GNS Network

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?


2014 yılındaki ilgili yasa değişikliği ile TİB bünyesinde hosting şirketlerine verilen YS NO uygulaması kaldırılarak TİB web sitesinde bulunan açık dizin üzerinden belge no olmaksızın hosting sağlayıcıları listelenmeye başladı. Bu kanun ile bireysel yani kendi siteleri için reseller ya da vps-vds bulunduran gerçek kişilerde başvuruları halinde listelenmeye başladılar ve doğal bir sonucu olarak 2015 yılında yani içinde bulunduğumuz yılda ciddi bir hosting şirketi patlaması yaşandı. Buna ek olarak kanuni yükümlülüklerinin dahi farkında olmayan merakla bekleyen ve start almaları ile kolları sıvayan sektörden uzak girişimciler ciddi bir madur kitle yaratma yolunda hızlı bir şekilde ilerlemekteler. Bu bağlamda sizlere ilek tavsiyem min 2014 öncesi kurulmuş hostingleri seçmekte fayda olacaktır.


Bundan bir kaç yıl öncesinde yazmış olduğum hosting seçimi ya da destek makalelerinde genellikle teknik konulardan bahsetmiştim ve o dönemde son kullanıcı için verilecek tavsiyeler sadece teknik konular ile sınırlı idi. O dönemleri özlesek de makalemin son kısmında yine teknik konulara değinerek o günleride yaadetmeyi planlıyorum. Mecburen öncesinde biraz sosyal konulara değinerek güncel durumda bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Profesyonel Web Hosting Şirketi Profili


Artık güncel durumlardan ötürü teknik özelliklerden öncesinde hosting seçiminde sektörel tecrübe içinde malsefki bir ön araştırma yapmak zorundasınız. Bu yukarıda da belirttiğim üzere sektörel tectübe yılı ile başlamaktadır. Bunun için tartışma platformlarını önerirdim ancak sosyal platformlar artık yanıltılabiliyorlar. Keza sosyal platformların gücü son dönemde aşikar ve hosting şirketleri son yapmaları gereken işi artık ilk yaparak satışlara bu platformlardan başlamaktalar ve haliyle haklarındaki yorumları çarpıtabiliyorlar. Bunun için benim önerim inceleyeceğiniz hosting şirketinin domainini bir Why Back Machine üzerinden sorgulatın ve yıl bazında site değişimlerine bir göz atın hiç index i yok ise direk uzaklaşın. Müşteri potansiyeli için ise Alexa üzerinden yine domaini sorgulatın ve önerim 500.000 altı sıralamadaki hostingler ile ilgilenin. Müşteri portföyü ne kadar yüksek ise Alexa değeri o kadar düşük olacaktır bunu aklınızdan çıkarmayın. Müşteri memnuniyeti durumu için tartışma platformları dışında şikayet sitelerine de bir göz atın. Aşırı derecede limitlendirilmemiş yani limitsiz paketler barındıran hosting şirketlerinden uzak durun. Sipariş öncesi varsa canlı destek ya da telefon üzerinden bir görüşme yapın. Aklınıza takılan aşağıda belirteceğim teknik özellikleri destekleyip desteklemediklerini bir sorun. Özellikle telefonda pazarlamacı edası ile gönül alama yöntemleri kullanan hostinglerden uzak durun. Teknik destek personeli ne kadar profesyonel ise o kadar kısa sürede net kelimeler ile sizi bilgilendirecektir. "Hallederiz", "Bişeyler yaparız" vs gibi kelimeler bol ise uzak durun. İlk yaşayacağınız teknik sorunda veri kaybınız kesine yakın olacaktır. Webmaster forumlarına güvenmeyin, webmaster forumlarında kendinize özel teknik özellikleri belirterek bir konu açın ve öneri isteyin bu çok daha sağlıklı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Teknik Özellikler Nelerdir?


Evet son dönemde işler biraz daha fala içinden çıkılmaz bir hal almış ve problem olasılıkları artmış olabilir ancak bu halihazırda yaşanan sorunların yarısından fazlasının son kullanıcı kaynaklı olduğu gerçeğini değiştirmez. Kullanacağınız amaç, potensiyel, yazılım gereksinimleri vs özellikleri örtüşmeyen bir hosting ile en iyi hosting firması bile sizinle baş edemez emin olun. Tecrübeniz az olabilir bunun için hosting şirketinizin teknik desteğine danışmaktan çekinmeyin muhakkak yardım edeceklerdir. Keza yaşayacağınız sorunlar sizden çok müşterisi olduğunuz hosting şirketini bağlar. Bir kaç madde ile sıralar isek temel olarak teknik gereksinimlerinizi;  • Hosting Kotalarınız: Bu projenizin potansiyeli ile doğrudan alakalıdır ve giriş yapacağınız içeriğin kaplayacağı alan, veri girişi sıklığınız yani işlemci tüketiminiz, ziyaretçi potansiyeliniz yani trafik kaynak tüketiminiz, kurumsal kimliğiniz yani mail vb kaynak tüketiminiz gibi.

  • Yazılımınızın Temel Gereksinimleri: Linux için php yazılım mı, yoksa windows için asp yazılım mı kullanacaksınız. SEO için son dönemde önemi kesinleşen özel url yapıları için apache, litespeed vb uyugulamalardan hangisi sizin için ideal olur?

  • Multimedia Gereksinimleri: Video için ffmpeg desteğine ihtiyacınız olacak mı ya da embed mi kullanacaksınız gibi.

aklıma şimdilik gelen kısaca temel üç konu profesyonel olmasa da ön bilgi verebilir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle