatırımın sonuçlarını görebilir, ancak birçok büyük şirket tıklama başına ödeme için ayda on binlerce dolar harcıyor.

Bir reklamı çalıştırmanın veya arama sonuçlarınızı tanıtmanın maliyeti, öncelikle anahtar kelimeleriniz için ne kadar rekabet olduğuna bağlıdır. Rekabet düzeyi yüksek anahtar kelimeler (yani birçok kişinin aradığı ve birçok sitenin bulmaya çalıştığı anahtar kelimeler) daha pahalı olacak ve daha düşük rekabet koşulları muhtemelen daha düşük maliyetli olacaktır. Bir tıklama başına ödeme kampanyası oluşturduğunuzda, reklamınızın veya tanıtılan sonuçların tüm dünyadaki kullanıcılara mı yoksa yalnızca belirli bir coğrafi alan içinde mi gösterilmesini istediğinizi de seçebilirsiniz. Bir gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmeyi pazarlıyorsanız, Google'a göre, bu konuma göre uyarlama yeteneği, işletmenizin yakınında herhangi bir yerde yaşamayan kullanıcılara reklam sunarak reklam dolarlarını boşa harcamamanıza yardımcı olur .

Sosyal medya pazarlamacılığı

Bu, bir işletmenin sosyal medya kanalları aracılığıyla yaptığı her şeyi içerir. Hemen hemen herkes sosyal medyaya aşinadır, ancak pazarlamacılar sosyal medyaya entegre ve stratejik bir yaklaşımla yaklaşmalıdır. Sosyal medya pazarlaması, sosyal kanallar için gönderi oluşturmanın ve yorumlara yanıt vermenin çok ötesine geçer. Etkili olabilmek için çabalar sonradan düşünülmek yerine koordine edilmeli ve tutarlı olmalıdır. Gönderilerin tutarlı kalmasına yardımcı olmak için, sosyal medya gönderilerini otomatikleştirmek ve planlamak için kullanılabilen birçok çevrimiçi araç vardır, ancak pazarlamacılar otomasyonu bir araç olarak kullanmalıdır, "ayarla ve unut" çözümü değil. Yayınların arkasında gerçek kişi olup olmadığını kullanıcılar çabucak anlayacaklar. Sosyal medya pazarlamacıları, diğer pazarlama fonksiyonlarından ayrı bir siloda bulunmamalıdır. Sosyal pazarlamacıların, mesajlarını çevrimiçi ve çevrimdışı tüm platformlarda koordine etmek için şirketin daha geniş pazarlama ekibiyle birlikte çalışması gerekir, böylece markanın her parçası aynı hikayeyi anlatır.

İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, marka bilinirliğini artırmak için hikaye anlatımı ve bilgi paylaşımını kullanır. Nihayetinde amaç, okuyucunun daha fazla bilgi istemek, bir e-posta listesine kaydolmak veya bir satın alma işlemi yapmak gibi bir müşteri olma yolunda harekete geçmesini sağlamaktır. "İçerik"; blog gönderileri, teknik incelemeler ve e-kitaplar gibi kaynaklar, dijital video, podcast'ler ve çok daha fazlası anlamına gelebilir. Genel olarak, sadece markanın reklamını yapmalı veya satış yapmaya çalışmamalı, her şeyden önce tüketiciye değer sağlamalıdır. İçerik pazarlaması, müşterilerinizle yalnızca tek bir işlem yapmakla kalmayıp, potansiyel olarak zaman içinde birçok satışla sonuçlanabilecek sürdürülebilir, güvenilir bir ilişki kurmakla ilgilidir.

İçerik pazarlaması, diğer dijital pazarlama türleriyle ortak yaşam içinde çalışır: SEO arama terimlerini yeni web sitesi içeriğine dahil etmenin bir yoludur ve oluşturulan içerik sosyal medya gönderileri ve e-posta pazarlama yayınlarında paylaşılabilir. İçerik pazarlamanız için analizlere bakmak size müşterileriniz hakkında çok şey söyleyebilir: Sitenize geldiklerinde ne arıyorlar? Ne tür içerikler onların sitede daha uzun süre kalmalarını ve etrafa bakmalarını sağlıyor? Ne tür ilgilerini kaybetmelerine ve uzaklaşmalarına neden olur?

Eposta pazarlama

Rogers, sosyal medyanın, mobil uygulamaların ve diğer kanalların ortaya çıkmasına rağmen, e-postanın hala en etkili pazarlama tekniklerinden biri olduğunu söyledi. Tüketicilere değer sağlayan ve zamanla bir kitleyi müşteriye dönüştürebilen bir içerik pazarlama stratejisinin parçası olabilir. American Marketing Association'a göre, e-posta pazarlama uzmanları yalnızca ilgi çekici kampanyaların nasıl oluşturulacağını bilmekle kalmıyor, aynı zamanda optimum kitle erişimini de anlıyor ve müşteri etkileşimlerini ve verilerini analiz etme ve bu verilere dayanarak stratejik kararlar alma konusunda yetenekliler. 

Mobil Pazarlama

Bu dijital pazarlama türü, hedef kitlenize akıllı telefonlarında veya tabletlerinde ulaşmaya odaklanır. Mobil pazarlama insanlara metin mesajları, sosyal medya, web siteleri, e-posta ve mobil uygulamalar aracılığıyla ulaşır. Pazarlamacılar, teklifleri veya özel içeriği bir müşterinin bir mağazaya girmesi veya bir etkinliğe girmesi gibi coğrafi bir konuma veya zamana göre uyarlayabilir.

Pazarlama Analitiği

Dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından biri, oldukça izlenebilir ve ölçülebilir olmasıdır. Bir zamanlar, izlenebilir tek pazarlama parçaları kuponlar ve benzer doğrudan posta teklifleriydi. Bir müşteri kuponu kullandıysa, mesajın yankı uyandırdığını biliyordunuz. Günümüzde analitik, pazarlamacıların kullanıcı davranışını son derece ayrıntılı bir düzeyde izlemelerine olanak tanıyor: bir bağlantıyı kaç kez tıklıyorlar, bir web sayfasında ne kadar zaman harcıyorlar, e-postaları ne sıklıkta açıyorlar ve çok daha fazlası. Ancak dijital pazarlama performansı hakkında mevcut olan büyük miktarda bilgi, bir yangın hortumundan içmek gibi gelebilir ve pazarlamacılar, verilerin ne anlama geldiğini ve stratejiye nasıl bilgi vermeleri gerektiğini gerçekten anlayabilmelidir.

Dijital Pazarlama Becerileri

Hobson, dijital pazarlamacıların çevrimiçi ortamda pazarlama stratejileri sunarak daha geniş pazarlama ekibini ve tüm şirketin stratejik hedeflerini desteklediğini söyledi. Rogers, dijital pazarlamacıların müşterinin sesi olmaya ve bir markayla dijital olarak nasıl etkileşimde bulunmak istediklerine dair çabaladıklarını söyledi. "(Pazarlamacılar) yatırımları en üst düzeye çıkarmak, trafiği ve dönüşümleri artırmak ve entegre dijital içeriği yönetmek için markanın kanallarına stratejik olarak yaklaşıyor" dedi. Müşterilerin her zaman olduğu yerde olma ihtiyacı, dijital pazarlamacıların teknolojideki, sosyal medyadaki ve yazılımdaki değişikliklere uyum sağlama konusunda önemli bir sorumluluğa sahip olduğu anlamına gelir. Teknoloji hızla değişiyor; Bugünün sıcak sosyal medya uygulaması önümüzdeki yıl tamamen terk edilmiş olabilir, ancak pazarlamanın temel ilkelerinin çoğu aynı kalıyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle