GNS Network

Google chromecast ultra 4k nedir


Google Chromecast bu defa “Ultra” eki alarak piyasaya sunuldu. Chromecast Ultra şeklinde duyurulan cihaz, kablosuz görüntü ve ses sağlamada bir adım daha ileri gidiyor. Chromecast, 4K çözünürlüğünde ve Dolby Vision audio desteğine sahip.

Uzun süredir dedikodu olarak gündeme gelen konular bu sayede netleşmiş oldu. Chromecast Ultra HDR ve Dolby Vision ses desteği ile artık çok daha iddialı aktarım yapacak. Cihazın tümleşik olarak artık Ethernet portu da bulunuyor. Google, yenilenen cihazın eskisine oranla 1.8 kat daha hızlı çalıştığını açıkladı.

Cihazın çalışması için en az Android 4.1 veya iOS 8.0 sürümlü bir mobil aygıta bağlanması gerekiyor. Masaüstü tarafında ise Mac OS X 10.9 ve Windows 7 üzerindeki sürümlerle uyumlu. Şimdilik tek renk seçeneği siyah olarak görülüyor.

Chromecast Ultra ile artık 4K içerikleri de televizyona aktarmak mümkün olacak. Netflix, YouTube, Google Play ve Vudu gibi içerik sağlayıcıları önümüzdeki aydan itibaren Chromecast Ultra tarafından desteklenecek. Cihazın fiyatı ise 69 dolar olarak açıklandı. Cihazın Kasım 2016’da satışa çıkması bekleniyor.

Google Chromecast nedir ve nasıl çalışır?

Google Chromecast, HDMI portu ile  port üzerinden görüntü aktarımını sağlıyor. Gücünü ise herhangi bir USB portu üzerinden karşılayabilmekte. HD TV’lere HDMI portu üzerinden bağlanan cihaz, televizyon açıldığı anda çalışmaya hazır hale geliyor. Sonrasındaysa aynı yerel ağ içerisinde bulunan bilgisayarlar ile Android veya iOS sürümüne sahip mobil cihazlardan WiFi aracılığı ile kontrol edilebiliyor.

Üstelik ürünü kontrol etmek için herhangi bir özel yazılım yüklemeniz de gerekmiyor. Örneğin Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari gibi tarayıcılardan veya YouTube uygulaması üzerinden herhangi bir videoyu izlemeye başladığınızda dilerseniz Chromecast ikonuna tıklayarak görüntünün anında televizyonunuza aktarımını sağlayabiliyorsunuz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle