GNS Network

19 kolay SEO ipucu - yeni başlayanlar için

Teknik konulara fazla girmden hemen hemen her web sayfası sahibinin kolayca uygulayabileceği 19 SEO ipucunu bu yazıda özetlemeye çalışacağım. Bir süredir SEO içerikli bir makale yayınlamamışken temel konulara ilişkin bu makalenin uygun olacağını düşündüm. Takip eden zamanda da bazı temel - sık kullanılan terim ve işlevlere ilişkin makaleler ile bir akış oluşturmayı düşünüyorum. Bilmeyen ya da bilgi tazelemek isteyen arkadaşlara öneririm. Keza SEO alanı her gün yeni güncellemelerin olduğu bir alan ve temelleri de bu güncellere bağlı olarak bazen güncellemek gerekiyor.

1. Sayfa hızı

Sayfa hızı genellikle yanlış bir ön yargı ile sadece son kullanıcıya olan etkisi ile değerlendirilir ancak. Sitenizin yüklenme hızı tüm platformlar için uzunca bir süredir çok önemli bir sıralama faktörüdür. Konu hakkında teknik bir çalışma yapamayabilirsiniz. Ancak yüksek performanslı iyi bir hosting seçmek ve girdiğiniz içeriklerde aşırı yük yaratmayacak görseller kullanmak sizin elinizde. Bu kolay adımları hepiniz uygulayabilirsiniz. Tarayıcı ve browser çerez sistemleri vb uygulamalar ek bilgi gerektirse de sitenizde sizin elinizde olan noktalar da var.

2. Robots.txt dosyaları 

Tanınması için dosyanın tümü küçük harflerle (robots.txt) adlandırılmalıdır. Ayrıca, tarayıcılar alnızca bir robots.txt dosyası aradıklarında tek bir yere bakarlar: sitenin ana dizini. Orda bulamazlarsa, çoğu zaman böyle bir dosyanın olmadığını varsayarak taramaya devam edecekler. Ek olarak nasıl bir şekilde düzenlemeniz gerektiği konusunda ayrıca makaleler mevcut.

3. Sonsuz URL ekleri

Aslında bu konu genel kodlama içinde yer alsa da bu konuya ayrıca bir başlık açmak istedim. Keza ciddi anlamda gözden kaçmakta ve siteleri olumsuz yönde etkilemekte. Öncelikle URL eklerinden kasıt; web tabanlı yazılımınızda herhangib bir linke tıkladığınızda o linke atanmış görevi , linkin yerine getirebilmek için web browserinizde yer alan adres satırında vağrolan URL nin sonuna ekledikleri eklerdir. Bu ekler genel anlamda çok zararsız görünse de özellikle sayfalama kısımlarında kullanılan URL yapılarında bunlar sonsuz döngüde unutulmaktadır. Buna siz de kolaylıkla dikkat edebilir ve kurulum esnasında direk tedbirini sağlayabilirsiniz. Örnek zararları; güvenlik açısından sitenize açıklar yaratır, aşırı işlemlerde sunucu işlem yükünü artırarak sitenizi yavaşlatır ya da kilitlenmelere neden olur. Aynı link yapısını gereksiz yere çoğaltır ve aynı sayfadan arama motorları spiderleri kolaylıkla sonsuz döngüye girebilirler. Gibi çoğaltılabilinir.

4. Sitemap - Site Haritası

XML olduğu sürece site haritanızı istediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz - kategori dökümü ve genel yapı size kalmıştır ve Google'ın sitenizi nasıl gezindiğini etkilemez .

5. noarchive etiketi

Bu etiket , Google'ın arama sonuçlarında bir sayfanın ön belleğe alınmış sürümünü göstermesini engelleyecek, ancak o sayfanın genel sıralamasını olumsuz bir şekilde etkilemeyecektir .

6. Google, önce ana sayfanızı önce tarar

Bu genel bir kanı olsa da kural değildir. Özetle alt sayfalarınızdan genellikle menüler aracılığı ile en fazla link çıkışı ana sayfanıza olur ve sebebi budur. Yani aşırı link çıkışı vereceğiniz ancan birincil öncelikte olmayan sayfalarınız var ise (e-ticater sitelerinde sipariş ver butonları gibi) tedbirini alın. Bu gibi linkleri "nofollow" olarak tanımlayabilirsiniz örneğin.

7. Google dahili ve harici bağlantıları farklı şekilde puanlandırır

İçeriğinize veya web sitenize bir üçüncü taraf sitesinden gelen bir bağlantı, kendi sitenizdeki bir bağlantıdan farklı bir şekilde ağırlıklandırılır .

8. Tarama potansiyelinizi Google Search Console'da kontrol edebilirsiniz

Yukarıda bahsettiğim ve bahsedeceğim url ler ile ilişkili indexlenme durumlarını Google Search Console üzerinden kolayca takip edebilir ve istenmeyen durumları kolaylıkla tespit ederek tedbirlerini alabilirsiniz.

9. SEO değeri olmayan sayfaları noindex kullanak

SEO değerinin düşük olduğunu bildiğiniz ancak sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirdiğini düşündüğünüz sayfalarınız için noindex etiketleri kullanarak sitenin genel SEO değerini aşağı çekmeden bu sayfaların yayınlarını sürdürmesini sağlayabilirsiniz.

10.Site haritaları hakkında bilmeniz gereken çok şey var


  • XML site haritaları UTF-8 olarak kodlanmalıdır.
  • URL'lerden oturum kimlikleri ekleyemezler.
  • Bunlar 50.000 URL'den az olmalı ve 50 MB'den büyük olmamalıdır .
  • Birden çok site haritası gönderme yerine bir site haritası dizini dosyası kullanılması önerilir.
  • Farklı medya türleri için farklı site haritaları kullanabilirsiniz: Video, Görüntüler ve Haberler.


11. Google'ın mobil tarayıcısının web sitenizin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.

Google mobil test aracını kullanmak hem sitenizin uyum durumunu kontrol ederken size vereceği kolay uygulanabilinir ek önerileri de almanızı sağlar.

12. SSL i küçümsemeyin

Dünya geneli veri değerlendirme araştırmalarında verilenler çok açık. Günümüzde bir çok alanda sorgulamalarda verilen sıralamalarda 1. sayfa sonuçlarının %50 si ssl kullanan siteler ile verilmektedir.

13. İdeal sayfa yükleme süreleri

Site hızlarının SEO değerinize etkisinden bahsetmiştik. Tabi bu sayfa yükleme hızı demektir ve sayfa yükleme hızınında ideal değerleri günümüz şartlarında 2 ila 3 saniye arasındadır.

14. Google Robots.txt yönergeleri 

Çok sık yaşanan bir yanlış analama da : Robots.txt dosyası yalnızca Google'a izin verilmeyen sayfaları / klasörleri / parametreleri taramamasını söyler , ancak bu, bu sayfaların dizine eklenmeyeceği anlamına gelmez.

15. Yeni alan adı kullanmak

Pazarlama materyalleri ve diğer yerlerde yeni bir alan adı kullanırken eski alan adının değerini korumanıza izin verir. Bu yeni denemeler ya da güncellemeler için deneyim geliştirmenize yardımcı olurken eski oturmuş alan adınıza hizmet dahil edilmeden önce bir önizleme sağlar da denebilir.

16. Yönlendirmeler

Bazı durumlarda içeriğin farklı sayfaya taşınması ya da köklü domain değişimi veya ssl kurulumu gibi durumlarda hit ve index kayıplarının önüne geçmek için 301 yönlendirmeleri kullanılır. Ancak bu yönlendirmeler minimum 1 yıl ve üzeri sürelerden sonra iptal edilmelidir.

17. Google'da arama kutunuzu kontrol edebilirsiniz

Google, bazen girişinizle birlikte bir arama kutusu ekleyebilir. Bu arama kutusu Google Arama'yı destekliyor ve kullanıcılara sitenizde alakalı içeriği göstermek için çalışıyor. İsterseniz , bu arama kutusunu kendi arama motorunuzla güçlendirmeyi seçebilir veya mobil uygulamanızdan sonuçlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca, nositelinkssearchbox meta etiketi kullanarak Google'da arama kutusunu devre dışı bırakabilirsiniz .

18. Aramadaki çeviriyi engellemek

"Notranslate" meta etiketi Google'a, Google aramasının farklı dil sürümleri için bu sayfa için bir çeviri sağlamaması gerektiğini bildirir. Google'ın içeriğinizi düzgün bir şekilde tercüme etme yeteneğinden şüphe ediyorsanız, bu iyi bir seçenektir.

19. Uygulamanızı Firebase app indeksleme ile Google a alabilirsiniz

Henüz dizine eklememiş bir uygulamanız varsa  Firebase app indeksleme aracını kullanarak , uygulamanızı kuran biri sizinle alakalı bir anahtar kelime aradığında görünecek şekilde uygulamanın sonuçlarını etkinleştirebilirsiniz.

Ek Olarak:

Tüm bu listeye ek olarak yine kolayca yapabileceğiniz bir uygulama da beytullahgunes.com'a girerek büyük sahmetlerle sizin için hazırlanan makaleleri okumaktır. İfade ya da yorum bırakmak için herhangi bir teknik bilgi gerekmez :) Saygılar... Projelerinizde başarılar ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle