Site iconBeytullah Güneş | SEO Tasarım Dijital Pazarlama

Anahtar Kelime Seçimi ve Analizi

Uzunca bir süredir seo çalışmaları ile ilgili yazı yazamıyorken bu akşam küçük bir fırsatı değerlendirip anahtar kelime seçimi ve analizi metodlarına değinmek istedim değerli arkadaşlar. Bir çok makalemde ya da konu ile ilgili google üzerinde ulaştığınız bir çok makalede anahtar kelimelerden bahsedilir ve tabir-i caiz ise site kurup oturduktan sonra aynı sektör içindeki siteler bu kelimeler üzerinden kıyasıya bir savaşa başlarlar.Siz farkında olun ya da olmayın durum çoğu sektörde son dönemde savştan da öte bir noktada emin olabilirsiniz.

Nedir Bu Anahtar Kelime?

Değerli arkadaşlar yazılarımda genel olarak temelden başlıyorum ve bu konuda da öyle yapacağım. Keza bu kadar önemli ve bir siteyi yayın hayatı boyunca yakınen ilgilendiren bu derece önemli bir konu daha yoktur diyebilirim. Fikir aşaması, tasarım aşaması, pazarlama (sem) vs konular genellikle site oturuncaya kadar dönemsel çalışmalar olsa dahi anahtar kelime üzerinden yapılan çalışmalar ve güncellemeler sitenin yayın hayatı sürece sürdürülür ve sürdürülmeyen siteler zaten başarıya ulaşamazlar.Ya sıkıntıdan ya da mahkum olunan reklam faaliyetleri nedeni ile batar giderler.

Gelelim konumu olan anahtar kelimelere. Arama motorları siteleri indexlerlerken genellikler kelime yoğunluklarını baz alarak en “yoğun kelime = en önemli kelime” mantığı ile anahtar kelimeler bazında arşivlerler. Aslına bakılırsa en yoğun kelimesi son dönemde biraz farklılaşsa da temel çalışma mantığı bu yöndedir. Yapmış olduğunuz aramalar geniş eşleme, sıralı eşleme ya da tam eşleme metodları ile arşivlerdeki bu etiketler arasında arama yapmaktan başka bir şey değildir. Arşivlenen kelimeleriniz önem derecesine göre nasıl ki kelime yoğunluğu sonucu ortaya çıkmış ise siteler arası bu kelimelerde sıralamada daha ön planda gösterilecek domainde bir takım kriterler ile süzgeçten geçirilerek yerleşimi sağlanır. Bunlar yaklaşık olarak 2005 yılına kadar bariz kalıplar ile site yaşı, uyumlu içerik yüzdesinin rakip siteye olan uyumlu içerik yüzdesinin karşılaştırılması, dil filtresi, kodlama, site açılış hızı vs gibi sabir filtreler ile belirlenmekte idi ancak yaklaşık 2005 yılından sonra googlenin kendi standartlarını ortaya koymaya başlaması ve hizmet güncellemesinden daha çok arama kriterlerinde yaptığı güncellemeler ile işler değişti ve son 2012 penguen güncellemesine kadar da sürmeye devam etti. Tabiki son değil elbette çıta yükselecek. Artık salt kalıplaşmış eski standartlar ile birlikte Span steleri önlemek için içerik alakalı kelime yüzdesine getirilen sınırlandırmalar, yine bu bağlamda anahtar kelime linklemeye getirilen yüzdesel sınırlamalar, içeriğin medya dosyası içerip içermediğinin kriterlere eklenmesi, google plus u popular hale getirmek amacı ile yazar autor rank, backlinklerin kabuledilebilir ve kabul edilemez olarak sınıflandırılması, vs yıllar içinde gerçektende güçlü güncellemeler geldi. Ancak legal yollar ile sitesini yöneten bir webmaster içinstandartlar daima aynı ; yani özgün, orta seviye hedef kelime yoğunluklu bir içerik ve yaklaşık %3 hedef kelime önecıkarma metodunun kullanılması gibi.

Bu gelişimi uzun uzadıya neden anlatıyorsun diyenler olabilir. Belki çoğumuzun aşina olduğu bir durum ancak önemli nokta şudur ki sistem anahtar kelimeler üzerine kuruludur, yıllar geçsede, farklı standartlar gelsede anahtar kelimeler asla önemlerini yitirmeyecekler gibi.

“Anahtar Kelime İçin Site Yapmak Yada Anahtar Kelime İçin Site Yapmamak İşte Bütün Mesele!”

Son zamanlarda öyle bir furya var ki anahtar kelime uyumlu domain almak çok revaçta. Seo çalışmalarında başarı sağlayamayan hemen her kesim bu şekilde yüzlerce anahtar kelime ile 50 metrelik suda son kez boy verme ihtiyacı duyuyorlar. Boşa çaba desekte uzunca bir süredir dinleyen olmuyor gibi. Arkadaşlar aynı ip adresinden farklı anahtar kelimelerde aldığınız domainlere aynı templateleri yapıştırınca alexa baclink sayaçlarında başka bir yerde artış göremezsiniz.

Diğer yandan anahtar kelime için domain modası anahtar cümle şeklinde domainlere varınca müsait domain sahipleri tarafından uygun backlink kiralama mevzuularıda çıktı ki tam bir zaman kaybı bence. Elbette işiniz ya da ana siteniz için yapılan hiçbir çalışma çöp değerinde değildir mutlaka az ya da çok faydalarını görebileceğiniz çalışmalardır ancak iki günlük siteniz için yapabileceğiniz en iyi çalışma sitenizi görsel, medya, multimedya ve en önemlisi text olarak zenginleştirmek olacaktır. Yani bu yapmaya çalıştığınız paravan çalışmaları öncelikle oturmuş bir site için zamana yayılarak belirli periyotlar ile kurallarına uygun şekilde yapıldığında maximum verimi sağlar. Bu işlere ayırdığınız vakit ve nakitinizi ana sitenize başlangıçta yönlendirmek çok daha faydalı olacaktır ve bunu farketmeniz için uzunca bir zaman beklemenize gerek kalmayacak emin olabilirsiniz.Sonuç olarak anahtar kelime için site yapma ya da sub domain alma, ya da paravan çalışması sonraki iş arkadaşlar önce ana siteniz.

İçeriğe ve Sektöre Yönelik Domain Belirlemek İlk Anahtar Kelimenizdir!

Sitenizin hizmet edeceği sektörde hedef anahtar kelimenize uygun bir domain seçmek site içeriğini girmeden önce kazanacağınız ilk anahtar kelimenizdir. Sitenizin yapım aşamasında şunlara dikkat etmenizi öneririm;

Unutmayın kodlama açısından kararsız bir site hem adwords, hem google ve hemde ziyaretçi açısından iyi site değildir. Marka değerinizi başlamadan kaybetmeyin.

Anahtar Kelime Seçimi ve Kelime Vurgulama Metodları

Anahtar kelime seçiminden bahsedildiğinde genel kanı çok kolay olduğudur ve başlamadan kaybetmek anlamına gelir. Şöyle örneklersek; bir elma satıcısınız ve sitenizden elma satacaksınız hedef kelimeniz elma mı? Hayır bunu bilemezsinzi en fazla müşteri potansiyeli yani en fazla ilgi belkide yeşil elma kelimesinde ya da kırmızı elma vs vs olabilir. Anahtar kelimeniz en fazla size geridönüşümü sağlayacak kelimenizdir unutmayın. Diğer yandan bu kelimeyi destekleyecek yükselmesi kolay rekabetin az olduğu türevi kelimeleri bularak anahtar kelimenizi destekleyebilirsiniz. Örneğin; elma kelimesinde rekabet çok yüksek ve bunu destekleyecek bir kaç türev destekleyici anahtar kelimeye ihtiyacınız var. Araştıma yaparak varıdğınız sonuçlar elma kasaları, elma bahçeleri vs vs kelimeler olabilir ve bu kelimelerden de türev anahtar kelimelerinizi seçmelisiniz. Kısaca anahtar kelimeler iki çeşittir ve çalışmalar bu iki çeşidin karışımı ile ilerler. Anahtar Kelime ve Türev Anahtar Kelimeler. Araştırma yapabileceğiniz kaynaklar olarak şunları sıralayabilirim.

Evet çeşitli istatistikler ile belli bir anahtar kelime gurubu oluşturduk. Sayını fazla olması iyi olacaktır keza arama motorları için filtreden geçirmemiz gerekecek bu anahtar kelimeleri.Filtrelemenizde ve uygulama esnasında şunlara dikkat edin;

Bu konuda başlıca önerilerim bunlar olacaktır değerli arkadaşlar. Uygulamanız halinde kısa vadede istatistik sitelerinde ve uzun vadede çok daha kararlı kelime sıraları ile karşılaşacağınızdan şüpheniz olmasın. Denenmiş ve güncel bilgilerdir. Böylelikle daha önceden değindiğim anahtar kelime konusunu biraz daha detaylı anlatmaya çalıştım umarım faydasını görürsünüz. Bol organik hitler …
Exit mobile version