GNS Network

Adolphe Sax kimdir, neden Doodle oldu?


Google bugün anasayfasında saksafonun mucidi Adolphe Sax için Doodle yayınladı. Saksafonu ilk kullanan ve ilk çalan Adolphe Sax’ın bugün doğum günü. Google Adolphe Sax’ın doğum gününü kutlamak adına anasayfasında Doodle yayınladı.Peki Adolphe Sax kimdir?

Adolphe Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. Belçika'nın Dinant şehrinde doğan Sax'ın babası da bir müzik aletleri yapımcısıydı.

Hayatının ilk bölümünü Dinant'ta geçiren Sax, 1841 yılında sürekli olarak yaşamak amacıyla Paris'e taşınmış ve orada ölmüştür. Dinant'ta yaşadığı ev, günümüzde müze olarak korunmaktadır.

Dinant şehri halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olmasını Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçimine borçludur.

Adolphe Sax, genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmış, sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Kraliyet Şan Okulu'na (Royal School of Singing) gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Sax'ın ilk önemli icadı basklarnette yaptığı tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Sax'a aittir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle