GNS Network

Google Yinelenen Üretici Ürün Açıklamalarını Kullanmak

Google Yinelenen Üretici Ürün Açıklamalarını Kullanmak

Google'dan John Mueller, SEO Ofis Saatleri Hangout'unda, Google'ın üreticilerin kopyaları olan ürün açıklamalarını nasıl ele aldığını yanıtladı. Mueller, bunun bir sorun olmadığından emin oldu ve Google'ın arama sonuçlarında hangi sayfanın gösterileceğini seçmek için ne yaptığını açıkladı.

Yinelenen İçerik Sorunlarından Nasıl Kurtulursunuz?

Soruyu soran kişi, üreticinin stok ürün açıklamalarını kullanan bir e-ticaret mağazası hakkında endişeliydi. Üreticiden alınan yinelenen ürün açıklamalarından kaynaklanan olumsuz sıralama sonuçlarından kaçınmanın bir yolu olup olmadığını bilmek istedi. Soruyu soran kişi, orijinal kaynağa bağlantı vermenin yinelenen içerik sorunlarından kaçınmanın bir yolu olup olmadığını sordu.

Yinelenen İçerik Cezası Yok

John Mueller, yinelenen içeriğin sonuçlarından kaçınmak için orijinal kaynağa bağlanmaları gerekmediğini söyleyerek başladı. Bu adımı atmak zorunda olmamasının nedeninin, yinelenen içeriğin algoritmik bir cezası veya zararı olmaması olduğunu açıkladı. Mueller'in yorumu şu şekilde:

“Dolayısıyla, yinelenen içerik söz konusu olduğunda burada iki yön var. Her şeyden önce, yinelenen içerik için bir ceza almazsınız. Yani … siz çok fazla incelemeden önce bile, bir ceza veya algoritmik işlem veya manuel işlem gibi bir şeye sahip olduğumuz tek zaman, tüm web sitesinin tamamen kopya içerik olduğu zamandır, … örneğin diğer web sitelerini kazıyan bir web sitesiyse . Bunlar e-ticaret siteleriyse ve aynı açıklamaya sahipseniz ve web sitenizin geri kalanı farklıysa, bu tamamen sorun değil. Herhangi bir düşüş veya sıralamada düşme veya herhangi bir şey için endişelenmenize gerek yok.”

Google, Web Sitelerini Yinelenen İçerik İçin Nasıl Analiz Eder?

Mueller daha sonra Google'ın üretici ürün açıklamalarını yayınlayan ürün satıcılarının belirli durumlarını nasıl ele aldığını paylaştı. Google'ın, üreticinin web sitesindekiyle aynı ürün açıklamalarını içeren sayfaları sıralamada ne kadar iyi olduğu hakkında ayrıntılı bilgi verdi. John Mueller açıkladı:

“Yinelenen içerikle, baktığımız kabaca iki farklı şeye sahibiz. Bir yandan tüm sayfanın aynı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Ve bu, başlık ve alt bilgi gibi her şeyi ve mağazanın adresini ve bunun gibi şeyleri içerir, sizin durumunuzda durum böyle olmaz çünkü biri belki bir üreticinin web sitesidir ve açıklama aynıdır, ancak etrafındaki her şey farklıdır. . Yani bu, yinelenen içeriğin temel türü.”

Google, Yinelenen Ürün Açıklamalarına Sahip Sayfaları Nasıl Sıralıyor?

Mueller daha sonra, yinelenen içeriğe sahip web sayfalarını sıralamak için göz önünde bulundurulması gereken hususları açıkladı. dedi ki,

“Diğer tür, açıklama gibi şeylerle ilgilidir. Arama sonuçlarında bir snippet gösterdiğimizde bu bir rol oynar. Yani esasen kaçınmaya çalıştığımız şey, snippet'in diğer web siteleriyle tamamen aynı olduğu arama sonuçları sayfaları oluşturmaktır. Birisi, yalnızca o ürünün açıklamasında bulunan genel bir şey arıyorsa ve web siteniz için göstereceğimiz snippet, üretici için tamamen aynıydı, o zaman bu sayfalardan birini seçmeye ve yalnızca onu göstermeye çalışırdık. . Bu, yinelenen içerik hikayesinin bir nevi diğer kısmı… biraz basitleştirilmiş.

Ama bu aynı zamanda, eğer birisi …açıklamada yer alan genel bir şey arıyorsa ve onu satın almak istediğini söyleyebiliriz ve belki de o ürünün en iyi kaynağı veya yerel kaynağı sizsiniz veya o ürün stoğunuzda var veya neyse, o zaman diğerini değil, sayfalarınızı göstereceğiz. Ve bunların hepsi, açıklamayı nereden aldığınız gibi işaretlemenizden bağımsızdır. Esasen bu açıklamaya sahibiz, onu aramada göstermek istiyoruz ve bu açıklama için gösterebileceğimiz en iyi sayfayı seçeceğiz. Bu açıdan, sayfalarınızda benzersiz açıklamalara sahip olmanın her zaman iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Ancak çok fazla ürününüz varsa, bu her zaman mümkün değildir. Ayrıca, ürünlerinde yinelenen açıklamalar olduğu için bir web sitesini cezalandırmamamız da söz konusu.”

Yinelenen Ürün Açıklamaları Google'da Sorunsuz

Yinelenen içerik cezası diye bir şey olmadığı nispeten iyi bilinse de, Google'ın bir sayfanın bir mağaza olduğunu ve ürünün üreticiden farklı olduğunu belirlemek için üstbilgi ve altbilgi gibi şeyleri nasıl kullandığı genellikle daha az bilinir. o mağazada satılık. Mueller'in vurguladığı bir başka ilginç nokta da, Google'ın arama sonuçlarını, sıralanan her web sayfası için tam olarak aynı snippet'lerle doldurmak istememesidir.

Bu açık görünebilir, ancak iki veya üç rakip zaten başlıklarında tam olarak aynı anahtar kelimelerle sıralanmış olsa da, bazılarının bu anahtar kelimeleri başlık etiketine ve başlıklara ekleyerek “XYZ Anahtar Kelimesi” için sıralama yarışında görmezden gelebileceği bir şeydir. Google'ın başlığında eş anlamlıları olan sayfaları sıraladığı gerçeği… Mueller, Google'ın bir satıcıyı üretici yerine sıralamayı seçeceği durumlara da dikkat çekti:

  • Kullanıcının satın alma niyeti net olduğunda ve satıcı ürün için en iyi kaynak olduğunda
  • Bayi yereldir ve yerel bir perakendeci en iyi sonuçtur

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle