GNS Network

Google Sketchup 8 Nedir


Önceleri “Google Sketchup” şeklinde tanımlanan Sketchup , kolay kullanımı ve üyeye ait modellerin yüklenebildiği detaylı bir veritabanına sahip olan 3D modelleme yazılımıdır. Mobilya imalatı, video oyunu yapımı, 3D baskı, iç mekan tasarımı ve daha bir çok projeye yardımcı olmak için modelleri taslak olarak kullanabilirsiniz.

SketchUp, patentli “İt ve çek” yöntemi ile 2D ve 3D modelleri yaratmanıza ve düzenlemenize yardımcı olan sezgisel bir 3D modelleme uygulamasıdır. İtme ve Çekme metodu aracı, tasarımcıların herhangi bir düz yüzeyi 3D şekillere çekilmesini sağlar. Yalnızca yapmanız gereken bir nesneyi seçmek ve sonra gördüğünüz şekli sevene kadar çekmeye başlamak.

SketchUp, mimari, iç tasarım, peyzaj mimarlığı ve video oyun tasarımı gibi geniş bir yelpazede 3B modelleme projeleri için kullanılan bir programdır.

Program, çizim düzeni işlevselliğini, yüzey yaratmayı ve Extension Warehouse’dan üçüncü taraf eklenti uygulamalarını destekliyor. Uygulama mimarisi, iç tasarım, çevre düzenlemesi ve video oyun tasarımı dünyaları dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sketchup ayrıca, 3D yazıcılarla kullanmak için 3D modelleri oluşturmak, paylaşmak veya indirmek isteyen kişilerle de başarı sağlamıştır.

Sketchup 1999 tarihinde @Last Software tarafından oluşturuldu. 2006 yılında Google, @Last Software, teknoloji devi gözünü yakalayan Google Earth için bir eklenti oluşturduktan sonra SketchUp’ı satın aldı. 2012 yılında, Trimble Navigation (şimdi Trimble Inc.), Google’dan Sketchup’ı satın aldı ve eklentileri ve uzantıları barındıran yeni bir web sitesini başlatarak uygulamayı genişletti.

Sketchup’ın Sürümleri

+ SketchUp Make: SketchUp Make, ücretsiz bir kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra indirebileceğiniz ücretsiz bir sürümdür. Make, ev, kişisel ve eğitim amaçlı kullanımlar için ücretsizdir ve Pro sürümü de mevcut. Kasım 2017 güncellemesinden sonra artık malesef yeni sürümü yoktur, ama yinede kullanmak için gayet idealdir.

+ SketchUp Pro: SketchUp Pro (695 $) yazılımın ücretli sürümüdür. Farklı dosya formatlarını içe aktarma ve dışa aktarma, bir 2D dokümantasyon yazılımına erişime, düzenleme araçları ve modeller için özel kenar stilleri oluşturmanıza olanak sağlayan bir Stil Oluşturucu gibi ek işlevler içerir. 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

+ SketchUp Free: Make Up’ın devamı niteliğindeki SketchUp Free, Kasım 2017’de web tabanlı bir uygulama olarak piyasaya sürüldü. Kullanmak için geçerli bir e-posta adresiyle ücretsiz bir Zamanlı Kimliğe kaydolmanız gerekir. SketchUp Free, Pro’nun sahip olduğu pek çok özellikten yoksundur, ancak kişisel kullanım için 3D modeller oluşturuyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle