GNS Network

IndexNow Arama Motoru Dizine Eklemede Büyük Bir Değişikliktir

IndexNow Arama Motoru Dizine Eklemede Büyük Bir Değişikliktir

Microsoft, tüm arama motorlarının içeriği nasıl keşfedebileceği ve dizine ekleyebileceği konusunda büyük bir evrim olan IndexNow'u duyurdu. IndexNow açık kaynak kodludur ve katılan tüm arama motorlarına açıktır. İçerik bir web sitesinde yayınlandığında veya güncellendiğinde, IndexNow tüm katılımcı arama motorlarını bilgilendirerek indeksleme süresini önemli ölçüde azaltır. Arama motorları arasında IndexNow paylaşımı Kasım 2021'de başlayacak. Günlük 10.000 URL sınırı var. IndexNow protokolü, en az bir pazarda fark edilir bir varlığa sahip tüm arama motorlarına açıktır.

Arama İndekslemenin Çekmeden İletmeye Evrimi

Arama motorlarının web sayfası verilerini elde etmesinin iki yolu vardır: Çek ve it. Çekme, bir arama motoru tarayıcısının web sayfaları istemek için bir siteyi ziyaret etmesi ve verileri sunucudan "çekmesi" durumudur. Arama motorları geleneksel olarak bu şekilde çalışır. IndexNow'un yaptığı şey, içerik keşfini, WordPress gibi bir CMS'nin içerik yayınlandığında veya güncellendiğinde arama motorlarına bildirdiği push yöntemiyle değiştirmektir. Yayıncıların yararı, artık arama motorlarının içeriği taramasını ve keşfetmesini beklemek zorunda kalmamalarıdır. Arama motorları bunu hemen bilir ve yeni veya güncellenmiş sayfaları getirmek için siteyi ziyaret eder. Microsoft'un duyurusuna göre:

“…tarihsel olarak web sitesi sahipleri için en büyük sorunlardan biri, arama motorlarının en son web sitesi değişikliklerini hızlı bir şekilde keşfetmesini ve değerlendirmesini sağlamak olmuştur. Arama motorlarında yeni URL'lerin keşfedilmesi ve dizine eklenmesi günler hatta haftalar alabilir, bu da potansiyel trafik, müşteri ve hatta satış kaybına neden olur. …arama motorları güncellemeler hakkında bilgilendirildikten sonra hızla tararlar ve web sitesindeki değişiklikleri dizinlerine ve arama sonuçlarına yansıtırlar.”

IndexNow'un Arkasında Kim Var

IndexNow, Microsoft ve Yandex tarafından oluşturuldu. Protokol açık kaynak kodludur ve katılım için tüm arama motorlarına açıktır. Bir arama motoruna güncellenmiş veya değiştirilmiş bir web sayfası bildirildiğinde, katılan tüm arama motorları bilgilendirilecektir.

“IndexNow, Microsoft Bing ve Yandex tarafından oluşturulan ve web sitelerinin web sitesi içeriği oluşturulduğunda, güncellendiğinde veya silindiğinde arama motorlarına kolayca bildirimde bulunmasına olanak tanıyan yeni bir protokoldür. API kullanma”

IndexNow Yayıncılara Nasıl Yarar Sağlar?

IndexNow, sunucu üzerindeki tarama taleplerini azaltacağı için yayıncılara fayda sağlar, arama motorlarının web sayfalarının güncellenip güncellenmediğini kontrol etmek için keşif amaçlı taramalar yapmasına gerek kalmaz ve içeriğin keşfedilmesi ve dizine eklenmesi için gereken süreyi azaltır. Sunucu yükünün azaltılması, sunucunun, arama motorlarının zaten sahip olduğu web sayfalarına fazladan hizmet sunma yükü olmadan en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, emekleme ve endekslemenin enerji taleplerini azaltarak ve küresel ısınma baskılarının azaltılmasına yardımcı olarak dünyaya fayda sağlar. Bing'in duyuru notları:

“IndexNow daha verimli bir İnternet girişimidir… web sitesi sahipleri, arama motorlarının bu URL'ler için taramaya öncelik vermesine yardımcı olan net bir sinyal sağlar ve böylece içeriğin değişip değişmediğini test etmek için keşif amaçlı tarama ihtiyacını sınırlar… Gelecekte, arama motorları IndexNow'u benimseyen web sitelerinin taranmasını sınırlamayı planlıyor."

Büyük Şirketler Yeni Protokolü Benimsiyor

Microsoft, "eBay, LinkedIn, MSN, GitHub ve Bizapedia" gibi büyük şirketlerin Bing URL gönderme API'sinden IndexNow'a geçmeyi planladığını duyurdu. Yeni sistemin faydaları açık olduğu için diğer büyük şirketlerin de aynı yolu izleyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle, daha küçük şirketler, rekabetçi kalmak ve endekslemelerini iyileştirmek için yeni protokolü benimsemeyi de düşünmek isteyebilir.

Yeni Protokol Nasıl Çalışıyor?

URL'leri göndermek için önerilen üç yol vardır.

1. IndexNow'un SEO Entegrasyonu

Birinci yol , OnCrawl ve Botify IndexNow entegre planları var.

2. API aracılığıyla Doğrudan Gönderim

İkinci yol bir API aracılığıyla doğrudan bir teslimiyettir. Geliştiriciler, URL'leri IndexNow'a otomatik olarak göndermek için bir API kullanabilir. Duyuru bunu şöyle anlatıyor:

“1. Çevrimiçi anahtar oluşturma aracımızı kullanarak protokol tarafından desteklenen bir anahtar oluşturun . 2. Anahtarı, web sitenizin kökünde anahtarın değeriyle adlandırılan metin dosyasında barındırın. 3. URL'leriniz eklendiğinde, güncellendiğinde veya silindiğinde URL'leri göndermeye başlayın. API çağrısı başına bir URL veya bir dizi URL gönderebilirsiniz. Tek bir URL göndermek, değiştirilen URL'yi ve anahtarınızı içeren basit bir HTTP isteği göndermek kadar kolaydır.

3. CMS ve CDN'lerle Entegrasyon

Ancak üçüncü yol , çoğu sitenin IndexNow ile nasıl arayüz oluşturacağı ve bir yayıncının kullandığı CMS'nin özüne özgü bir işlev aracılığıyla yeni protokole nasıl erişeceği olabilir. Wix ve Duda , kullanıcılara sağladığı avantajın farkındadır ve yeni özelliği kullanıcılarına sağlama planları şimdiden hazırdır . Cloudflare ve Akamai, yeni IndexNow protokolünü de destekliyor.

WordPress'i mi bekliyorsunuz?

Wix ve Duda gibi rakipler IndexNow'un önemini kabul ederken, WordPress yeni protokole ayak uyduruyor gibi görünüyor. Belki WordPress bunu benimseyecektir, ancak son yedi aydır çekirdek geliştiriciler, belirgin bir çözüm bulmadan teklifi tartışıyorlar. Herkese açık WordPress geliştirme biletine göre, henüz bununla ilgili bir karar yok gibi görünüyor. Yine de Microsoft, çekirdeğe dahil edilmesi için IndexNow açık kaynak kodunu WordPress'e gönderdi. WordPress tarafından benimsenirse, bu, bir yayıncının URL'lerini IndexNow aracılığıyla göndermeyi seçmesini otomatik hale getirecektir. WordPress çekirdek geliştiricilerinin bir sorusuna yanıt olarak Microsoft, yayıncıların değişikliklerini ve yeni URL'leri hangi arama motorlarına göndereceklerini seçebileceklerini açıkladı. Bu, belirli arama motorlarının sayfalarıyla ilgili verileri almasını engelleyebilecekleri anlamına gelir. WordPress geliştirme biletine göre, Microsoft temsilcisi şunları söyledi:

“WordPress ve diğer CMS yöneticileri, eğer herkesi bilgilendirmek isterlerse, merkezi hizmetler aracılığıyla herkes dahil olmak üzere, sektördeki hangi aktörleri bilgilendirmek istediklerini seçebilecekler.”

IndexNow, Arama Endekslemenin Evrimidir

IndexNow çok önemli çünkü arama motorlarının güncellenmiş ve yeni yayınlanan belgeleri nasıl keşfedebileceği konusunda büyük bir değişiklik. Hızlı indeksleme ve web sayfalarını sürekli olarak tarayan botlardan daha az sunucu yükü ile yayıncılara fayda sağlar. Büyük arama motorları tarafından benimsenmesi, yayıncılar ve arama motorları arasındaki ilişkide her ikisine de fayda sağlayan bir evrim olacaktır.

Kaynaklar:

(1) IndexNow Duyurusu - Web İçeriğinizi Arama Motorlarında Anında Dizine Ekleyin

(2) IndexNow.org

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle