GNS Network

Ürün Yorumlama Sitesi


Ürün yorumlamaları genellikle köklü sık kullanılan ve daha dar kitlelere hitap eden kategori bazlı çalışan e-ticaret sitelerinde sürekli karşılaşılan bir özellik. Güvensiz ziyaretçilerin ilk baktıkları alan olan ürün kullanıcı yorumları, ürün puanları ve ürün karşılaştırma özelliği (varsa) gibi özellikler olmakta. Ancak durum şu ki bir noktada fake yorumlar ya da yorum sistemi içeriklerinin onayının satıcı firmaya ait olduğu durumlarda bu gibi yorumlar da pek güven verememekte. Bu eksiklik nedeni ile uzunca zamandır bir çok web hizmeti türetilmiştir. Bunlar;

  • Şikayet siteleri
  • Youtube ürün incelemesi kanalları
  • Ürün inceleme blogları

gibi çoğaltılabilecek şekilde sürekli büyüyen bir alan olarak yep yeni hizmetler sürekli büyümekte. Bu yazımda yeni bir hizmet olarak kullanıcı ürün yorumlama sitelerinden bahsetmek istedim.

Ürün Yorumlama Siteleri Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Bu siteler genellikle şikayet ya da bireysel inceleme sitelerinden farklı olarak tarafsız ürün tanımı (ürün tanıtım amacı gütmeyen sitelerde), genel bilgileri ile ürün sayfalarında ziyaretçilerin ürün hakkındaki yorumlarını yapabildikleri siteler. Kullanıcı Yorumluyor web hizmetinde de olduğu gibi bazı sitelerde de ziyaretçiler ürünler arasında yer almayan ürünleri yorumlama için önerebilmekteler. Bu sayede sistem tamamen son kullanıcı odaklı olarak sürmekte.

Eksiklikler Nerede?

Büyük köklü markalarda genellikle çağrı merkezleri, tv reklamları, teknik servisler, yerel bayilikler aracılığı ile bir çok sorun çözülebilmekte. Ancak henüz markalaşma evresinde olan bazı ürünler için bu erişim olanaklarından biri ya da bir kaçı eksik olabiliyor. Bu noktada son kullanıcı için ciddi bir eksiklik oluşmakta ve bu eksikliğin doldurulmasında ürün yorumlama sitelerinin faydalı olacağını düşünmekteyim. Bu sitelerdeki tartışmalara katılarak belki çok faydalı ancak duyulmamış bir ürüne ulaşma olanağı bulma şansı, bir ürünün sahte olup olmadığını nasıl anlaşılacağına ilişkin bilgileri vb bir çok faydalı bilgiyi edinmek mümkün.

Not: Makaleyi ürün yorumlama sitesinin herhangi bir ya da birden fazla markaya bağlı olmadığını, tarafsız bir denetimle yorum ve içerik denetimini sağladığını varsayarak ele aldım. Manuplasyona açık bir alan olarak bir ya da bir den fazla markada tarafsızlığını yitiren sitelerden elbette uzak durulmalıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle