GNS Network

Directx 9 Windows 10 Error


Son zamanlarda artan Windows 10 kullanımı ile bir çok kullanıcı aşina oldukları eski program ve uygulamalarını kurarlarken "directx 9 windows 10 error" hatası ile karşılaşmaktalar. Özellikle directx 9 ile çalışan oyun ve uygulamaların kullanımlarında bu hata kaşımıza çıkıyor.

Directx 9 Windows 10 Error Neden Oluşuyor?

Sebep oldukça basit Windos 10 artık directx'in 9 sürümünü desteklemiyor. Microsoft destek forumlarında bu konu ile alakalı açılan başlıklara aşağıdaki yanıt verilmiş.
Windows 10 işletim sisteminde, DirectX 11.3 ve DirectX 12 sürümleri desteklenmektedir. DirectX 9 sürümünün desteği bulunan işletim sistemi ise Windows XP ve Windows Server 2003 olmaktadır.
İşin komik yanı yakın zamana kadar Windows 10 ile orjinal edge için mağzaya girerek işlem yapmaya çalıştığınızda da "directx 9 gerekli" gibi bir hata ile karşılaşılmakta idi. Yani kendi yazılımları içinde firma sürüm hatasını yakın zamanda düzeltmiş durumda.

Directx 9 Windows 10 Error Çözüm Yolları

İlk seçenek olarak hatayı kullandığınız programın mı yoksa programın kullandığı bir driverin mi tetiklediğini öğrenmeniz. Bu hatanın çoğunlukla ilk nedeni ekran kartınızın düşük bir directx sürümü kullanıyor olması ve kullandığınız programın ya da oyunun da onu çalıştırmaya çalışırken oluşturduğu hatadır. Hata ekran kartınızdan kaynaklı ise yazılımını güncelleyerek bu hatadan kurtulmanız mümkün.

Yeni kurduğunuz bir oyun için bu hata ile karşılaşıyosanız genellikle paket program içeriğinde yer alan düşük directx sürümünün oyun kurulumunda yine kurulmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için kurulum esnasında directx kısmını atlamanızdır. Bir çok kurulumda bu seçenek yer almakta. Paket erişilebilir ise direk directx kurulum .exe dosyasını kaldıra da bilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle