GNS Network

Seo da Özgün İçerik Gerekli mi?


Evet arkadaşlar uzunca bir aradan sonra bir araştırma yazımı sizlerle paylaşmayı isterim. Vakit azlığı nedeni ile uzunca bir süre seo makaleleri yazamasamda bunca zamandan sonra işinize yarayacak birşeyler paylaşmak istedim. Google son bir yıldır insanları şaşırtayım derken, seo sektörünü farklılaştırarak yoluna devam ediyor. Bitirmeye çalıştığı ne varsa güçlenerek ve ciddi maliyetlere doğru ilerlemesini sürdürmekte.

Araştırmada Neler Kullanıldı

  • Geçmişi temiz 1 adet domain

  • 3500-3700 arası %100 özgün yazarlarca kaleme alınmış makaleler

  • 1 yıllık bir süre

  • Makale zamanlaması ile spam yapılmadan 1 yıla yayılarak siteye makale girişleri sürdürüldü

  • +200 makale son dönem denemeler için kullanıldı

Sonuçlar ve Değerlendirmeler

Öncelikle geçtiğimiz yıl mayıs ayından bu yana farklı söylentiler, Türkiye'ye getirilen uzmanlar eşliğinde seminerler, youtube de kopan seu cu feryatları ile geçen neredeyse 1 yılı geride bırakmak üzereyiz. Bu dönem içinde herkesin ortak görüşü özgün içerik özgün site ya da özgün kotlama gibi birbirinin türevi sözlerdi. Buyrun deneyimlerim neler birlikte paylaşalım.

Site kurulmadan önce 1 yıl kadar bekletilen domaine site kurulur, özgün içerikli makaleler ile 1 yıllık süre zarfında zamana yayılarak makaleler siteye girilir. Mantık şu şekilde; site hiti ile orantılı olacak şekilde başlarda haftada bir girilen içerikler zamanla artırılır. İçerik girişlerinde kelime yüzdeleri 2500 makalenin her birinde ölçülerek min 3 max 7 değerinde tutulur. Başlık tekrarı sıpamlarından, çakışan url spamlardan kaçınılır. Kodlama bazında unutmadan söyleyeyim sıfırdan kodalama, alt etiketlerinden w3c standartlarının her parametresine uygun bir site de bu çalışma yapıldı ve 7 ayın sonunda karşılaşılan tablo standart sonuçlardan pek farklı değildi. 7 ayın sonunda aynı mantık ile ana siteye makale girişleri sürerken bir köşe de hazır tutulan 200 makale isim vermekten kaçınmayım haber7 gibi sitelerden alınan tanıtım makaleleri için kullanıldı. sonuç 7 ayın sonunda yaşanan ciddi sıralama yükselişi ve yükseliş zamanının bir dönem kullanılan hacklink programları ile yapılandan pek farklı olmaması idi.

Can Alıcı Nokta

Evet artık ne yapılabilinir ya da kısa dönem de nasıl bir yol izelenebilinir biliyoruz. Ancak sorun şu ki bu tarz tanıtım yazıları için harcanan ücretler çok ciddi rakamlardır. Uzun lafın kısası backlink programları lisansları ya da backlink paketlerine ödenen ücretleri mum ile arayacağımız bir dönemdeyiz.

Unutmadan şunu da belirteyim inceleme genel bir incelemedir ve kurumsal iş dünyası bazında sektörel kelimeler ile denenmiştir. Hali hazırda googlenin yeni uygulamaları nedeni ile farklı girişimler ve spamın göz yumulmak zorunda kalındığı sektörlerden bir kaçı da dikkat çekiyor. Bu konu da mesai harcayan arkadaşlar bu noktada sektörlerin çoğunu tahmin ediyorlardır tahminimce. Neyse sözü fazla uzatmadan bu makalemi burada noktalamak istiyorum. İlerleyen dönemlerde yeni uygulamalardan faydalanarak fazla maliyetlerden kaçınma konularında önerilerim olacaktır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle